مهرعلیزاده: رانت منشأ فساد است

تهران – ایرنا - «محسن مهرعلیزاده» نامزد انتخابات ریاست جمهوری امروز در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حضور یافت و به پرسش‌های طرح‌شده، پاسخ داد.

به گزارش ایرنا، این نامزد انتخابات در پاسخ به سؤالی در مورد مبارزه با فساد گفت: فساد انواعی دارد: فساد اداری، فساد در صدور و تکمیل مجوزها. منشأ این فسادها رانت، دخالت دولت، عدم کنترل، نبود شفافیت و عدم نظارت است. در وهله اول باید ارز ۴۲۰۰ نومانی برداشته شود و کالاها بر اساس ارز آزاد ارائه شوند که بر اساس برنامه من می‌توان با ارائه کارت‌های خرید به اقشار مردم به خرید ارزان آنها کمک کرد.

مهرعلیزاده در مورد مجوزها نیز گفت: یک صنعتگر برای اخذ مجوز به ۱۷ دستگاه باید مراجعه کند که این امر ۲ سال به طول می‌انجامد. صنوف باید مجوزها را به راحتی دریافت کنند و بر اساس طرحی که در استان اصفهان تجربه شد، با سنجش اهلیت فرد، مجوز به وی ارائه می‌شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، این مدل را در سطح کشور پیاده خواهد کرد.

به گفته این نامزد انتخابات، شبکه‌های شفافیت که به صورت مجازی در دسترس مردم، صاحبان بنگاه‌های اقتصادی و سیستم اقتصادی خواهد بود اطلاعات لازم را در اختیار عموم قرار خواهد داد و نظارت عمومی را افزایش خواهد داد.
مهرعلیزاده در مورد خلق نقدینگی به وسیله بانک ها و مبارزه با آن گفت: بانک باید کار بانکی کرده و کارغیربانکی مانند خرید سکه، دلالی زمین و مسکن و پولشویی نکند. بانک ها باید منابع را از مردم دریافت کرده و در اختیار تولید قرار دهد. بانک مرکزی باید مستقل بوده و نقدینگی را کنترل کرده و نظام بانکی را اصلاح کند.
وی در ارتباط با برنامه خود در مورد اصلاح نظام مالیاتی گفت: اگر سامانه های شفافیت به درستی عمل کنند و از صدور کارت های بازرگانی متعدد اجتناب شود، جلوی فرار مالیاتی گرفته خواهد شد. راه افتادن سامانه جامع مالیاتی تنها به اراده نیاز دارد که تعارض منافع جلوی آن را گرفته و دولت اراده نکرد و نخواست که جلوی آن را بگیرد. دولت باید بداند که چابک نباشد و خدمات اقتصادی به مردم ارائه ندهد، زمین گیر خواهد شد. ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت در انتهای دوره چهار ساله من به ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.
مهرعلیزاده در مورد پایه های مالیاتی و طراحی پایه های جدید مانند مالیات بر عایدی سرمایه گفت: با اصلاح نظام مالیاتی در اواخر دولت من، ۶۰ درصد درآمد دولت از مالیات خواهد بود و در کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز باید مالیات ها را کاهش داد.

وی در مورد نحوه مقابله با تعارض منافع گفت: سامانه های جامع مالیاتی جلوی تعارض منافع دستگاه ها را می گیرند. 
این نامزد انتخابات در مورد برنامه خود برای کاهش تورم گفت: در عرض ۲ تا ۳ ماه می توان با حذف موانع تولید و ارائه مشوق ها و هدایت نقدینگی، تولید را افزایش و تورم را متوقف کرد. در نیمه دوم دولت من، تورم نصف خواهد شد و در انتهای آن تک رقمی خواهد شد. با اصلاح بودجه نیز می توان جلوی رشد نقدینگی و بالتبع افزایش تورم را گرفت که لازمه آن اصلاح مالیات ها و حذف ۷۸۰ هزار میلیارد تومان مالیات های بیجا و پنهان به واحدهای تولیدی است که با خدمات ارزان، محصولات خود را به قیمت جهانی می فروشند.
مهرعلیزاده افزود: از ماه نخست ریاست جمهوری دست به عادلانه کردن قیمت های انرژی در کارخانه های بزرگ خواهیم زد به گونه ای که در قیمت تمام شده شوکی به جامعه وارد نشود.

محسن مهرعلیزاده ۸ مهر ۱۳۳۵ در مراغه به دنیا آمد. وی در دولت نخست اصلاحات استاندار خراسان و در دولت دوم آن سمت معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان تربیت‌بدنی را بر عهده داشت. مهرعلیزاده مدتی نیز استاندار اصفهان و معاون سازمان انرژی اتمی ایران بود.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همراه ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، نخستین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی و دومین انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس پنجم خبرگان رهبری ۲۸ خرداد امسال برگزار می‌شود.

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha