برنامه‌ نامزدهای ریاست جمهوری برای مشکلات نوجوانان

تهران- ایرنا- پویش «ایرانی نو» ویژه نوجوانان با حضور نمایندگان حوزه جوانان نامزدهای ریاست جمهوری، برگزار و برنامه‌ نامزدها در حوزه رسیدگی به مشکلات نوجوانان تشریح شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، اولین پویش «بدون رأی‌ها» با عنوان «ایرانی نو» ویژه نوجوانان ۱۵ تا ۱۷ سال با حضور نماینده نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و نماینده اقشار مختلف نوجوانان برگزار شد.

در ابتدای جلسه عباس بیات نماینده سعید جلیلی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه این نامزد برای متناسب‌سازی فضاهای اجتماعی برای بانوان و دختران گفت: از نگاه آقای جلیلی، متناسب‌سازی فضاهای عمومی جامعه برای بانوان امری ضروری است و ما می‌خواهیم تمامی ۵۰ درصد جمعیت کشور در جامعه حضوری مؤثر داشته باشند.

وی افزود: در موضوع مدارس نیز بحث نشاط مدارس به ویژه برای دختران در دستور کار قرار گرفته و با دستگاه‌های خارج از آموزش و پرورش، بررسی‌ها و مذاکراتی انجام شده است.

بیات عنوان کرد: به طور مثال برنامه‌هایی از جمله ساخت سالن‌های تربیت‌بدنی در نزدیکی مدارس دخترانه برای استفاده دانش‌آموزان دختر در نظر گرفته شده است.

وی گفت: موضوع تربیت‌بدنی دختران از جمله برنامه‌های آقای جلیلی است که قرار است با هم‌افزایی شهرداری‌ها با هدف توسعه فضاهای اجتماعی بانوان و همچنین هم‌افزایی در راستای استعدادیابی دختران و ایجاد شرایط شغلی مناسب برای این قشر انجام شود.

نماینده این نامزد ریاست جمهوری بیان کرد: موضوع اشتغال نوجوانان و جوانان امری است که باید از زمان تحصیل در مدارس آغاز شود و باید از ساختارهای صرفاً آموزشی فاصله بگیریم. بحث استعدادیابی، مهارت‌محور شدن مدارس، آموزش فنی و حرفه‌ای، از جمله برنامه‌های دولت آقای جلیلی خواهد بود.

**برنامه دولت رضایی، آزادی رسانه  در جامعه است

در ادامه رضا زمانی نماینده محسن رضایی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال نماینده نوجوانان مبنی بر اینکه برنامه دولت رضایی در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش استفاده از ابزار رسانه برای نوجوانان چیست، گفت: در حوزه رسانه موضوعات مختلفی مطرح است و برخی به دنبال انحصارگرایی در رسانه هستند که این امر نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت. برخی دیگر به دنبال رهاشدگی رسانه هستند که این تصمیم نیز پاسخ مناسبی نخواهد داد.

وی افزود: برنامه دولت رضایی، آزادی رسانه همراه با چارچوب و قوانین لازم و موجود در جامعه است.

این نماینده در خصوص فیلترینگ نیز گفت: در این زمینه باید دوگانگی‌ها رفع شود و نهادهای مسئول باید وظیفه خود را برای فرهنگ‌سازی انجام دهند.

وی با تأکید بر اینکه ما مخالف انحصارگرایی رسانه هستیم، عنوان کرد: همان طور که در رسانه‌ای از جمله توئیتر فعالیت می‌کنیم، بحث رفع فیلترینگ آن را نیز دنبال خواهیم کرد.

زمانی ابراز داشت: موضوع اقتصاد رسانه و اقتصاد دیجیتال از جمله مواردی است که با استقبال بالایی در جامعه روبرو است و در ایام کرونا نیز منافع زیادی از این طریق برای مردم کسب شد.

وی تأکید کرد: برنامه ما این است که در ۶ ماه اول دولت نسبت به عدالت رسانه‌ای، مدیریت فیلترینگ و … اقدام کنیم.

**مهم‌ترین مسئله دولت همتی، حذف مرحله کنکور است

در ادامه علی ابراهیمی نماینده عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره مافیای کنکور گفت: حذف کنکور باید یک برنامه جدی برای رئیس‌جمهور آینده کشور باشد. در موضوع رأی‌اولی‌ها، عدالت آموزشی دچار خدشه شده است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های همتی، حذف رانت فرزندان هیات علمی‌ها و امتیازات خاص در رشته‌های برتر است، عنوان کرد: مسئله دیگر، افزایش ظرفیت رشته‌های برتر و خاص است.

ابراهیمی ادامه داد: علاوه بر این باید در مدارس خصوصی و دولتی توازن ایجاد کنیم تا مناطق محروم از نتایج خوب آموزشی بازنمانند.

وی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین مسئله دولت همتی، حذف مرحله کنکور است، گفت: این امر باید از دوران آموزشی آغاز شود و نتیجه متوسطه اول و دوم باید ماحصل دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه باشد.

نماینده این نامزد ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه این نامزد در رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی توضیح داد: در زمینه آسیب‌های اجتماعی چندین مسئله را شناسایی کردیم و مسائل اجتماعی جوانان امروزی قدری با خطوط قرمز جامعه همراه است.

وی تأکید کرد: برای رفع این موارد ابتدا باید این آسیب‌ها را بپذیریم و متناسب با فرهنگ و اخلاق جامعه، آنها را بررسی و برای آن سیاستگذاری کنیم.

ورزش بانوان و نوجوانان باید با تغییر رویکرد اجرایی شود

در ادامه علی کیان نماینده امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه این دولت برای تفریحات سالم نوجوانان و کمبود پوشش مناسب و جذاب برای این قشر گفت: تفریح سالم یکی از دغدغه‌های نوجوانان است و ظاهراً فضاهای تفریحی ما نتوانسته آن چنان رضایت نسل نوجوان را کسب کند؛ چرا که تمایل بیشتر این قشر به فضای مجازی است.

وی ادامه داد: در این زمینه در سیستم آموزشی برخی آموزش‌های ناکارآمد وجود دارد و اگر رویکرد درست در فضای آموزشی ایجاد شود، زمینه رضایت مندی نوجوانان نیز فراهم می‌شود.

کیان افزود: توسعه فضاهای تفریحی، حمایت از دختران به ویژه در زمینه تفریحات امن از مسائل قطعی است و موضوع ورزش بانوان و نوجوانان باید با تغییر رویکرد اجرایی شود.

وی درباره موضوع حجاب و گشت ارشاد عنوان کرد: این مسائل از مواردی است که برخی نامزدها با پرداختن به آن تنها هدف کسب رأی دارند و از موضوعات اصلی و اولویت‌دار جامعه نیست.

کیان عنوان کرد: موضوع حجاب باید به گفتمان اجتماعی تبدیل شود و رسانه ملی از این گفتگوهای همه‌جانبه حمایت کند تا چالش‌های موجود در این زمینه رفع شود.

**دولت باید درباره انحصار شبکه شاد ورود کند

در ادامه قائم شریعتی نماینده علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره رویکرد دولت زاکانی برای نرم‌افزار شاد گفت: یکی از مشکلات این نرم‌افزار، انحصار آن در ارائه خدمات آموزشی است و دولت باید به عنوان ناظر بر این موضوع وارد می‌شد.

وی افزود: این سامانه پاسخگوی نیازهای معلمان و دانش‌آموزان نیست و بهتر بود از سامانه‌های دیگری استفاده می‌شد.

شریعتی عنوان کرد: دولت این سامانه را تنها در یک بستر خاص و به صورت انحصاری ارائه داد، اما در دولت اقدام و اصلاح زاکانی، این برنامه اصلاح خواهد شد و بحث حکمرانی داده، استفاده از فرصت دولت الکترونیک در حوزه آموزشی به انجام خواهد رسید.

برنامه دولت مهرعلیزاده، رفع فیلترینگ در قالب قوانین کشور و توسعه اینترنت است

در ادامه نیز لیلا کیوانی نماینده محسن مهرعلیزاده نماینده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که برنامه این نامزد برای توسعه زیرساخت‌های اینترنت چیست؟ گفت: در هشت سال گذشته اقدامات خوبی برای افزایش پهنای باند و رشد اینترنت انجام شده، اما فیلترینگ یکی از عوامل عدم بهره‌مندی درست از اینترنت است.

وی افزود: برنامه دولت مهرعلیزاده، رفع فیلترینگ در قالب قوانین کشور و توسعه اینترنت است که این امر نیازمند ارتباط مؤثر با دنیا است.

کیانی با تأکید بر اینکه این اتفاق در دولت مهرعلیزاده رخ خواهد داد، عنوان کرد: در موضوع مهارت‌محوری، باید آموزش را جایگزین مهارت‌پروری کنیم و آقای مهرعلیزاده در این زمینه تحقیقات زیادی انجام داده است. برنامه ما این است که مدارس به جای رویکرد صرفاً آموزشی، به سمت رویکرد پرورشی و مهارت‌محوری بروند.

ساحت نظام آموزشی تحصیل رایگان از جمله برنامه‌های حجت الاسلام رییسی است

در پایان سید وحید موسویان نماینده حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در دولت  رئیسی بستر مناسب برای آموزش مجازی دانش‌آموزان در نظر گرفته خواهد شد یا خیر، گفت: سامانه شاد یک برنامه اورژانسی به دلیل شیوع کرونا بود و پس از اتمام کرونا، نظام آموزشی به وضعیت قبلی برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه به طور کلی شاهد یک نابرابری در عدالت آموزشی هستیم، عنوان کرد: در زمینه عدالت آموزشی، ایران تنها در پایتخت دیده شده و بسیاری از خانواده‌ها حتی توانایی تهیه یک تلفن همراه را ندارند.

موسویان افزود: حجت الاسلام رئیسی برای این امر اورژانسی (سامانه شاد)، برنامه‌های اصلاحی از جمله ارائه بسته‌های خدماتی را در نظر دارد و در ساحت نظام آموزشی نیز تحصیل رایگان از جمله برنامه‌های دولت وی خواهد بود.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، اولین میان‌دوره‌ای یازدهمین مجلس شورای اسلامی و دومین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری (برای ۴ حوزه انتخابیه؛ تهران، خراسان رضوی، قم و مازندران) برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha