" ترک تحصیل پنهان "  اتفاق جدید در دوره شیوع کروناست

اصفهان - ایرنا - معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان گفت: اتفاق جدید در دوره شیوع کرونا، " ترک تحصیل پنهان" به‌ویژه بین دانش‌آموزان پایه‌های ابتدایی است.

لیلاسادات ابطحی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ترک تحصیل پنهان به آن معناست که تعدادی از دانش‌آموزان ثبت‌نام کردند ولی وارد آموزش نشدند و این معضل علاوه بر پایه اول ابتدایی در دیگر پایه‌های این دوره نیز در استان اصفهان دیده شده است.

وی اظهار داشت: بیشترین دانش آموزانی  که وارد آموزش نشدند، پایه اولی‌ها و خانواده‌هایی بودند که بیشتر نگران وضعیت سلامت فرزندانشان هستند و آنها را  یا ضعیف می‌پنداشتند یا فکر می‌کردند ممکن است رشد نکنند و خوب یاد نگیرد.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان افزود: اکنون در استان ۷۹۹ نفر در دوره ابتدایی، ترک تحصیل پنهان کردند که با وجود ثبت‌نام در کلاس‌ها حضور نیافتند.

وی یادآور شد: از این تعداد ۴۴۱ نفر پسر و ۳۵۸ نفر دختر هستند و بیشتر در شهرستان‌های پیربکران، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، زرین‌شهر ،فولادشهر، برخوار، مبارکه، ناحیه ۶، سمیرم، دهاقان، مهردشت ، نطنز، اردستان، نایین، جلگه و امامزاده شناسایی شدند.

وی از جمله دلایل حضور نیافتن این دانش‌آموزان را به مشکلات خانوادگی از جمله جدایی پدر و مادر، اعتیاد، بدسرپرستی، دسترسی نداشتن به گوشی تلفن همراه، تبلت، فقر مالی خانواده، ترس خانواده‌ها نسبت به بروز و شیوع بیماری در فرزندانشان، وجود اختلالات و مشکلات یادگیری دانش‌آموزان دارای نیازهای ویژه، تمایل نداشتن والدین نسبت به آموزش‌های مجازی، مهاجرت فصلی دانش‌آموزان به دیگر مناطق (عشایر) و دسترسی نداشتن به اینترنت اشاره کرد.

ابطحی همچنین با اشاره به بازماندگی آموزش علاوه بر مقوله ترک تحصیل پنهان به " تارکان تحصیل"  اشاره کرد و گفت: تارکان تحصیل در شرایط کرونا افزایش یافتند و این روند نیازمند توجه است.

وی افزود: در سال تحصیلی ۹۷، ۹۸ آمار بازماندگان از تحصیل که به استان اصفهان ارسال شده بود چهار هزار و ۸۴ نفر بود که سه هزار و ۱۰۱ نفر شناسایی شدند و هزار و ۷۰۳ نفر به دلایل مختلفی قابل رصد نبودند و در آن زمان کودکان بازمانده از آموزش کلاس اول که شناسایی و تحت تعلیم قرار گرفتند، یکهزار و ۲۱۹ نفر بودند.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان افزود: در سال تحصیلی ۹۸، ۹۹، پنج هزار و ۱۸ نفر آمار اسمی بود که سه هزار و ۳۹۰ نفر شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۲۱۰ نفر پایه اول بودند.

وی خاطرنشان کرد: امسال نیز که ۶ هزار و ۷۹۰ نفر اسامی بازماندگان از تحصیل به استان داده شد،جهش در شناسایی اتفاق افتاد و چهار هزار و ۵۸۸ نفر شناسایی شدند که ۲ هزار و ۶۷۷ نفر آنها پایه اولی بودند.

معاون آموزش ابتدایی اداره‌کل آموزش و پرورش اصفهان تاکید کرد : ایجاد سامانه جامع آماری برای ردیابی کودکان نیازمند تعلیم، آموزش خانواده‌ها با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های مرتبط از جمله بهزیستی و صدور دستور همکاری مستمر و مجدانه دستگاه‌های دارای مسوولیت در این بخش برای جلوگیری از بازماندگی آموزشی، راهکارها و انتظارات برای مقابله به این مشکل است.

 بیش از ۹۰۰ هزار دانش آموز در پنج هزار واحد آموزشی استان اصفهان  مشغول به تحصیل هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha