مرحوم محتشمی پور همواره در مسیر آرمان های امام (ره) ثابت قدم بود

شهرری ـ ایرنا ـ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه مرحوم محتشمی پور از سنین نوجوانی سعادت حضور در کنار امام راحل و تفکر ناب ایشان را داشت، گفت: ایشان از دوران نوجوانی تا آخر عمر مبارکشان همواره ثابت قدم در راه، اندیشه و آرمان های امام راحل و انقلاب بود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام مجید انصاری شامگاه دوشنبه در مراسم هفتمین روز درگذشت مرحوم حجت الاسلام سید علی اکبر محتشمی پور  اظهار داشت: مرحوم محتشمی پور فردی عالم، مجاهدی خستگی ناپذیر، مهاجر فی سبیل الله، جانباز بزرگ انقلاب و سرباز همیشه در سنگر انقلاب و اسلام بودند.

وی با اشاره به اینکه این روزها پس از فوت مرحوم حجت الاسلام محتشمی پور در متن پیام های تسلیت افراد و جریان های مختلف و بخصوص فضای مجازی بخشی از عملکرد این روحانی جلیل القدر آمده است، افزود: اگر بخواهیم ایشان را در یک جمله توصیف کنیم باید بگوییم محتشمی پور محصول مکتب فکری، سیاسی و عملی امام راحل بود.

انصاری با بیان اینکه مرحوم محتشمی پور با تقدیر الهی از دوره نوجوانی سعادت حضور در کنار امام راحل در سال ۱۳۴۰ را پیدا کردند، عنوان کرد: ایشان با فراصت و هوشمندی قبل اینکه توفیق بهره برداری از مکتب علمی و عرفانی امام (ره) را داشته باشند جذب مکتب فکری و سیاسی بنیان گذار کبیر انقلاب شدند.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم محتشمی پور در فضایی هراس انگیز دوران طاغوت مسیر درستی را انتخاب کردند و با بصیرت راه زندگی و آینده خویش در کنار امام راحل ادامه دادند و همواره نیز در این مسیر ثابت قدم و در کنار خمینی کبیر ماندند.

انصاری با اشاره به اینکه مرحوم محتشمی پور فضلیت مهاجرت و هجرت در راه خدا را در کنار امام راحل داشت، گفت: ایشان با عشقی که به بنیانگذار کبیر انقلاب داشتند در سال ۴۵ به امام راحل ملحق شدند و در حلقه اول یاران ایشان جای گرفتند.

وی ادامه داد: مرحوم محتشمی پور در فقه و اصول تفسیر از شاگردان شهید مصطفی خمینی بودند که همیشه در راه اسلام قدم برمی داشتند، ایشان هر آنچه در مکتب امام راحل آموخته بودند چون از عمق جان به آن اعتقاد داشتند در میدان عمل پیاده می کردند و در این مسیر توانستند حیات طیبه پیدا کنند.

محتشمی پور زمانی انقلابی بود که انقلابیگری هزینه داشت 

عضو مجمع تشخیص مصلحت در ادامه با بیان اینکه محتشمی پور در دوران غربت امام راحل لحظه ای ایشان را رها نکردند، گفت: ایشان در مکتب امام خمینی(ره) آموخته بودند که در مسیر مبارزه با ظلم و استبداد باید همه چیز را به جان خرید، در آن زمان انقلابی گری هزینه هایی مانند اعدام، زندان و شکنجه احتمالی داشت مانند امروز انقلابی گری نان و آب نداشت.

انصاری ادامه داد: امروز انقلابی گری نه تنها هزینه ندارد بلکه سکوی جهش و پرش به اهداف مادی افراد شده است.

وی در ادامه به سابقه حضور مرحوم محتشمی پور به عنوان سفیر سوریه اشاره کرد و گفت: ایشان بجای انتقال انواع نیرو و ابراز برای جبهه مقاومت از نیروهای محلی و اتحاد جوانان کشورهای همسایه اسرائیل بر علیه رژیم غاصب صهیونیستی استفاده کرد.

انصاری تصریح کرد: مرحوم محتشمی پور از طریق جوانان محلی جبهه مقاومت و حرکت های آزادی بخش در منطقه و قدس شریف را ایجاد کرد در تمامی حوادث منطقه  حضور پررنگی داشت.

وی با بیان اینکه مرحوم محتشمی پور در دفاع از مردم مظلوم فلسطین از نجف به لبنان و سوریه رفت، اضافه کرد: ایشان همواره با پیروی از مکتب سیاسی امام راحل که قبل از بسیاری از روحانیون و روشنفکران زمان خود اسرائیل را غده چرکین می دانست و مبارزه علیه آن را پیش گرفته بود.

محتشمی پور بارها نسبت به بازتولید تفکر انجمن حجتیه هشدار داد                    

عضو مجمع تشخیص مصلحت در ادامه به هوش سیاسی بالای مرحوم محتشمی پور اشاره کرد و گفت: ایشان هشت سال قبل در مصاحبه ای به خطر نفوذ بازماندگان جریان فکری انجمن حجتیه هشدار دادند.

انصاری با اشاره به اینکه مکتب حجتیه همان جریانی است که که امام راحل در نامه خودشان به شورا نگهبان آن وقت هشدار دادند که مبادا روزی چشم باز کنید ببیند که انجمن حجتیه همه چیز را برده است، گفت: محتشمی پور در آن مصاحبه نسبت به باز تولید این تفکر و نفوذ آن تحت عنوان جریان انقلابی در مراکز حساس هشدار دادند.

وی با بیان اینکه مرحوم محتشمی پور در انتخابات سال ۸۸ مسئولیت دفاع و صیانت از رای مردم را نیز بر عهده گرفت، افزود: هوش سیاسی محتشمی بسیار بالا بود و در وزارت کشور بارها در مقابل تفکر خاصی که نگاه بالا به پایین به مردم داشت مقابله کرد.

انصاری خاطر نشان کرد: هوش سیاسی بالای محتشمی پور باعث شده بود ایشان همیشه به موقع اخطارها و هشدارهای لازم را در خصوص جریان نفوذ بدهند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه مرحوم محتشمی پور محصول مکتب هوشمندی سیاسی امام راحل بود، افزود: ایشان از امام راحل ساده زیستی، اخلاق، مناعت طبع را به خوبی یادگرفته بود به گونه ای که وقتی بخاطر دفاع از رای مردم ایستادگی کرد و در نتیجه حق قانونی این جانباز در خصوص داشتن راننده شخصی و محاظ از ایشان گرفته شد به هیچ عنوان پیگیر نشدند.

انصاری یادآور شد: مرحوم محتشمی پور با اینکه از ۲ دست جانباز شده بودند با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد می کردند و هرگز آن را جایی مطرح نکردند.

صدا و سیما در خصوص مرحوم محتشمی پور دچار تنگ نظری شد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به پیام بلند رهبر معظم انقلاب در خصوص درگذشت مرحوم محتشمی پور اشاره کرد و گفت : رهبر معظم انقلاب در پیام خود بارها ایشان را مجاهد و انقلابی معرفی کردند ولی صدا و سیما با دارا بودن بیش از ۳۰ کانال با تنگ نظری هیچگونه ویژه برنامه ای برای ایشان تهیه نکرد.

انصاری با اشاره به اینکه مرحوم محتشمی پور می تواند الگوی خوبی برای جوانان گام دومی انقلاب باشد، تصریح کرد: متاسفانه امروز یاران نزدیک امام(ره) و کسانی که با شکنجه، زندان انقلاب را به پیروزی رسانده اند در صدا و سیما جایی ندارند.

وی یادآور شد: دستان مرحوم محتشمی پور را نیروهای غاصب صهونیستی از وی گرفتند و ایشان را جانباز کردند، اگر این شرایط ویژه را یکی از افراد جریان قالب کشور دارا بودند امروز صدا و سیما هر روز برای آن فرد ویژه برنامه می ساخت.

وی تاکید کرد: چرا باید امروز یک سلسه از یاران نزدیک امام(ره) بخصوص مرحوم هاشمی رفسنجانی که در جریان پیروزی نهضت در صدا و سیما جایی نداشته باشند.

مردم هرگز امام راحل را از موضع بالا به پایین ندیدند

عضو مجمع تشخیص مصلحت در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در مکتب سیاسی امام راحل تکیه به مردم بعد از ایمان به خدا رکن اساسی نظام است، گفت: اساس و رکن اصلی نظام اسلامی ایران تکیه به مردم و رای آنان است، امام راحل همیشه در کنار مردم بود و هرگز مردم ایشان را از موضع بالا به پایین ندیدند.

انصاری ادامه داد: در ۴۰ سال گذشته اگر جنگ تحمیلی، توطئه های دشمنان و تجزیه طلبان و روزهای سخت تحریم بر کشور ما اثر نکرده است به دلیل حضور پرشور مردم و حمایت آنان از نظام اسلامی است، حضور مردم نیز بخاطر صداقت امام راحل بود که باید امروز این مسله در کشور تقویت شود.

وی تاکید داشت: مردم به امام راحل و راه ایشان اعتماد داشتند و همیشه به آینده امیدوار بودند ولی امروز این مسله در کشور در حال از بین رفتن است که باید مسئولان برای آن فکر کنند.

صندوق رای زبان ملت ایران است

عضو مجمع تشخیص مصلحت در ادامه با تاکید براینکه صندوق های رای فقط مخصوص انتخاب رییس جمهوری و سایر مسئولان نیست، گفت: صندوق های رای وسیله اظهار وجود ملت و زبان ملت بزرگ ایران است که متاسفانه این زبان مدتی است که به لکنت افتاده است.

انصاری تصریح کرد: صندوق های رای محل تجدید عهد و پیمان مردم به عنوان ولی نعمتان نظام با کارگزارانشان است، انتخابات تجلی اراده مردم در تعیین سرنوشتان می باشد نباید عده ای آن را برای خود بخواهند.

وی با بیان اینکه مانند روز روشن است اگر جمهوریت نظام آسیب ببیند اسلامیت و نظامی هم باقی نخواهد ماند، اظهار داشت: امروز باید تمامی جریان های سیاسی کشور اعم از اصولگرا، اصلاح طلب و خانواده های معظم شهدا که به اصول امام راحل اعتقاد دارند باید به میدان بیایند و از اصل نظام و جمهوریت دفاع کنند، انقلاب اسلامی ایران بدون انتخابات آزاد بی معنا است.

انصاری ادامه داد: روزی که اسامی رد صلاحیت شده ها از جمله اقای هاشمی رفسنجانی  را دادند آسمان بر سر مردم ایران خراب شد یک جریان مشکوک به نفوذ یافته از طرف دشمنان سعی کرده است که نقطه اقتدار نظام ایران که مردم است را هدف قرار دهد و با ترفند هایی به پرونده سازی علیه یاران امام راحل اقدام نمایند.

عضو مجمع تشیخص مصلحت نظام تاکید کرد: متاسفانه نهادهایی که باید بیشتر توجه نشان دهند هم بعضا در این دام افتادند. تو چه کسی هستی که مصحلت ندانستی آقای هاشمی رئیس جمهور شود؟

وی به انتشار سخنان وزیر اطلاعات سابق کشور در خصوص رد صلاحیت مرحوم هاشمی اشاره کرد و گفت: آیا این شخص خاص مصلحت کل نظام را در خصوص حضور اقای هاشمی می دانست باید امروز جستجو کرد که جریانی که به دنبال حذف مرحوم هاشمی بود از طرف کدام دشمن و جریان است.

انصاری ادامه داد: شورای نگهبان ابتدا در تایید صلاحیت نامزدهای شورای خبرگان کسانی را که از لحاظ علمی بسیار توانا بود رد کردند و در ادامه نیز در انتخابات اخیر همگان دیدند که چگونه برخی چهره های مطرح را حذف و ادامه نیز حتی با تاکید رهبری حاضر نشدند دلایل رد صلاحیت افراد مانند جهانگیری و لاریجانی را منتشر کنند.

انصاری یادآور شد: البته اولین بار نبود. مگر آقایان شگفتی های عجیب نیافریدند،  مگر چهره هایی که می توانستند افتخار علمی خبرگان باشند را رد نکردند. در مجلس گذشته گفتم اگر مشکلی دارند به من بگویید و وسط صحبت یکی از ما بهترها نجوایی کرد و مسأله تمام شد. مردم و انقلاب از آقای هاشمی محروم شدند و در انتخابات اخیر هم به تأیید مقام معظم رهبری رسید که به افرادی ظلم شده است. ما چه کار باید کنیم؟ شورای نگهبان برای حفظ جمهوریت نظام و دفاع از حق رأی مردم تأسیس شده است. ما دفاع می کنیم اما نباید این شورا موجب تضعیف خود شود.

آقای سخنگوی شورای نگهبان تکذیب کردن مشکلی را حل نمی کند

انصاری در بخش دیگر سخنان خود افزود: اف ای تی اف نزدیک ۲ سال است به بهانه مغایرت با بعضی سیاست ها گیر کرده که از دید من مغایر نیست. چرا به قانون عمل نمی کنید؟ آقای سخنگو تکذیب کردن مشکلی را حل نمی کند. چه چیزی را تکذیب می کنید؟ سخنگو برای روشنگری است. آقای هاشمی سال ها است در جوار مراد خود آرمیده، مشروح مذاکرات خود را در خصوص رد صلاحیت ایشان منتشر کنید. مردم با این تعارضات چه کار کنند؟ با باور مردم بازی نکنیم. کاندیداها گفتند دلایل رد ما را مکتوب اعلام کنید؛ چرا اعلام نمی کنید؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: این انقلاب محصول خون شهدا است و ما نمی توانیم در برابر انقلاب بی تفاوت باشیم. من از شورای نگهبان و دستگاه های مختلف نظام خواهش می کنم از نفوذ خانه تکانی کنید و بعد دور هم بنشینیم آسیب هایی که به این نظام وارد شده است در حوزه انتخابات و حوزه های مختلف چیست و تا وقت به طور کلی نگذشته علاج کنیم.

وی در پایان گفت: من توقع داشتم بعد از استقبال سرد مردم از انتخابات مجلس تمهید کنند انتخابات ریاست جمهوری پر شور شود،   مردم عزیز ایران انتخابات روز جمعه را علی رغم همه مشکلات و گلایه ها به عنوان یک امر ملی و انقلابی نگاه کنید و ولو با دل پر خون کنار صندوق های رأی حاضر شوید. امام وصیت کرده در انتخابات شرکت کنید و شرکت می کنیم و می خواهیم آقایان به بخش های دیگر وصیتنامه امام هم عمل کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha