فعال اقتصادی: دولت آینده نسبت به تشکیل وزارت بازرگانی اقدام کند

بیرجند - ایرنا - رییس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات و گمرک اتاق بازرگانی بیرجند گفت: تشکیل مجدد وزارت بازرگانی به عنوان رکن تنظیم کننده بازرگانی و تجارت کشور در داخل و خارج، انتظار بخش خصوصی از رییس جمهوری و دولت آینده است.

علیرضا خامه‌زر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رفتن به سمت موازنه تجاری، اصلاح نظام مالیاتی، سیستم بانکی و تامین اجتماعی برای تسهیل و توسعه امور بخش خصوصی، تکمیل طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام و توجه به تولید و صنعت، توسعه مشارکت عمومی و ایجاد انگیزه برای فعالان بخش خصوصی از دیگر انتظارات بخش خصوصی و فعالان اقتصادی است.

"تشکیل وزارت بازرگانی و تفکیک وزارت «صنعت، معدن و تجارت» یکی از اهداف دولت تدبیر و امید از ابتدای روی کار آمدن نیز بود و لایحه‌ای با موضوع انفصال بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت را به مجلس شورای اسلامی فرستاد اما در نهایت مورد تایید مجلس و شورای نگهبان قرار نگرفت".

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند خواستار چابک‌سازی نظام اداری و نصب مدیران کارآمد و شایسته مرتبط با پست‌های سازمانی شد و گفت: مبارزه با فساد اداری، جلوگیری از رانت و امضاهای طلایی، فساد و تبعیض و نابرابری‌های اجتماعی، رقابتی کردن فضای کسب و کار از طریق جلوگیری از ورود بخش دولتی به اقتصاد و جلوگیری از ویژه‌خواری باید مورد توجه رییس جمهوری آینده باشد.

وی اظهار داشت: توجه به همسایگان در فعالیت اقتصادی، سهیم شدن و عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای برای حضور کشور در مناسبات بین‌المللی، انعقاد قراردادهای تجاری و سیاسی بلندمدت با کشورها و اقتصادهای بزرگ و توجه به شایسته‌سالاری نیز از جمله انتظارات بخش خصوصی است.

وی افزود: انتخابات مهمترین مظهر و تجلی‌گاه رای و اراده مردم در تعیین سرنوشت خود است که در این میان انتخابات ریاست جمهوری اهمیت ویژه‌ای در ابعاد داخلی و بین‌المللی دارد.

خامه‌زر گفت: سپردن امور مملکت به یک نفر به عنوان رییس جمهوری و به تبع آن تشکیل یک دولت قوی و کارآمد با انرژی که بتواند وضعیت اقتصادی را سر و سامان دهد، کشور را در همه بخش‌ها به توسعه متوازن و پایدار برساند و از تنگناهای اقتصادی داخلی و بین‌المللی رهایی بخشد، بسیار مهم است.

وی افزود: دولت آینده باید سیاست‌های اقتصادی و برنامه‌های مدون و چشم‌انداز را با توجه به اقتضائات و موفقیت داخلی و بین‌المللی تنظیم کند و در این راستا از همه ظرفیت‌های کشور به خصوص جوانان، دانشگاهیان و نخبگان استفاده مفید ببرد.

این فعال اقتصادی گفت: در عرصه داخلی لازم است که با تکیه بر توان داخلی همه بخش‌های اقتصادی در نظر گرفته شود و رییس جمهوری با توجه به آمار و اطلاعات برنامه‌های خود را عملیاتی کند.

وی اظهار داشت: آنچه تاکنون به عنوان حلقه مفقوده در تصمیم‌گیری‌های راهبردی به وضوح دیده شده و تبعات آن گریبانگیر کشور بوده، نبود توجه به آمارها و داده‌های اقتصادی در بخش‌های مختلف است.

خامه‌زر افزود: اگر کارهای اقتصادی استخراج شده توسط کارشناسان، اساتید و صاحبنظران مبنای کار دولت‌ها قرار گیرد کمتر به چالش‌ بر می‌خوریم.

وی گفت: اینکه در فصل برداشت محصولات کشاورزی با قیمت نازل فروخته شود و هزینه کاشت، داشت و برداشت را کفاف ندهد و با فاصله چند ماه مجدد برای تنظیم بازار داخل دست به دامان واردات همین محصولات شویم ناشی از توجه نشدن به اطلاعات، آمار و داده‌های بخش کشاورزی است.

وی بر ضرورت توجه ویژه به بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد کشور به منظور خنثی‌سازی تحریم‌ها تاکید کرد و افزود: توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیک کشور و جایگاه فعلی و آینده در اقتصاد منطقه و جهان، جایگاه و رتبه ایران در مناسبات اقتصادی منطقه و جهان و ترسیم سند چشم‌انداز منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار مهم است.

رییس کمیسیون مدیریت واردات، توسعه صادرات و گمرک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: دولت باید با تکیه بر منابع و توان داخلی در راستای بهبود فضای کسب و کار، نشاط و انگیزه را به تولید و صنعت و همه بخش‌ها برگرداند.

وی افزود: حمایت از صنایع داخلی از طریق پشتیبانی مادی و معنوی، مدیریت واردات، توسعه صادرات به خصوص صادرات غیرنفتی می‌تواند جایگاه کشور را در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی ثبات بخشد.

خامه‌زر گفت: در این میان توجه به همسایگان و کشورهای دارای مرز مشترک از جمله افغانستان، عراق، پاکستان، آسیای میانه و اتحادیه اوراسیا اولویت اول سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی دولت و وزارت خارجه باید باشد.

وی اظهار داشت: استفاده از رایزنان بازرگانی با تجربه و کارکنان اقتصادی در سفارتخانه‌ها و اماکن دیپلماتیک در برقراری ارتباط تجاری بسیار موثر بوده و این تجربه بسیاری از کشورهای دنیا است.

این فعال اقتصادی گفت: توجه به موقعیت جغرافیایی و ترانزیتی ایران و توجه به این ظرفیت با در نظر گرفتن آب‌های شمال و جنوب کشور و کریدورهای ترانزیتی می‌تواند درآمد سرشاری را نصیب کشور کند و ثبات اقتصادی را به همراه داشته و توان حمل و نقل و لجستیک کشور را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر توجه بسیار زیادی را می‌طلبد اظهار داشت: خراسان جنوبی با توجه به موقعیت آب و هوایی ظرفیت بسیار خوبی برای تولید انرژی خورشیدی و بادی دارد.

خامه‌زر بر لزوم خصوصی‌سازی به معنای واقعی نه خصولتی‌سازی تاکید کرد و گفت: توانمندسازی بخش خصوصی و تغییر نگاه به این بخش، اصلاح سیاست‌های ارزی و پولی و ایجاد ارتباط با سیستم بانکی همسایگان، ایجاد بانک‌های مشترک برای تسهیل تبادلات بانکی تجار و فعالان اقتصادی، مدیریت واردات و توسعه صادرات، استفاده از بازارهای همسایگان و منطقه در رفع نیازها و صادرات، ضروری است.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، دومین میان دوره‌­ای مجلس خبرگان رهبری و نخستین میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی یازدهم، ۲۸ خرداد امسال برگزار می‌شود.

سعید جلیلی، محسن رضایی میرقائد، سید ابراهیم رئیس‌الساداتی مشهور به رییسی، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلی‌زاده و عبدالناصر همتی هفت نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha