رئیس کل دادگستری سمنان: نامزدهای انتخاباتی از تهمت به رقبا پرهیز کنند

سمنان- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان سمنان گفت: نامزدهای انتخاباتی به معرفی شایستگی‌های خود تمرکز داشته و از تهدید، توهین، تهمت و افترا پرهیز کنند.

به گزارش ایرنا، محمد جعفر عبداللهی عصر دوشنبه در نشست با نامزدهای انتخاباتی شورای اسلامی شهر سمنان و مسئولان ستاد تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری بر لزوم برگزاری رقابت‌های انتخاباتی بر اساس اخلاق تاکید کرد و افزود: نامزدهای انتخاباتی باید از انتشار مطالب در فضای مجازی و حقیقی علیه نامزدهای دیگر پرهیز کنند.

رئیس کل دادگستری استان سمنان خاطرنشان کرد: در صورت بروز تخلف از سوی نامزدهای انتخاباتی، موضوع از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌شود.

عبداللهی ضمن تاکید بر تلاش نامزدها برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، ابراز داشت: مشارکت مردمی نشان دهنده قدرت نظام در صحنه‌های بین المللی است که با افزایش مشارکت ، قدرت نظام نیز افزایش می‌یابد.

به گفته رئیس کل دادگستری استان سمنان نامزدها باید وعده‌های انتخاباتی را در حدود مقررات و اختیارات و امکانات کشور بیان کنند و وعده‌های بیش از حد توانشان را بیان نکنند.

وی اضافه کرد: درصد مشارکت استان سمنان باید در صدر مشارکت مردمی در سطح کشور باشد که این مهم با حضور و جذب آرای عمومی محقق می‌شود.

عبداللهی ابراز داشت: وظیفه پیشگیری از وقوع جرم به قوه قضاییه سپرده شده است و دادگستری‌های استان‌ها و ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم با هماهنگی نهادهای نظارتی برای انتخابات سالم تلاش و نظارت می‌کنند.

رئیس کل دادگستری استان سمنان تصریح کرد: نامزدهای انتخاباتی با ورود به عرصه انتخابات مشق سیاسی را خواهند نوشت که با رعایت قوانین، برگزاری انتخاباتی فاقد نقص قابل دسترسی و تحقق است.

 

رسیدگی به تخلفات انتخاباتی ضمانت مدنی و کیفری دارد

حجت الاسلام یدالله عین الکمالی، سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان سمنان نیز در این نشست ضمن بیان اینکه انتخابات از یک سری باید و نبایدها پیروی می‌کند که در علم حقوق، نظام و قواعد حاکم بر انتخابات تدوین شده است، گفت: فرآیند کامل انتخابات بررسی شده و برای تخلفات آن نیز ضمانت اجرای مدنی و کیفری در نظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: هر رفتاری که مخل سلامت انتخابات باشد جرم محسوب می‌شود و برای آن ضمانت اجرای کیفری در نظر گرفته شده است.
عین الکمال یادآور شد: فضای مجازی در عصر کنونی نیاز جامعه است و ظرفیت خوبی است که نامزدها می‌توانند از این فضا برای بیان توان، برنامه و قابلیت‌های خودشان استفاده کنند و البته در صورت بروز تخلف، به وسیله مقام قصایی پیگیری می‌شود.
سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان سمنان تصریح کرد: دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های اجرایی شیوه تبلیغات تدوین و ارسال شده است که نامزدهای انتخابات موظف به رعایت هستند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خرداد برگزار می شود.

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، میزان مشارکت مردم استان سمنان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۸۰.۴ درصد و در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۷۵.۴ درصد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha