روش برگزاری مناظره‌ نامزدهای ریاست جمهوری نامطلوب بود

ساری - ایرنا - یک کارشناس رسانه که سابقه مجری‌گری در صدا و سیمای مازندران دارد ، با اظهار این که روش برگزاری مناظره نامزدهای ریاست جمهوری نامطلوب بود ، گفت : متاسفانه استانداردهای تعریف شده برای مناظره نادیده گرفته شد در نتیجه به لحاظ شکلی و محتوایی ما شاهد مناظره نامزدها با هم نبودیم.

بهمن صفری که علاوه بر فعالیت سیاسی ، ۱۸ سال سابقه فعالیت در صدا و سیما به عنوان تهیه کننده ، مجری و مفسر را دارد ، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : روش مناظره هایی که صدا و سیما در پیش گرفت روش خوبی نبود و به صورت حرفه ای و در قالب چهارچوب استاندارد مناظره برگزار نشد. 

وی توضیح داد : همان طور که از نام مناظره مشخص است ، یعنی گفت و گو می بایست میان دو نفر برگزار می شد تا هر یک از آنها با ارائه برنامه و به صورت رو در رو به نقد برنامه های طرف مقابل خود بپردازند ؛ چیزی که ما در دوره ای از انتخابات ریاست جمهوری شاهدش بودیم ، جایی که دو نفر رو در روی یکدیگر برنامه های هم را نقد می کردند و مردم از این طریق می توانستند به صورت نسبی هم با برنامه های نامزدها آشنا شوند و هم نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

 دبیر حزب آزادی در استان مازندران اضافه کرد : اصل مناظره این است که گفت و گوها به سمت و سویی برود که هر یک از نامزدها طرف مقابل را به چالش بکشاند و برنامه های هم را  نقد کند و از محل همین نقدها است که می توان متوجه شد تا چه اندازه فرد مورد نظر واقعا دارای برنامه است و تا چه حد برنامه اش قابلیت اجرایی دارد .

وی ادامه داد : مناظره استاندارد شده و شیوه درست آن است که مردم بتوانند از میان نقدهایی که صورت می گیرد و پاسخ هایی که ارائه می شود ، به نامزد مورد نظر خود برسند و به عبارتی اصلح را انتخاب کنند ، چیزی که در مناظره های اخیر عاید مردم نشد.

صفری تاکید کرد : فلسفه برگزاری مناظره ها این است تا به مردم در تصمیم گیری برای انتخاب نامزد کمک شود برای این منظور باید مناظره توسط مجری به این سمت و سو هدایت می شد و نامزدها باید به جای تخریب یکدیگر ، برنامه هایشان را ارائه می کردند.

وی افزود : مردم و حضور آنها پای صندوق های رای هدف نهایی در برگزاری از هر انتخابات است و می بایست بسترهای لازم نیز متناسب با این خواسته فراهم شود. یکی از این بسترها همین مناظره ها بود تا از این طریق مردم بتوانند به برنامه ها و توان هر یک از نامزدها پی ببرند در حالی که مثلا مجری با طرح یک پرسش برای هر نمزد سه دقیقه وقت تعیین می کرد تا پاسخ دهد. این میزان وقت برای پاسخگویی نامزدها و شفاف سازی برنامه هایشان مناسب نبود و به قول معروف هنوز نطفه کلام نامزدها بسته نشده ، وقتش به پایان می رسید و پاسخ ها ابتر باقی می ماند.

روش برگزاری مناظره‌ نامزدهای ریاست جمهوری نامطلوب بود

ضعف صدا و سیما؛ ساختاری یا فردی ؟

این کارشناس رسانه نامزدهای ریاست جمهوری را هم در زمینه خارج شدن مناظره از استاندارد تعریف شده مقصر دانست و توضیح داد: متاسفانه هیچ یک از نامزدها در سه مناظره برگزار شده اصلا برنامه ای برای اداره کشور ارائه نکردند تا حداقل مردم بدانند واقعا این افراد چقدر توانمند و قادر به حل مشکلات کشور هستند.

وی افزود : اشتباه تاکتیکی صدا و سیما این بود که می بایست در ابتدای مناظره به هر یک از کاندیداها مثلا ۱۰ دقیقه زمان می داد تا در درجه اول علت ورودشان به عنوان نامزد ریاست جمهوری را شرح دهند. طرح این پرسش می توانست نطفه اولیه ارائه برنامه باشد و مجری می توانست از میان پاسخ های هر نامزد به این پرسش ، سئوالات بعدی خودش را استخراج و مناظره را چالشی کند در حالی که مجری به این نقشش عمل نکرد و نتیجه این شد که مردم احساس کردند در مناظره ، نامزدها به جای ارائه برنامه ، شیوه بزن دررو را انتخاب کردند و بیشتر در حال تخریب یکدیگر و دولت بودند.

صفری گفت : البته آنچه در باره ضعف های مجری می گوییم شاید واقعا  ضعف فرد نباشد. یعنی شاید ساختار چنین مناظره ای از بالا اتفاق افتاده است و یا اینکه کنترل شده بود تا مجری به همین شیوع عمل کند ، اما باید قبول کنیم سیاست غلط اداره صدا و سیما باعث شده تا این رسانه از نظر تولید محتوا ضعیف عمل کند . 

وی افزود : شاید اگر رقیبی در کنار صدا و  سیما بود ، مطمنا باخوردهای این رسانه بهتر می بود و مردم هم شاهد مناظره مناسب میان نامزدها بودند و در این صورت شور و نشاط انتخاباتی هم در کشور افزایش می یافت.

این فعال سیاسی همچنین یکی از ضعف های مناظره را کم توجهی به موضوع پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی یا اف ای تی اف FATF دانست و گفت : صنعتگران و تولیدکننده ما چشم به این مناظره ها داشتند تا برنامه نامزدها را در این باره بشنوند چون طبق نظر کارشناسان اقتصادی بخشی از مشکلات کنونی کشور در بخش مبادلات مالی به خاطر نپیوستن ایران به این گروه مالی است. بازرگانان و صنعتگران و صادر کنندگان ما منتظر بودند نامزدها با شفافیت در باره حل و فصل این معضل نظر بدهند.

وی افزود : ما برای ایجاد تحول اقتصادی نیازمند سیاست بین المللی با نگاه نرمش قهرمانانه هستیم. باید اصلاحات لازم در این بخش انجام شود. مهم نیست چه جریانی در راس قدرت باشند ، ولی باید اصلاحات اتفاق بیفتد تا تولیدکننده و صنعتگر مشکلاتش با حل و فصل شدن پیوستن یا نپیوستن کشور به اف ای تی اف ، تعیین تکلیف شود.

 صفری گفت : نامزدهای ریاست جمهوری باید برنامه های مختلف خود را در مناظره ها ارائه می کردند و یکی از مهم ترین آنها در ارتباط با روابط بین المللی از جمله مهم ترین آنها برجام و اف ای تی اف بود چون می دانیم که منشا بسیاری از مشکلات کشور در همین زمینه است. هر دولتی که پس از انتخابات ۲۸ خرداد روی کار بیاید ، باید این مسایل را حل و فصل کند . اقتصاد کشور باید از این وضعیت خارج شود تا شور و نشاط به جامعه بازگردد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha