مشارکت؛ مهمترین کلیدواژه انتخابات ریاست جمهوری

تهران- ایرنا- فرایند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به روزهای تعیین‌کننده خود نزدیک می‌شود و رقابت نامزدها برای کسب اقبال عمومی بیش از همه‌چیز رخ می‌نماید اما در این میان مشارکت به عنوان مهمترین کلیدواژه خودنمایی می‌کند.

کمتر از یک هفته تا آغاز سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده است. نامزدهای شرکت‌کننده در این رویداد سیاسی، آخرین تلاش‌های خود را برای جلب‌توجه مردم و تاثیرگذاری روی نگاه آنها دارند. در این میان بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی جنبه های مختلف این اتفاق مهم پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

انتخابات روزهای پایانی خود را سپری می کند و رسانه ها هم سعی می کنند تا آخرین مواضع خود را بیان کنند. در این میان رسانه های اصلاح طلب نگاهی به وضعیت نامزدها دارند و اینکه اصلاح طلبان می بایست تکلیف خود را مشخص کنند. در همین خصوص روزنامه آرمان ملی می نویسد که اصلاح‌طلبان براساس واقعیات تصمیم بگیرند و روزنامه اعتماد نیز می نویسد که آیا از انتخابات گریزی است؟ و اما روزنامه شرق در گزارشی تیتر «تصمیم ناگزیر اصلاح طلبان» را منتشر کرد. همچنین روزنامه ابتکار از استراتژی مقابله با تقلیل گرایان سخن به میان می آورد و اما این رسانه ها نیم نگاهی هم به پوششی بودن نامزدها دارند، روزنامه اعتماد در همین ارتباط به رقابت رییسی و همقطاران اشاره می کند. خبرگزاری ایسنا هم به مشارکت اشاره دارد و می نویسد که کاندیداها با رفتارهایشان مشارکت حداکثری را رقم بزنند. رسانه های اعتدالگرا هم به مشارکت اشاره دارند. روزنامه ایران نوشت که مردم پاسدار جمهوریت شوند و از راهکار جلب مشارکت در انتخابات را ارایه داد و خبرآنلاین به کنار نرفتن نامزدهای اصولگرا اشاره داشت. رسانه های اصولگرا به مشارکت و کنار رفتن برخی از نامزدهای اصولگرا پرداختند و در همین باره روزنامه جوان خیزش مشارکت در سنجش‌های اجتماعی را بررسی کرد و روزنامه رسالت نیز می نویسد که اقتدار کشور را با حضور در انتخابات به رخ جهان بکشانیم. روزنامه فرهیختگان نیز گزارشی با تیتر «افزایش مشارکت؛ اولویت تشکل های دانشجویی» منتشر می کند. روزنامه صبح نو هم از «وقت ائتلاف» سخن به میان می آورد.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

اصلاح‌طلبان براساس واقعیات تصمیم بگیرند

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم داریوش قنبری استاد دانشگاه آورد: امید فقط به صندوق رای است و قطعا و یقینا نباید از شرایط ناامید بود و در روزهای باقی‌مانده می‌توان تحرک خوبی ایجاد کرد.

*خوشبختانه اصلاح‌طلبان به نوعی به خود آمدند و احساس خطر کردند تا در نهایت براساس واقعیات تصمیم بگیرند و نه براساس آرمان‌ها.

*در مناظره‌ها همه دیدیم که آقای عبدالناصرهمتی خوب درخشید و می‌تواند نماینده خوبی برای جریان اصلاح‌طلب باشد.

*از این‌رو جریان اصلاحات باید با توجه به وضعیت بهتر آقای همتی از حالت انفعال فعلی خارج شود و به منظور حضور در انتخابات کاندیدای مشخصی داشته باشد و از این حالت دوپهلو خارج شود.

*خروج از وضعیت انفعالی  کنونی می‌تواند امید و انگیزه بیشتری به اصلاح‌طلبان دهد و مردم را به حضور بیشتر در انتخابات ترغیب کند.

*مشکلی که اکنون وجود دارد، بحث عدم مشارکت یا مشارکت ضعیف مردم است و به نظر می‌رسد با درایت می‌توان مردم را به حضور در پای صندوق‌های رای و رقم زدن سرنوشت خودشان ترغیب کرد.

* واقعیت این است که نامزدهای پوششی تا اینجای کار هم وزن و رای چندانی ندارند و در صورتی که مشارکت بالا رود، حتی با وجود آنها هم تاثیر چندانی در سرنوشت انتخابات ندارد.

*آنچه به‌ویژه برای جریان اصلاحات مهم است، حضور مردم است و این حضور می‌تواند تعیین‌کننده باشد.

*واقعیت این است که بعد از مناظره سوم معادلات تغییر کرده و وضعیت آقای همتی و جریان اصلاحات بهبود پیدا کرده و اگر میزان مشارکت بالا رود، احتمال پیروزی وجود دارد.

*این نکته که چه تعداد در انتخابات پیش رو شرکت کنند، حائز اهمیت است و اگر بتوانیم حضور مردم را به بالای ۵۵ درصد برسانیم، پاستور دور از انتظار نیست.

چرا مناظره سوم برای مردم جذاب نبود؟

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی به قلم محمد زاهدی‌اصل استاد دانشگاه علامه طباطبایی نوشت: سومین مناظره کاندیداهای ریاست‌جمهوری در شرایطی برگزار شد، که بسیاری از مردم و طرفداران‌شان انتظار داشتند در آخرین مناظره‌ دغدغه‌های آنها از سوی هفت کاندیدا مطرح شود، اما متاسفانه این موضوع برآورده نشد.

*آنچه دیدیم و شنیدیم، کاندیداها از پاسخ به سوالات مجری برنامه طفره می‌رفتند. مثلا در بحث مبارزه با فساد، یکی از کاندیداها گفت: «مبارزه با مفسد، مربوط به قوه قضائیه و مبارزه با فساد مسئولیت دولت است».

*عجیب بود که در قامت یک کاندیدای ریاست‌جمهوری، توجه‌ کافی به اصل ۱۵۶ قانون اساسی نداشت که مبارزه با فساد و تخلفاتی که در امور مختلف از جمله حوزه اقتصاد صورت می‌گیرد، برعهده قوه قضائیه است.

*همچنین بحث شفافیت مطرح شد، ولی توجهی به FATF نشده، درصورتی که فلسفه وجودی FATF شفافیت است و یکی از کاندیداها، خیلی صریح اعلام کرد که مخالف FATF است و حتی می‌تواند در یک مناظره دلایلش را بیان کند.

*این تناقضی که در مواضع کاندیداها وجود داشت، برای مردم فقط سردرگمی به همراه داشت. همچنین زمانی‌که از یکی از کاندیداها سوال کردند چه برنامه‌ای برای دوران پساکرونا دارید؟ اصلا پاسخی به این سوال در کلام وی جاری نشد.

*یکی دیگر از سوالات این بود که چاره‌اندیشی در نظام توزیع و دلالی چگونه است و چه اقداماتی باید انجام شود که به‌نوعی این نظام اصلاح شود، چون بخش عمده‌ای از گرفتاری در معیشت مردم، در این حوزه است و بازهم پاسخی ندیدیم و نشنیدیم.

*کاندیدای دیگری مطرح می‌کند که اگر جوانی ۱۰ درصد هزینه مسکن را بیاورد، ۹۰ درصد مابقی را بانک‌ها می‌توانند به او وام بلندمدت بدهند! کسی متوجه نشد با قیمت فعلی مسکن چطور دولت می‌تواند این بودجه را تامین کند.

*حتی در برنامه‌های یکی از کاندیداها راه‌اندازی «مدرسه زمامداران آینده» در هر استانی بود؛ اما مشخص نشد در این میان نقش دانشگاه‌ها در کشور چیست؟ همین‌طور در رابطه با بی‌اثر شدن تحریم‌ها که موضوع اصلی کشور است، کاندیداهای محترم راهکاری ارائه ندادند.

 *همه این عزیزان در هشت سال گذشته در کشور نقش داشته‌اند و هر کدام یک مسئولیتی بردوش‌شان بوده و بی‌انصافی است که همه مشکلات را به گردن دولت فعلی انداخته شود.

*اینکه ما بخواهیم به‌جای ارائه برنامه‌هایمان صرفا با حمله به دولت فعلی، وقت مناظره را بگیریم، اصلا قابل قبول نیست. در این میان وعده‌هایی داده شد که از اختیارات رئیس‌جمهور خارج است.

آیا از انتخابات گریزی هست؟

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم افشین حبیب‌زاده می آورد: دست‌کم در ۱۰ سال اخیر -یعنی از انتخابات مجلس نهم تاکنون- اصلاح‌طلبان ناگزیر بودند با نامزدهای کمتر شناخته شده خود در انتخابات شرکت کنند.

*اما مصلحت کشور ایجاب می‌کرد در میدان کوچک‌ و محدود بازی و برای دفاع از منافع و حقوق شهروندان و کشور، تصمیم‌های خود را با شرایط سازگار کنیم که یکی از نتایج آن دولت یازدهم و دوازدهم بود.

*دولتی که با مشارکت و بسیج سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان پای صندوق‌های رای، به کرسی نشست، اگرچه حسابش از جبهه اصلاح‌طلبان جدا بود، اما آیا انتخاب نادرستی بود؟

*اکنون مردم سرخورده و ناامید هستند و کاسبان ناامیدی مردم هم کوس شکست مردم را سرمی‌دهند تا در فضای ناامیدی و خشم عمومی، به قدرت برسند.

*ازسوی دیگر، عرصه انتخاب هم آن‌قدر تنگ شده که برون‌داد آن، جز تبلیغات در مدح خود و در طعن رقیب نباشد؛ آیا باید تسلیم این صحنه‌آرایی شد؟

*پس از آن همه خرابی ناشی از تحریم و چند دهه مشکلات انباشته ‌شده، امکانات کشور سخت فرسوده و منابع مالی آن شدیدا کاهش یافته است و نیاز به تقویت درونی کشور و عادی‌سازی روابط با جهان بر پایه منافع ملی است.

*ولی به گمان نگارنده نباید آینده کشور را تسلیم قضا و قدر کرد. باید مطالبه‌گر بود و کوشید کشور را نجات داد.

*به گمان من، مردم و اصلاح‌طلبان در این روزهای مانده به انتخابات مسوولیت گرانی بر دوش دارند و هر انتخابی که کنند، تاریخ درباره آنها قضاوت خواهد کرد.

*به یاد بیاوریم، قضاوت تاریخ درباره عملکرد ما در انتخابات ۱۳۸۴ بسیار ناخوشایند بود. از تکرار ۸۴ بپرهیزیم.

رقابت رییسی و همقطاران

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: انصراف دغدغه و موضوع اصلی این روزهای اصولگرایان شده است.

*اصولگرایان این روزها که تقریبا رقابتی میان خود و جریان‌های دیگر نمی‌بینند، عملا درگیر اختلاف درون‌گفتمانی شده و به ‌شدت نگران احتمال پرهیز کاندیداهای پوششی اصولگرا از انصراف به ‌نفع کاندیدای اصلی خود هستند.

*کاندیداهایی که قرار بود به میدان بیایند و سپر بلای کاندیدای اصلی باشند. بیایند و از سیدابراهیم رییسی مقابل رقبا حمایت کنند و در زمان مقرر، به ‌نفع او کنار بکشند اما حالا به عامل نگرانی اصولگرایان تبدیل شده و بر این اساس، محافظه‌کاران بیم آن دارند که پوششی‌های‌شان مقابل رییسی بایستند و منجر به ریزش آرای او شوند.

*نکته‌ای که بیراه نیست بگوییم به ‌روشنی در اظهارات شخصیت‌های مطرح نهادهای اجماع‌ساز اصولگرا خودنمایی می‌کند و آشکار است که آنان به ‌شدت نگران احتمال عدم انصراف هستند.

*نکته مهم آنکه این ابراز نگرانی تنها به یک طیف از اصولگرایان محدود نیست و علاوه بر شورای ائتلاف، دیگر نهاد بالادستی جریان اصولگرا که همان شورای وحدت باشد نیز به این نتیجه رسیده که ممکن است کاندیداهای پوششی در صحنه بمانند و دریافته که این، خطری جدی است.

*آنان نگران تکرار شکست سال ۹۲ هستند؛ چراکه برای خودشان هم مسلم است که سبد رای اصولگرایان، سبد رایی به ‌نسبت کوچک و البته ثابت است و اگر این ویژگی دوم، وقتی مشارکت کاهش یابد، به سود اصولگرایان است.

‌تصمیم ناگزیر اصلاح‌طلبان‌

روزنامه شرق در گزارشی آورد: روز گذشته بهزاد نبوی، رییس نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان، در پیامی گفت: ممکن است کاندیداهای قوی‌تر ما را ردصلاحیت کرده باشند اما به اندازه کافی در شوراها کاندیدا داریم. در هر انتخاباتی که مردم حضور پیدا نکرده‌اند، شکست خورده‌ایم و الان هم اگر مردم حضور پیدا نکنند، شکست خواهیم خورد.

*این پیام‌های دعوت از سوی اصلاح‌طلبان در حالی مطرح می‌شود که نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان تا لحظه تنظیم این گزارش موضعش عدم ارایه نامزد انتخاباتی بوده است.

*هرچند بناست این نهاد نظر خود را درباره حمایت یا عدم حمایت از نامزدها اعلام نهایی کند که در میان اعضای حقیقی و حقوقی نهاد اجماع‌ساز هم صدای واحدی بر حمایت تشکیلاتی از مهرعلیزاده یا همتی وجود ندارد و برخی معتقدند به‌دلیل ردصلاحیت نامزدهای اصلی اصلاح‌طلبان باید روش مشارکت غیرفعال را در پیش گرفت و از هیچ نامزدی حمایت نکرد و برخی نیز مانند حزب کارگزاران و ندا می‌گویند که می‌شود از میان همین دو نامزد یکی را برگزید.
*از سوی دیگر مدافعان عدم حمایت از نامزدهای موجود اصلاح‌طلب باور دارند تصمیم اتخاذی باید بر اساس خواسته عمومی باشد.

*به این معنی که صرف حمایت اصلاح‌طلبان از یک نامزد دلیل بر رأی‌آوری او نیست و در شرایطی که احتمال رأی‌آوری چندان بالا نیست، حمایت از مهرعلیزاده و همتی نتیجه مؤثری خواهد داشت.

*در برابر اینها مدافعان حمایت از دو نامزد اصلاح‌طلب موجود می‌گویند اگر به هر دلیلی عرصه سیاست رسمی را رها کنیم، جبهه اصلاحات با انزوای سیاسی مواجه می‌شود و منطقی نیست با دست خودمان عرصه را به رقیب واگذار کنیم.

*آنها معتقدند هنوز می‌شود با استفاده از حق انتخابات ولو انتخاب حداقلی، مقابل جریان رادیکال جناح راست ایستاد.

*هرچند اجرایی‌شدن این گزاره به‌دلیل مذکور یعنی پایین‌بودن مشارکت عمومی در انتخابات محل تردید است. البته حسین مرعشی به‌تازگی گفته است که آرای همتی رو به ‌افزایش و آرای رییسی کاهشی است.

استراتژی مقابله با تقلیل گرایان

روزنامه ابتکار در یادداشتی به قلم علیرضا صدقی می آورد: این انتخابات یکی از مهم‌ترین رویدادها است چون محتمل است نتیجه آن یکپارچه‌سازی کل ساختار حاکمیت به سود یک جریان در کشور باشد.

*جریانی که البته بدون تردید در آینده بسیار نزدیک پس از رسیدن نماینده‌اش به پاستور دچار فروپاشی درونی شده و بسیاری از ائتلاف‌های موجود را از دست بدهد.

*جریانی که اکنون نیز ائتلافی متزلزل را شکل داده و بیش از هر موضوعی دلخوش به قهر مردم از صندوق‌های رای است.
*وجه دیگر اهمیت این انتخابات را می‌توان در مخاطره کوتاه‌سازی دست مردم از تعیین سرنوشت‌شان دانست.

*جملات قصار برخی از کاندیداها و چهره‌های منصوب به ایشان طی همین دوره و نیز از ادوار گذشته به خوبی نشان می‌دهد که آن‌ها تمایل چندانی به حضور و دخالت مردم در عرصه قدرت ندارند.

*ره‌آورد عدم مشارکت عمومی در تعیین سرنوشت سیاسی نیز جز تباهی و از میان رفتن ثروت اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشور نخواهد بود.

*لذا در این هنگامه خطرخیز جامعه لابد و ناگزیر است که انتخابی هوشمندانه داشته باشد و صیانت از صندوق رای را به عنوان مهم‌ترین دستاورد آزادی‌خواهان ایرانی طی بیش از یک‌صد سال گذشته، در دستور کار قرار دهد.

*مدعای این حضور الزاما پیروزی در عرصه انتخابات محسوب نمی‌شود، اما این حضور می‌تواند بسیاری از تئوری‌های برنامه‌ریزان صحنه‌گردانان انتخابات به طور کلی درهم ریخته و زمینه را به منظور تغییر سودمند برای ملک و میهن و نظام، در بستری آرام، دموکراتیک و مبتنی بر رای گسترده عمومی فراهم آورد.

خطر دور دوم انتخابات برای ‌اصول‌گرایان

روزنامه همدلی در گزارشی می نویسد: ‌اصول‌گرایان آنقدر شراریط را برای پیروزی در انتخابات‌های ۲۸خرداد مناسب دیده‌اند که حالا هیچ کدام حاضر نیستند صحنه را ترک کنند.

*در انتخابات شوراها که عملا نتوانستند به وحدت برسند و چند لیست ارائه کردند. حالا درباره انتخابات ریاست جمهوری هم هر روز نگرانیشان بیشتر می‌شود.

*قبلا فکر می‌کردند سید ابراهیم رئیسی بیاید کار تمام است اما او آمد و حالا خودشان با یکدیگر وارد رقابت شدند و حالا هم می‌ترسند که مبادا با وجود چندین نامزد آرا شکسته شود و انتخابات به مرحله دوم بکشد.

*نگرانی که چند روز است شخصیت‌های مهم این جریان درباره آن هشدار می‌دهند ولی گویا گوش شنوایی وجود ندارد.
*غلامعلی حداد عادل دیروز در خصوص احتمال کناره‌گیری کاندیداهای ‌اصول‌گرا به نفع یک نفر در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اظهار کرد: «بنده قطعا می‌دانم که بعضی از کاندیداها کنار می‌روند. چون به این جمع بندی خواهند رسید که کنار رفتن آنها به سود جبهه انقلاب خواهد بود.
*بسیاری از چهره‌های ‌اصول‌گرا که این خطر را جدی گرفته‌اند و می‌بینند که نامزدهای حاضر در میدان حاضر به استعفا نیستند وارد عمل شده‌اند تا درباره عواقب این رفتار هشدار دهند.

*حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار کرد: همانطور که روزهای منتهی به انتخابات یک آزمون بزرگ برای ملت است، آزمون مهم‌تری نیز برای جبهه انقلاب و کاندیداهای آن خواهد بود. تعدد نامزدها موجب خرد شدن آرا در بین نیروهای انقلابی خواهد شد، لازم است اجماع و وحدت بین کاندیداهای جبهه انقلاب به وجود آید.
*سخنان ترقی نشان می‌دهد که اضطراب این جریان بیش از پیش شده است.

کاندیداها با رفتارهایشان مشارکت حداکثری را رقم بزنند

خبرگزاری ایسنا گفت و گویی با فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی منتشر می کند و به نقل از وی می آورد:

*کاندیداها موظف هستند به گونه‌ای رفتار کرده که مشارکت حداکثری را در انتخابات شاهد باشیم، البته متاسفانه در سه دور مناظرات شرایط خوبی از برخی کاندیداها دیده نشد آنها به جای داشتن برنامه و صحبت درباره برنامه‌هایشان مباحثی دیگری را مطرح کردند. صدا و سیما هم نمره قابل قبولی از دید مردم نگرفت.

*صدا و سیما نتوانست به خوبی مناظرات را اداره کند، به جای آنکه یک سوال از همه کاندیداها مطرح شود پنج سوال را بیان کردند که درست نبود مثلا سوالی درباره‌ی تحریم می‌پرسیدند و همه کاندیداها به آن پاسخ می‌دادند تا مردم براساس آن پاسخ قضاوت کنند نه این‌که از هر کاندیدا یک سوال پرسیده و برخی در پاسخ به صحرای کربلا بزنند. این ضعف صداوسیما بود.

*البته ممکن است برخی این موضوع را در ضعف کاندیداها ببینند که این هم قابل قبول است چون مناظرات نشان داد که برخی از آقایان حتی در حد کاندیدا هم نیستند.

*اکنون زمانی است که مردم انتخاب درست داشته باشند این را هم بدانند که دشمنان با القای مشارکت کم به دنبال توطئه هستند، ملت ما نشان داده که علی‌رغم تمام نگرانی‌ها از دولت، خود را موظف به دفاع از حریم کشور و نظام می‌دانند، لذا صحنه انتخابات یک نمایش بزرگ است.

تمام وعده‌های انتخاباتی براساس دلار ۲۵ هزار تومان است

خبرگزاری ایلنا گفت و گویی با حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا انجام داده است و به نقل از وی می نویسد: نقطه کلیدی در این وعده‌ها که متاسفانه مغفول مانده است اینکه تمام وعده‌های انتخاباتی براساس دلار ۲۵ هزار تومان است.

*در حالیکه اگر نرخ ارز کاهش نیابد، امکان سرمایه گذاری هم وجود ندارد که ما آن را در دهه نود و سرمایه‌گذاری منفی آن مشاهده کردیم.

*در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و همچنین از سال ۹۶ تا ۹۹ جهش‌های ارزی مکرر داشتیم که باعث افزایش هزینه سرمایه‌گذاری شد. در این شرایط یک دور باطل ایجاد می‌شود یعنی با سرمایه‌گذاری اندک، رکود، بیکاری و تورم افزایش می‌یابد که در نهایت باز سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و این برای اقتصاد خطرناک است مگر اینکه نرخ دلار کاهش یابد.

*همانطور که بصورت دستوری نرخ بالا رفته، با همان دستور نیز می‌توان کاهش داد.

*این ارز برای مردم است و باید در راستای نیازهای اساسی آنها و همچنین بخش پیشران تولید تخصیص یابد بنابراین باید بودجه ریزی ارزی صورت بگیرد.

*البته عده‌ای نیز نگران کاهش نرخ ارز هستند که در واقع ترس آنها از  کاهش ارزش دارایی‌هایی است.

*این وعده‌های، آسیب‌زایی آن است. باید توجه داشت پرداخت یارانه در همه جا شکست خورده و به دلایل مختلف تحقق آنها به زبان کشور است.

*کمااینکه ۱۱ ساله یارانه پرداخت می‌شود و هیچ دولتی به دلیل پیامدهای سیاسی و اجتماعی جرات اصلاح آن را نداشته است.

*دولتی که با آرای کم وارد نظام قدرت می شود، حمایت‌های لازم از جانب جامعه را نخواهد داشت و انتظار کمک و همراهی مردم با نظام اجرایی کشور نمی‌رود.

*حتی در مقیاس بزرگتر می‌تواند موجب خروج سرمایه از کشور و افزایش مهاجرت‌ها شود که همه بنوعی آسیب‌زا هستند.

رسانه‌های اعتدالی

مردم پاسدار جمهوریت شوند

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم محمدرضا تابش نماینده ادوار مجلس می آورد: این پرسش که چرا در آستانه انتخابات مهم ریاست جمهـوری، تردید برای مشارکت در انتخابات در بین برخی هموطنان وجود دارد، سؤالی بسیار سنگین و قابل تأمل است.

*نظامی که بر پایه اراده مردمی و برای تحقق بخشیدن خواست جمهور مردم تأسیس شد چرا اکنون باید در مقابل چنین سؤالی قرار بگیرد؟ وجه جمهوریت نظام در کشور ما دارای دو متصدی مهم است؛ حاکمیت و مردم.

*اساساً در همه نظام‌های دموکراتیک جهان همین وضعیت تصدی‌گری در قبال مفهوم جمهوریت وجود دارد. هم اکنون در کشور ما انتقادات بسیار جدی به تصدی‌گری برخی نهادها در وجه جمهوریت مطرح است.

*تا جایی که اخیراً نیروهای جریان اصولگرا که عموماً مسأله جمهوریت را در اولویت سیاست‌ورزی خود قرار نمی‌دادند یا اینکه نگاهی متفاوت از استانداردهای واقعی به آن داشتند هم معترض برخی رفتارها شدند.

*واقعیت این است که جز حاکمیت، وجه جمهوریت نظام متصدی دیگری هم دارد و آن مردم هستند.

*شاید این تصدی‌گری قدرت تأثیر صد درصدی نداشته باشد اما قطعاً اعمال آن بدون اثر هم نخواهد بود.

*به عبارتی عمده تنگ‌نظری‌های شکل گرفته در قبال انتخابات تنها در یک صورت امکان موفقیت دارند و آن هم اینکه جامعه از نقش تصدی‌گری خود برای جمهوریت کشور عقب‌نشینی کند و به قول معروف دروازه خالی را برای رقیب باقی بگذارد.
*جامعه باید متوجه باشد که علی‌رغم تمام موانع تنها مشارکت اوست که می‌تواند زمینه‌ساز شرایط جدیدی باشد. هر چند شاید سیر تحولات به اندازه توقع جامعه نیست اما این نکته هم مهم است که بدون این کار نیز همه دستاوردهای مثبتی که جامعه ایران طی دهه‌های اخیر داشته به باد خواهند رفت.  

*بنابراین شایسته آن است که خود مردم با حضور در انتخابات نسبت به پاسداری  از جمهوریت نظام اهتمام بیشتری داشته باشد. حتماً این حضور و بهره بردن از روزنه‌های موجود می‌تواند تأثیرگذار باشد.

راهکار جلب مشارکت در انتخابات

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم محمد زینالی اُناری جامعه شناس نوشت: انتخابات مجرای اصلی تصمیم‌گیری سیاسی در یک جامعه است.
*در یک سیستم پیچیده اجتماعی که شامل شهرها و کلانشهرها است، سیاست تولید امر جمعی است اعم از مشارکت در اتخاذ راهکارهای جمعی در تغییر سرنوشت و پس از آن مشارکت در خلق ثروت است.

*در تاریخ جوامع متمدن مانند جنبشی که حضرت یوسف در همدلی با مردم فرودست مصر راه انداخت، می بینیم که این مشارکت در تغییر سرنوشت، به غلبه بر طبیعت و تأمین معیشت مردم انجامید.

*در شهرهای امروزی ما هم چنین  است؛ شورا راهی برای انگیختن مشارکت اقتصادی مردم است و انتخاب اعضای پارلمان شهری مقدمه و زیربنای این کار.
*آنچه باید گفت، نقش راهبرانه و پیامبرانه در رتق و فتق مسائل مشترک است که کاربران سیاست جمعی لاجرم می بایست درهم آمیختن با مردم بینگیزند.

*نکته طلایی در اینجا است که این تشبّه نه ظاهری، بلکه باید در دنیای امروزی از درهم آمیختن فکری و عاطفی و مخصوصاً در خلق اعتماد در میان مردم حاصل شود.

*نه سیاستمدار، معلم اخلاق است و نه سیاست دنیای درون مدرسه با چارچوبی سختگیرانه، در این میان، تنها راهی که در تدبیر امور جامعه میسر است، قرار گرفتن در افق خواسته‌های مردم است.

*اگر هر سیاستمداری قصد معلمی و تقسیم‌بندی زشت و زیبا و خلق شکاف در میان مردم را داشته باشد به جای انگیزش مردم و خلق مشارکت، به سدی در برابر مشارکت جمعی تبدیل خواهد شد.

کاندیداهای اصولگرا کنار نمی رود

پایگاه خبری خبرآنلاین گفت و گویی با حسین مظفر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام می دهد و به نقل از وی می نویسد: هم در طیف اصولگرا و هم در طیف اصلاح طلب قضاوت زود است و هنوز سه روز دیگر وقت داریم.

*آن چیزی که من یقین دارم این است که اصلاح‌طلبان حتما یک نامزد خواهند شد و تجربه قبلی آنها نشان داد که این شیوه آنها کارایی داشت و در طرف مقابل آنها هم، اگر اصولگرایان یکی نشوند و به وحدت نرسند یک خسارت بزرگی اتفاق خواهد افتاد و لطمه جبران ناپذیری بر مجموعه طیف اصولگرا و تحول گرا و انقلابی وارد می‌کند که مسوؤلیت خواهند داشت.

*به نظر من باید بیشتر فکر کنند و نامزدها، فریب هوادارنشان را نخورند.

 *به نظر می‌رسد تجربه گذشته اصولگرایان تجربه خوبی نبود مبنی بر اینکه قرار بود یکی شوند ولی نشدند.

*به عبارت دیگر انسان مؤمن از یک سوراخ چند بار گزیده نمی‌شود، اگر این رخ دهد که همه کاندیداهای اصولگرایان در انتخابات بمانند، فریب هوادارانشان را بخورند و هر کدام به صورت جداگانه، وارد عرصه انتخابات شوند حتما بدانند که رقبای آنها به پیروزی می‌رسند و آنچه که برای آنها باقی می‌ماند اعتراضی از مجموعه اصولگرایان است که چرا موجب تضعیف جبهه انقلاب شدند و شاید برای آنها یک گناه نابخشوده باشد.

*اگر بعضی از اصولگرایان کنار بروند تقریبا ۹۰ درصد رأیشان به سبد آقای رئیسی ریخته می‌شود و بعد از اینها، درصدی از آراء آنها به اصولگرایان و درصدی ممکن است به افرادی دیگر داده شود.

*از ابتدا، توافق نوشته شده یا حتی نانوشته نبوده که فقط یک نفر بیاید و بقیه کنار بروند، اینها موازی وارد صحنه شدند اما طبیعی است که باید میزان سبد رأی خودشان را محاسبه کنند، میزان نقشی که در وفاق و اجماع می‌توانند داشته باشند را هم حساب کنند، میزان ترفندهای رقیبشان را هم بسنجند و تصمیم درستی بگیرند.

*در غیر این صورت هم رأی خودشان از بین می رود و هم آن فرد اصلی که مورد نظر اصولگرایان است ممکن است خطراتی تهدیدش کند.

*لذا باید حتما یک ارزیابی در همین یکی دو روز از خودشان به عمل آورند و در نهایت در روز چهارشنبه تصمیم بگیرند و به نفع آقای رئیسی کنار روند.

رسانه‌های اصولگرا

خیزش مشارکت در سنجش‌های اجتماعی

روزنامه جوان در گزارشی می نویسد: مشارکت در انتخابات مطابق سه مرکز نظرسنجی سنتی که بیشترین اعتماد به آن‌ها بوده، یعنی ایسپا، دانشگاه تهران و صداوسیما نسبت به هفته گذشته رشد کرده است و پیش‌بینی می‌شود با به میدان آمدن برخی از مرددها و منتظران به میدان از این هم بیشتر شود.

*البته مردم حق دارند که از وضع موجود برنجند و نتیجه مشارکت هرچه شد، اول از همه بر گردن مسوولان است تا مردم.

*در همه انتخابات‌ها این روشنفکران هستند که تریبون‌ها را به دست می‌گیرند و نقش بازی می‌کنند و نقشه می‌کشند و نقاشی می‌کنند، اما این مردم هستند که رأی می‌دهند و چه بسا خلاف آن همه نقشه و نقاشی عمل می‌کنند.

*باز بعد از انتخابات‌ها این تریبون‌داران خودشیفته هستند که رأی مردم را تفسیر می‌کنند و معمولاً حرکت مردم به یک‌سو را که ممکن است دلایل خود را داشته باشد، به نفع آن نقشه‌کشی‌های خود و در جهت آن تفسیر و تأویل می‌کنند.

*در واقع آنچه اتفاق افتاده حرکتی از سوی مردم در جهت منافع دین و دنیای خودشان و سربلندی وطن است، اما تریبون‌داران همه را در جهت اشخاص و منافع گروه‌های سیاسی تفسیر می‌کنند.

*به نظر می‌رسد این‌بار نیز غافلگیری همه مؤسسات نظرسنجی و جناح‌های سیاسی از بالا رفتن مشارکت به بالای ۵۰ درصد محتمل باشد.

*با این حال همه شرایط برای برگزاری یک انتخابات پرشور، آبرومند در درجه نخست و جبران ناکارآمدی و ضعف‌های مدیریتی با یک انتخاب درست در مرحله بعدی مهیاست.

*انتخاباتی که اگرچه متأثر از برخی نارضایتی‌ها از عملکرد دولت و همچنین فضایی کرونایی حاکم بر کشور، کم رمق آغاز شد، اما هرچه زمان به جلو پیش رفته، شیب تحرک و ترغیب مردم برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری افزایش معنا داری پیدا کرده.

*به گونه‌ای که بر اساس نظرسنجی‌ها مراکز معتبر افکار سنجی دانشگاهی میزان مشارکت ۳۷ درصدی پیش از برگزاری مناظره‌ها، اکنون از ۴۸ درصد فراتر رفته و این امیدواری را ایجاد کرده که تا پایان هفته جاری، بخش عمده‌ای از کسانی که هنوز در تردید به سر می‌برند، با حضور خود، میزان مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد را از ۵۰ درصد و بلکه فراتر از آن ثبت کنند.

دولت قوی با رای سدید

روزنامه جوان یادداشتی به قلم محمد جواد اخوان منتشر می کند و می آورد: فارغ از آنکه دومرحله‌ای شدن انتخابات تا چه حد محتمل است و احیاناً چه پیامدهایی دارد، به نظر می‌رسد نکته مهم‌تر آن است که دولت سیزدهم با شرایط خاصی در سطح داخلی و بین المللی مواجه است که به پشتوانه قوی ملی نیاز دارد.

*رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی نوروزی سال ۱۴۰۰ فرمودند: «ما باید تلاش کنیم کشور را قوی کنیم. خب، کشوری و ملّتی که می‌بیند دشمنی‌های دشمنان و زیاده‌خواهان و مستکبران را، راه کار و علاجش این است که خودش را قوی کند.

*این قوّت کشور و «ایران قوی» یک شعار عمومی است، این را همه قبول دارند؛ آن کسی که بنده را هم قبول ندارد، شعار «ایران قوی» را قبول دارد.

*مسلّماً ایران قوی بهتر از ایران ضعیف و ناتوان و توسری‌خور است؛ ایران قوی، ایران عزیز و دارای عزّت. خب حالا این قوّت را چه کسی به ایران می‌بخشد؟

*همان طور که عرض کردیم، ملّت؛ ملّت هستند که این قوّت را به کشور می‌بخشند و حضور ملّت و مشارکتشان هم -اصل مشارکتشان، اندازه مشارکتشان- مسلّماً در این قوّت ملّی تأثیر دارد».

*طبیعی است که شکل‌گیری ایران قوی نیازمند روی کار آمدن دولتی قوی است. یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های ایجاد دولت قوی پشتوانه قدرتمند آرا و سرمایه اجتماعی نسبتاً کافی جهت اقدامات اساسی و گام‌های بلند است.

*بنابراین می‌توان گفت دولت قوی متکی به آرای اقتدارآفرین افکار عمومی خواهد بود.

*از برآیند بیانات رهبر معظم انقلاب که بدان اشاره شد، به نظر می‌رسد تحقق «دولت قوی» نیازمند روی کارآمدن رئیس‌جمهوری اصلح و متکی به «رأی سدید» مردم است.

*رأی سدید در اینجا به مفهوم میزان آرای قابل توجهی است که پشتوانه رئیس‌جمهور انقلابی در تصمیمات مهم در مسائل داخلی و بین المللی است. با تشتت آرایی که اکنون مشاهده می‌شود، تحقق «رأی سدید» و «دولت قوی» با، اما و اگرهای بسیاری مواجه است.

*شکل‌گیری رأی سدید مستلزم هم افزایی و همیاری نامزدهای انقلابی و تحول‌خواه است و امید است که تا پیش از برگزاری انتخابات زمینه برای شکل‌گیری چنین رأیی فراهم آید.

*اما اگر به دلایل مختلف وحدتی شکل نگرفت، تکلیف نیروهای انقلابی چیست؟ طبیعی است که اولین تکلیف آن‌ها حمایت از اقدامات و ابتکارات وحدت آفرین و مطالبه از نامزدهای گوناگون برای پیوستن به این ابتکارات است.

*اما اگر حتی با وجود این مطالبه گری‌ها برخی از نامزدها با هر توجیهی به این ابتکار نپیوستند، مردم چه باید بکنند؟

اقتدار کشور را با حضور در انتخابات به رخ جهان بکشانیم

روزنامه رسالت گفت و گویی با آیت‌الله علیرضا اعرافی انجام داده است و به نقل از وی می نویسد: عقیده ما این است که تعامل قوی بین شیعه و سنی شکل بگیرد، به راحتی باید بگوییم که شیعه یا سنی هستیم و در کنار یکدیگر امور را پیش ببریم.

*ایران جامعه بسیار مستعدی بود که همزمان با ورود اسلام از پیام‌ اسلام بهره برد و از آموزه‌های آن در راستای تعالی استفاده کرد. این‌ از افتخارات ما است که از کلیت‌ این امت از پیام دین استقبال کرده است.

*معتقدیم که بخش اصلی هویت منطقه را اسلام تشکیل داده و پیوندهای عمیق ما با همین هویت اسلامی شکل می‌گیرد.

*عقیده ما این است که تعامل قوی بین شیعه و سنی شکل بگیرد، باید این رویکرد را تقویت کنیم و پایه آن نگاه فرهنگی و فلسفی است که بایستی به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد.

*یکسری کشورها در اطراف ما مانند سعودی‌های وابسته و هم پیمان رژیم صهیونیستی که می‌دانند انتخابات یعنی چه و مشارکت مردمی ایران را بارها دیده‌اند، سعی در تخریب عظمت و شکوه انتخابات ما دارند.

*اتفاقا همین موضوع نشان می‌دهد که هیچ عذری وجود ندارد که در انتخابات مشارکت نداشته باشیم، اقتدار و جایگاه ما در جهان به دلیل وجود مردم سالاری دینی است؛ اقتدار امنیتی، سیاسی و نظامی ما به پشتوانه حضور در انتخابات و مشارکت حداکثری هموطنان است.

*اگر می‌خواهیم عزت، اقتدار، منزلت و جایگاه کشور در جهان را حفظ کنیم، باید انتخابات را با شکوه برگزار کنیم. جمعه آینده یوم الله بزرگی است که باید تمام هموطنان در صحنه حضور پیدا کنند و سرنوشت آینده خود را خود رقم بزنند.

*در هر انتخاباتی باید افراد قوی و مستعد به صحنه بیایند تا گره از امور باز کنند.

*بحث مشارکت در انتخابات بایستی به صورت گسترده و سراسری صورت بگیرد و با حضور حداکثری در پای صندوق های رأی اقتدار خود را به رخ دیگران بکشیم.

اصلاح طلبان در مسیر حضور جدی؟

روزنامه خراسان در گزارشی نوشت: شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات شروع شده و به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان نیز در این فضا راجع به مشارکت غیرفعال ومعرفی نکردن ِکاندیدا تجدیدنظرهایی کرده‌اند.

*همزمان، نظر سنجی های اخیر حکایت از اقبال بیشتر مردم به صندوق های رای دارد  و این طور که نمودار آمار اخیر نظرسنجی «کیو» نشان می دهد مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ با احتساب ضریب محافظه کاری به بالای۴۵ درصدرسیده است.

*افزایش مشارکتی که حالا تاکتیک اردوگاه اصلاح طلبی را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است.

*براساس نظرسنجی کیو پس از مناظره سوم، ۵۰.۹ درصد رئیسی ۴.۵ درصد رضایی ۴.۳ درصد همتی ۲ زاکانی ۱.۶ جلیلی ۱.۳ قاضی زاده و ۰.۲ مهرعلیزاده میزان برآورد آرایشان بوده است و البته  ۲۸.۶ درصد هنوز تصمیم نگرفته ا ند، ۲۸درصدی که می توانند نقش مهمی در تغییر نتایج رقابت ها نیز داشته باشند.

*باید گفت پس از این که گزینه های شاخص اصلاح طلبی  از جمله مسعود پزشکیان و اسحاق جهانگیری نتوانستند از سد شورای نگهبان عبور کنند، نهاد اجماع ساز اصلاح طلبی (ناسا) در بیانیه ای تاکید کرده بودکه رویه انتخابات اسفند ۹۸ مجلس را در پیش خواهد گرفت و  قصد حمایت از هیچ یک از کاندیداهای تایید صلاحیت شده را ندارد.

*افزایش مشارکت در انتخابات از سویی و از سویی دیگر اظهار نظرهای اخیر محمد جواد ظریف و بهزاد نبوی مبنی بر حضور فعال در انتخابات  ناسا را بر آن داشته که ترکیب خود را دستخوش تغییرات اساسی کند و از لاک دفاعی و مشارکت غیر فعالی که آن را مطرح کرده در بیاید و رویکرد تهاجمی را در پیش بگیرد.

*محمد جواد ظریف  نیزکه پیش از نام نویسی ها برای انتخابات ۱۴۰۰  از او به عنوان گزینه اجماعی اصلاح طلبان یاد می شد و درنهایت در این انتخابات حضور پیدا نکرد، در اظهار نظر روز گذشته خود تاکید کرد که قهر با صندوق های رای قطعا راه حل نیست.

 *در این بین اما مشاور محسن مهر علیزاده کاندیدای اصلاح طلب این دوره از انتخابات در پیامی توئیتری اعلام کردکه این کاندیدا اعلام کرده است که تا آخر در صحنه انتخابات خواهد ماند.

*این اظهارات مشاور مهر علیزاده در حالی مطرح می شود که به گزارش فارس  قرار است نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان (جبهه اصلاحات ایران) برای  تعیین تکلیف در این باره و حمایت از دو نامزد اصلاح‌طلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ریاست بهزاد نبوی نشستی برگزار کند.

افزایش مشارکت؛ اولویت تشکل های دانشجویی

روزنامه فرهیختگان در گزارشی آورد: دانشجویان و فعالان تشکل‌های دانشجویی هم باوجود تعطیلی مراکز آموزش‌عالی، نهایت تلاش خود را به‌کار بستند تا راهنمای مردم در انتخاب درست باشند. بسیاری از تشکل‌ها در این ایام از فعالیت‌های مجازی گرفته تا تریبون‌ها و جلسات حضوری، به شکل‌های مختلف در راستای کمک به فضای انتخابات تلاش می‌کنند.

*سیدمحمد هاشمی مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد ساری گفت: باتوجه به محدودیت‌های ناشی‌از کرونا، ما در بسیج واحد از حدود دوماه پیش یک کارگروهی را به‌صورت مجازی تشکیل دادیم و برای ایام انتخابات برنامه‌ریزی ویژه و دقیقی انجام شد.

*در این کارگروه هدف اول و آخرمان را ایجاد زمینه، آگاهی و شناخت برای مردم قرار دادیم تا مشارکت در استان به حداکثر برسد، بنابراین تقسیم‌بندی انجام شد و بنا شد در انتخابات شورا باتوجه به افزایش تعداد کاندیداها در این دوره، فعالیت جدی‌تری داشته باشیم تا مردم بتوانند از بین کاندیداها بهترین‌ها را بشناسند.

*علیرضا میرزایی مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس گفت: مجموعه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس، برای ایام انتخابات طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری زیادی در نظر داشت اما با توجه به شرایط کرونایی، تعطیلی دانشگاه‌ها و همچنین تاخیر در تشکیل جلسات شورای فرهنگی بسیاری از این طرح‌ها عمل از زمان خود دور شد و تا حدی روی فعالیت‌های دانشجویی تاثیر بدی گذاشت.

*اما با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس بزرگ‌ترین واحد غرب استان تهران است و به‌نحوی محور فعالیت‌های دانشگاه‌های غرب استان تهران نیز هست تاکنون فعالیت‌هایی درسطح بین واحدی یا با همکاری چند واحد دانشگاهی انجام گرفته است.

*سیدسجاد مهدوی مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرمان درباره فعالیت‌های انتخاباتی این تشکل دانشجویی گفت: ما نیز در بسیج دانشجویی واحد، موضوع مشارکت حداکثری را هدف قرار دادیم و سعی کردیم در این راستا برنامه‌هایمان را طرح‌ریزی کنیم.

*بنابراین تلاش کردیم تا همه کسانی که به هر دلیلی ازجمله اقتصادی، معیشتی و... در این دوره نمی‌خواهند رای بدهند را به مشارکت در انتخابات پیش‌رو دعوت کنیم تا مشارکت افزایش یابد.

*دومین هدفگذاری ما در طرح‌ریزی برنامه‌هایمان، انتخاب فرد اصلح بود و در این حوزه تلاش کردیم تا بیانات مقام‌معظم‌رهبری را بازخوانی کنیم.

*البته این بازخوانی را به‌گونه‌ای انجام دادیم تا در بسترهای فضای مجازی مورد پسند دانشجویان باشند؛ یعنی تلاش کردیم با تشکیل یک تیم بسیار خوب برای تولید محتوا، آثار فاخری در حوزه بازخوانی بیانات مقام‌معظم‌رهبری در بستر فضای مجازی تولید کنیم.

وقت ائتلاف

روزنامه صبح نو در گزارشی نوشت: تا انتخابات ۲۸خرداد سه روز بیشتر پیش رو نداریم و به نظر می‌رسد طی همین مدت کوتاه شاهد تغییر و تحولات زیادی باشیم.

*یکی از این تحولات که انتظار می‌رود رخ بدهد، کناره‌گیری نامزدهای منتسب به جریان اصولگرایی به نفع سیدابراهیم رئیسی است؛ همان اتفاقی که قاطبه نیروهای اصولگرا از پیش از روند ثبت‌نام‌ها وعده‌اش را داده بودند.

*گفته‌های امیدبخش اخیر زاکانی و قاضی‌زاده‌هاشمی، نویددهنده این اتفاق خوش‌یمن است که جبهه اصولگرایی در انتخابات ریاست‌جمهوری با نامزد واحد حضور خواهد یافت.

* از همان ابتدا این امکان وجود داشت که علیرضا زاکانی و سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی به نفع رئیسی کنار بکشند تا رأی «جریان انقلاب» شکسته نشود.

*دلیل این کناره‌گیری هم توجه به نظرسنجی‌هاست، چراکه در تمام نظرسنجی‌های رسمی و غیررسمی نام حجت‌الاسلام رئیسی بیشترین آرا را به خود اختصاص داده و اگر قرار به ائتلافی هم باشد، طبق نظرسنجی‌ها به نفع رئیسی خواهد بود.

*آنطور که مشخص و هویداست، کناره‌گیری نامزدهای اصولگرا به نفع رئیسی، خواست و مطالبه تمامی نیروهای انقلابی است.

*آنطور که از نظرسنجی‌ها برمی‌آید، در میان نامزدهای اصولگرا شرایط ابراهیم رئیسی بهتر از سایر نامزدهای اصولگراست و بعید به نظر می‌رسد طی مدت‌زمانی اندک باقی‌مانده تا انتخابات ایشان بتوانند به رئیسی برسند.

*پس عقلانی و منطقی این است که برای جلوگیری از تفرق آرا و تکرار تجربه‌های نابخردانه انتخابات پیشین، فقط یک نفر به‌عنوان نامزد نهایی جبهه انقلاب در صحنه بماند و زمینه را برای پیروزی اصولگرایان فراهم کند.  

حل مشکلات در گروه مشارکت است

خبرگزاری مهر گفت و گویی با آیت‌الله علیرضا اعرافی عضو شورای نگهبان انجام داده است و به نقل از وی می نویسد: مشارکت حداکثری مورد توجه شورای نگهبان است اما اقدامات فراقانونی، کار شورای نگهبان نیست.

*زمانی که بحث مشارکت حداکثری مطرح می‌شود، یک مقدار و در مرزهایی که قابل گذشت و اغماض است، تأثیر می‌گذارد، اما شورای نگهبان کار فراقانونی نمی‌کند.

*هر فردی که به کشور و آینده ایران علاقه دارد، حتی اگر نقد و اشکالی دارد، نباید فکر کند که دوری از صندوق رأی می‌تواند مشکلات را حل کند. همه ارکان قدرت ما به صندوق‌های رأی مردم اتکا دارد.

*هم حل مسایل داخلی و هم حل مشکلات ما در جایگاه بیرونی و بین‌المللی، مبتنی بر مشارکت قوی است و امیدواریم جامعه و به خصوص نسل جوان ما بتوانند به یک تحلیل جامعی برسند و حضور مؤثری در انتخابات از خود نشان دهند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha