مشارکت حداکثری در انتخابات، عامل صیانت از اقتدار ملی است

قزوین- ایرنا- فعال سیاسی و فرهنگی اصلاح طلب در قزوین گفت: انتخابات مظهر اراده ملی و نماد مردم سالاری دینی بوده و مشارکت حداکثری در آن، رمز مشروعیت سیاسی و عامل صیانت از اقتدار کشور است.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خردادماه برگزار می‌شود و از اهمیت بالایی در عرصه ملی و بین‌المللی برخوردار است.

مشارکت مردم در این انتخابات همچون ادوار گذشته، یکی از محورها و مؤلفه‌های اصلی قدرت و سرمایه اجتماعی نظام خواهد بود که بنا بر تحلیل کارشناسان و تحلیلگران سیاسی می‌تواند عیاری برای نمایش پشتیبانی مردم از نظام جمهوری اسلامی باشد.

خبرنگار ایرنا با توجه به اهمیت این موضوع و حساسیت این دوره از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا با معصومه مرادیان استاد دانشگاه، فعال سیاسی و فرهنگی در استان قزوین، گفت‌وگویی را ترتیب داده و از او در خصوص مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و اهمیت آن پرسیده است.

 به گفته وی انتخاب افراد اصلح برای به دست گرفتن مسوولیت یکی از مؤلفه‌های توسعه هر جامعه است که اگر با شناخت و آگاهی همراه باشد نتیجه و ثمره آن در سال‌های آینده مشاهده خواهد شد.

مشارکت حداکثری در انتخابات، عامل صیانت از اقتدار ملی است

ایرنا. نظر شما درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش رو چیست؟

مشارکت مردم در مسایل اجتماعی و سیاسی، نشان از توسعه اجتماعی هر جامعه دارد که شهروندان اثرگذاری خود را در تعیین سرنوشت کشور به جهانیان نشان می‌دهند.

در عین حال، حضور و مشارکت حداکثری مردم در امر توسعه پایدار، اجتناب ناپذیر است و افزایش مشارکت در تصمیم گیری‌های کلان و خرد با هر نگاه و رویکردی موجب مشروعیت و مقبولیت نظام می‌شود. 

ایرنا. گروه‌ها و جناح‌های سیاسی در شرایط فعلی چگونه می‌توانند برای تحقق مشارکت حداکثری و انتخاب کاندیدای اصلح نقش آفرین باشند؟

نقش احزاب در کشورهایی که پایه و اساس نظام‌های سیاسی‌شان براساس اتتخابات شکل می‌گیرد نقش مهم و غیر قابل انکار است، زیرا همان گونه که احزاب موجب کانالیزه شدن گرایش‌های فردی و اجتماعی مردم و تقسیم‌بندی آنان براساس اندیشه‌های متفاوت می‌شوند، همان گونه هم می‌توانند عامل تقریب و تعامل مردم در هنگام انتخابات و ایجاد شور انتخاباتی در جامعه شوند.

 در این بین یک شرط وجود دارد که مردم را به سمت و سوی تبعیت از احزاب در راستای تعامل و تقریب سوق دهد و آن هم حضور همیشگی و فعال احزاب در همه برهه‌ها، مقاطع و اتفاقات در بین مردم است و از آنجایی که حتی فعال‌ترین احزاب در ایران فقط در هنگام انتخابات بروز و ظهور خود را به نمایش می‌گذارند و بنا به دلایل مختلف صرفاً به شکل اسمی در جامعه حضور دارند در بین عامه مردم ناشناخته باقی می‌مانند و به همین جهت جز عده‌ای خاص، عامه مردم، تمایلی به تشریک مساعی با احزاب حتی در حساس‌ترین برهه تاریخی کشور که همانا انتخابات است ندارند در حالی که در بسیاری از کشورها پروسه انتخابات بدون وجود احزاب امکان پذیر و قابل تصور نخواهد بود.

ایرنا. شورای شهر در توسعه و آبادانی شهری چه نقش و جایگاهی دارد و کاندیداهای شوراهای اسلامی باید از چه ویژگی‌ای برخوردار باشند؟

برای دارا بودن شورای شهر کارآمد، باید شهروندان را با وظایف آنان آشنا کرد تا براساس آگاهی، نمایندگان پارلمان شهری خود را بر مبنای تخصص‌های مرتبط با حوزه شهری انتخاب کنند و در عین حال لیست‌هایی که عنوان ائتلاف توسط برخی از احزاب و جناح‌های سیاسی ارائه می‌شود حتماً باید به موضوع کارآمدی و تخصص افراد توجه داشته باشند و منافع سیاسی و جناحی را به مصالح شهر ترجیح ندهند.

شوراهایی که در کمیسیون‌های خود عموماً افراد غیر متخصص داشته باشند مطمئناً در بخش نظارتی با مشکل مواجه خواهند شد.

علاوه بر تخصص که یکی از معیارهای مهم برای انتخاب اعضای شورای شهر است روحیه پاکدستی، شفافیت، تمکین نکردن در برابر صاحبان قدرت و ثروت، استقلال رأی و شهامت و شجاعت در مقابله با تخلفات عدیده قابل وقوع در شهرداری، رانت خواری، مسوولیت پذیری و مشورت پذیری باید برای انتخاب اعضا مدنظر قرار گیرد.

مهم‌تر از همه اینکه بتوانند در انتخاب شهردار با استقلال رأی به دور از منافع جناحی و سیاسی و بدون تمکین از منابع بالادستی اقدام کنند تا شهردار منتخب براساس تصمیم گیری‌های درست و با دارا بودن شایستگی‌های لازم پا به عرصه بگذارد.

اعضای شورا باید حرف تازه و برنامه‌های نوین برای ورود به شورا داشته باشند و گرنه شایسته است بدون برنامه، وارد این کارزار مسوولیت آور نشوند.

ایرنا. شاخص‌ها و ویژگی‌های رئیس‌جمهور اصلح و نقش مردم در تشکیل ساختار سیاسی نظام اسلامی چیست؟

 مردم در هر حکومتی نقش بی بدیل و تعیین کننده‌ای دارند که حکومت‌ها مشروعیت خود را از آن می‌گیرند ولی در نظام اسلامی این نقش باید پررنگ‌تر و تعیین کننده تر باشد، چون دین اسلام پرچمدار حکومت مردم و مشروعیت گیری از حضور مردم در بطن جامعه است بنابراین باید در زیر ساخت نظام اسلامی، مصالح مردم به‌عنوان رکن اصلی و اساسی مدنظر قرار داده شود.

در این میان انتخابات سازو کاری است که اجازه می‌دهد مردم برای ایفای نقش خود وارد صحنه شوند ولی چون مشروعیت هر نظام سیاسی را مردم رقم خواهند زد به همین خاطر رأی دادن و کاندیدا شدن حق همه مردم است و هر حربه‌ای که بخواهد این آزادی را محدود یا مسلوب کند محکوم به شکست است.

حتی اصلاح هر نظام سیاسی که با واژه جمهوریت همراه است باید زیر چتر حمایتی مردم شکل گیرد و همانقدر که مردم در تعیین سرنوشت انتخابات باید نقش اصلی را ایفا کنند به همان اندازه در اصلاح هر نظام حکومتی نیز باید نقش تعیین کننده داشته باشند.

 براساس همین دیدگاه ویژگی‌های یک رییس جمهور باید برگرفته از نگاه ویژه او به مردم باشد و در کنار تدین، تعهد، تدبر، تعقل و تخصص حفظ عزت و اقتدار مردم و کشور از برنامه‌های اولویت دار او باشد و به دور از هر گونه سیاست‌های دو پهلو پاسخگوی مطالبات و خواسته‌های مردم باشد.

ایرنا. برای آنکه برخلاف میزان مشارکت در مجلس یازدهم، انتخابات ریاست جمهوری با حضور حداکثری و مشارکت پرشور برگزار شود، چه باید کرد؟

یکی از جذاب‌ترین راه‌های مشارکت مردم در انتخابات این است که ظرفیت لازم برای حضور کاندیداها از جریان‌ها و احزاب مختلف فراهم گردد و در واقع با رقابتی شدن انتخابات شور مضاعفی برای حضور مردم ایجاد شود ولی اکنون با توجه به شرایط موجود، باید دید در جریانات مناظرات و تبلیغات آیا هنر جذب آرای خاکستری توسط کاندیداها وجود دارد یا خیر؟ معتقدم در شرایط فعلی مشارکت مردم، هنر کاندیداها را می‌طلبد که آیا می‌توانند با ارائه برنامه‌های مستقل، قابل اجرا و اصولی علاوه برطرفدارانشان، آرای خاکستری مردم را جذب کنند؟

مشارکت حداکثری در انتخابات، عامل صیانت از اقتدار ملی است

ایرنا. در مورد رعایت اخلاق انتخاباتی چه توصیه‌ای به نامزدها انتخابات دارید؟

یکی از مهمترین وجوه رعایت اخلاق انتخاباتی، برخورداری عادلانه کاندیداها از امکانات دولتی به ویژه در بخش رسانه است تا بتوانند برنامه‌ها و طرح‌های خود را برای مردم تشریح کنند.

پرهیز از شایعه سازی، نشر اکاذیب در مورد رقبا، دوری از شعارهای دروغ و پرهیز از فریب دادن اذهان عمومی، سوء استفاده نکردن از منابع و امکانات دولتی و مقدسات مواردی است که کاندیداها باید مدنظر داشته باشند.

رعایت اخلاق انتخاباتی باید به شکل نهادینه در بطن جامعه توسط مردم، کاندیداها و هواداران آنها مورد توجه قرار گیرد.

مخاطبان کاندیداها نیز باید مردمی فهیم و آگاه در نظر گرفته شوند و کاندیداها باید از هر گونه نگاه بالا به پایین نسبت به آنان پرهیز کنند و در نهایت صیانت از آرای واقعی مردم توسط دست اندرکاران امری مهم در رعایت اخلاق انتخاباتی تلقی شود.

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر در استان قزوین، ۹۶۴ داوطلب در ۲۸ شهر به رقابت خواهند پرداخت که ۸۶ درصد داوطلبان مرد و ۱۴ درصد آنها زن هستند.

استان قزوین دارای ۶۷۹ روستای واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراهای روستایی است که در این دوره چهار هزار و ۶۳۳ داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خردادماه امسال برگزار خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha