انتقاد مقام سازمان ملل از گروه ۷ در مورد طرح جهانی واکسیناسیون

تهران- ایرنا- رئیس امور کمک‌های سازمان ملل از گروه هفت به دلیل ناکامی در ارائه طرحی سازنده و موثر در مورد واکسیناسیون جهانی علیه کرونا انتقاد کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، "مارک لاوکاک" مدیر در حال کناره‌گیری امور بشردوستانه و کمک های سازمان ملل وعده گروه هفت برای ارائه یک میلیارد دوز واکسن کرونا طی سال آینده میلادی را " گامی کوچک" از سوی این گروه توصیف کرد.

این مقام ارشد سازمان ملل که قرار است روز جمعه از سمتش کناره‌گیری کند، گفت: این کمک با حجم کم از سوی کشورهای ثروتمند برای کشورهای فقیر یک طرح جدی نیست و منجر به پایان دادن به همه‌گیری کرونا نخواهد شد. گروه هفت به طور کامل در نشان دادن فوریت لازم در این راستا ناکام ماند.

پیش از این گزارش شده بود که رهبران گروه ۷ با همکاری با بخش خصوصی، گروه ۲۰ و  دیگر کشورها برای افزایش کمک های مربوط به واکسن کرونا طی ماههای آینده موافقت کرده بود.

لاوکاک در ادامه افزود: اعضای گروه ۷ گام کوچکی در راستای کمک به طرح واکسیناسیون جهانی برداشته اند. این گام بسیار کوچکی بود و هنوز لازم است که اقدامات بیشتری انجام دهند.

این مقام ارشد سازمان ملل تصریح کرد: آنچه جامعه جهانی از گروه هفت انتظار دارد، طرحی برای واکسیناسیون جهان است اما آنچه از این گروه برآمده طرحی برای واکیسناسیون ۱۰ درصد از جمعیت کشورهای ضعیف و با درآمد متوسط در سال آینده یا نیمه دوم سال آتی است.

صندوق بین المللی پول  پیش از این پیشنهاد بودجه ۵۰ میلیارد دلاری را برای پایان دادن به همه‌گیری کرونا از طریق واکسیناسیون حداقل ۴۰ درصد از جمعیت همه کشورها تا پایان سال ۲۰۲۱ و دست کم ۶۰ درصد جمعیت در نیمه اول سال ۲۰۲۲ داده بود.

دبیرکل سازمان ملل چند روز پیش از رهبران جهان خواسته بود تا با فوریت بیشتری در این راستا اقدام کنند و هشدار داد که اگر کشورهای در حال توسعه به سرعت تحت واکسیناسیون کرونا قرار نگیرند، ویروس کرونا همچنان جهش خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha