پروتکل‌های کرونایی؛ پوستر پاره شده تبلیغات انتخاباتی در آمل

ساری- ایرنا - این روزها در کنار شور انتخاباتی و شلوغی ستادهای انتخاباتی نامزدها بویژه شورای شهر در آمل به تنها موازینی که توجه نمی‌شود ، پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا است ؛ وضعیتی که کارشناسان بهداشت و درمان از آن با عنوان « پاره شدن پوستر پروتکل‌های کرونایی » یاد می‌کنند.

به گزارش ایرنا ، شهرستان آمل از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به دلیل بافت طایفه ای همواره یکی از نگرانی های جدی مسئولان بهداشت و درمان مازندران بوده است. این شهرستان سه موج قبلی کرونا را در فروردین، مرداد و آذر ۹۹ با بحران پشت سر گذاشت تا جایی که بحران پاییزی کرونا در آمل سبب قرمز ماندن رنگ این شهرستان به مدت چهار ماه شد و صدای سخنگوی ستاد مقابله با کرونای مازندران مبنی بر  اینکه آمل از بدترین مناطق شیوع کرونا در کشور است، را درآورد.

تاکید و تلاش ها برای رعایت جدی تر توصیه های بهداشتی پیشگیری، روند شیوع کرونا در این شهرستان را تا حدودی کاهش داد و نتیجه این شد که در موج چهارم کرونا شهرستان آمل دچار بحران شدید نشود و بعد از چند هفته قرمز بودن، رنگ کرونایی آن به نارنجی تغییر کرد. اگرچه این تغییر شرایط تا حدودی اثربخش بود ، اما همچنان تاکید بر این شد که این شهرستان در حال حاضر نیز در ردیف پنج شهرستان استان مازندران قرار دارد که از نظر شیوع کرونا جزو مناطق پرخطر محسوب می شوند.

با همه این تفاسیر و مشکلات عدیده ای که شهرستان آمل در یک سال و نیم گذشته اعم از تعطیلی بازارها، بسته شدن تالارها و رستوران ها، تکمیل ظرفیت پنج بیمارستان شهر داشته ، اما این روزها دوباره در سایه تبلیغات پر شور و نشاط شورای شهر ،تبعات روزهای قرمز به فراموشی سپرده شده و عمل به توصیه ها در کمترین سطح توجه قرار گرفته است.

بازدیدهای میدانی خبرنگار ایرنا طی سه روز گذشته از ستادهای انتخاباتی شوراهای شهر آمل نشان می دهد که در اکثر این ستادها نه تنها فاصله گذاری اجتماعی طبق اعلام ستاد کرونا رعایت نمی شود ، بلکه حتی ساده ترین پروتکل های بهداشتی یعنی استفاده از ماسک نیز مورد غفلت قرار گرفته است.

االبته ناگفته نماند در برخی از این ستادها شربت و شیرینی نیز پخش می شود و همچنین به دلیل بافت طایفه ای و فامیل بودن افراد ، ستادهای انتخاباتی شوراهای شهر مملو از جمعیتی که ساعت ها کنار هم بدون رعایت فاصله اجتماعی و ماسک مشغول صحبت هستند؛ گویا مردم آمل به این باور رسیده اند که کرونا را شکست داده اند.

پروتکل‌های کرونایی؛ پوستر پاره شده تبلیغات انتخاباتی در آمل

برخورد قاطع قانونی تا حد رد صلاحیت نامزد

فرماندار شهرستان آمل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی یکی از مهم ترین مواردی است که در برخورد با آن هیچ اغماضی صورت نخواهد گرفت و تمامی ستادهای انتخاباتی اعم از ریاست جمهوری و شوراها ملزم به رعایت دستورالعمل های ستاد ملی کرونا هستند.

علیرضا شریعت با اشاره به نظارت روزانه توسط اکیپ های مشخص از ستادهای تبلیغاتی افزود: در صورتی که تخلفات انتخاباتی در ستادی صورت گیرد که سبب به خطر انداختن جان مردم شود ، امکان رد صلاحیت کاندید مذکور وجود دارد.

وی به روزهای سخت آمل در اوج کرونا اشاره کرد و ادامه داد: مردم نباید فراموش کنند که چه روزهای سخت و طاقت فرسایی به دلیل اوج گیری کرونا در شهرستان آمل داشتیم.

فرماندار آمل با تاکید بر اینکه با متخلفان انتخاباتی برخورد قاطع خواهد شد ، گفت : اجازه نخواهیم داد با بی قانونی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط ستادهای انتخاباتی مجددا شاهد اوج گیری کرونا و افزایش آمار مبتلایان باشیم.

موج پنجم کرونا در کمین 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز ضمن ابراز نگرانی از تجمعات انتخاباتی گفت : متاسفانه تجمعات انتخاباتی که این روزها با ازدحام زیاد جمعیت رو به رو است می‌تواند محلی برای شیوع ویروس کرونا باشد.

دکتر قاسم اویس برگزاری نشست های انتخاباتی در ستادها بدون توجه به پروتکل های بهداشتی را یکی از دغدغه های فعلی کادر درمان در مازندران دانست و افزود : تجمعات انتخاباتی و برگزاری نشست در این دوران از نظر شیوع کرونا نگران کننده است و عواقب بدی را برای استان به دنبال خواهد داشت. 

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز ضمن هشدار نسبت به عادی انگاری کرونایی بویژه همزمان با تجمعات انتخاباتی در ستادهای نامزدها، گفت: متاسفانه رفتار فعلی مردم هیچ همخوانی با شرایط کرونایی ندارد و مردم گویا به زندگی عادی قبل از شیوع کرونا بازگشته اند.

دکتر سیمین باباییی افزود :جو انتخاباتی ، نشست ها و تجمعات انتخاباتی این روزها مدیریت شیوع کرونا را تحت الشعاع قرار داده و باعث شده است تا مردم فراموش کنند طی یک سال و نیم گذشته چه عزیزانی در استان به خاطر همین بیماری از دست رفتند و خانواده ها را داغدار کردند.

وی ادامه داد: اگر وضعیت دورهمی ها و نشست ها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی ستادهای انتخاباتی نامزدها به همین روال ادامه داشته باشد، طی دو هفته آینده مازندران وارد پیک پنجم کرونا خواهد شد.

در حال حاضر از مجموع ۲۲ شهرستان استان مازندران ۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و پنج شهرستان آمل، قائمشهر، نور، نوشهر و رامسر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 بر اساس اخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل ۳۲۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha