تزریق دوز دوم واکسن اسپوتنیک روسی در زنجان آغاز شد

زنجان - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: با توجه به اخلال بوجود آمده در امر واکسیناسیون گروه‌های هدف تزریق دوز دوم این واکسن در استان با ارسال واکسن اسپوتنیک وی روسی برای سالمندان از سر گرفته شده است.

دکتر محمد رضا صائینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص آخرین وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان افزود: از روز دوشنبه تزریق نوبت دوم "واکسن اسپوتنیک" برای گروههای هدف در چهار پایگاه واکسیناسیون شهر زنجان آغاز شده است.

وی اضافه کرد: بر این اساس  فعالیت کاری این پایگاهها از ساعت ۸ صبح تا ۱۳:۳۰ اعلام شده است و برای همشهریانی که نوبت اول این واکسن را دریافت کرده‌اند، در مراکز تجمیعی شهر زنجان پیگیری می شود.

 این مسوول پایگاه های فعال واکسیناسیون شهر زنجان را شامل شماره ۵ پیام  واقع در کمربندی شمالی، بالاتر از ستاد نیروی انتظامی، شماره ۳ برق، واقع در خیابان اول شهرک کارمندان، جنب اداره برق منطقه‌ای، واکسیناسیون شماره ۱و۲ پردیس علوم پزشکی، واقع در جاده گاوازنگ بالاتر از مرکز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان ذکر کرد.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر تزریق این نوع واکسن در همه مراکز تجمعی در حال انجام است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد، تاکید کرد: گروههای هدف می توانند  قبل از مراجعه و برای اطمینان بیشتر با شماره ۳۳۳۶۰۱۵۶ مرکز بهداشت شهرستان زنجان تماس بگیرند.

صائینی افزود: طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واکسن سینوفارم چین نیز هفته آینده وارد کشور می شود که در صورت تحقق این امر به سرعت تزریق دوز دوم گروههای هدف در  استان آغاز خواهد شد که اطلاع رسانی لازم در این خصوص نیز انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه زنجان مرکز توزیع واکسن شمال‌غرب کشور محسوب می شود، بطور طبیعی نیز بیشترین ذخایر را داشته و تلاش بر این است که واکسن‌های ارسالی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان بلافاصله و با سرعت مناسب که برای سنین مشخص شده، توزیع تزریق شود.

پیش از این نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان در این خصوص گفته بود که فاصله زمانی تزریق بین ۲ دوز واکسن کرونا در صورت تاخیر مشکل جدی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند با چندماه تاخیر هم انجام شود.

دکتر پرویز قزلباش اضافه کرده بود: بر این اساس تزریق واکسن آسترازنکا پیش از این نیز با فاصله ۲۸ تا ۳۰ روز انجام می‌شد، اما مطالعات نشان داد که تزریق دوز دوم با فاصله ۳ ماه هم مشکلی ایجاد نمی‌کند چراکه دوز اول سیستم ایمنی را تحریک و آماده دفاع کرده و دُوز دوم مکمل است.

 به گفته این مسوول، تا کنون سالمندان بالای ۸۰ سال، حدود ۸۰ درصد و بالای ۷۰ سال هم، ۷۲ درصد واکسینه شده اند که در واکسیناسیون این گروهها حتی درخصوص کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی – کوبایی (کنژوگه) هیچ عوارضی گزارش نشده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha