۲۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۶
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84366630
۰ نفر

برچسب‌ها

نشست سران ناتو در بروکسل برگزار شد

لندن - ایرنا - نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی امروز (دوشنبه) در بروکسل و درمقر دائمی این ائتلاف نظامی و با سخنان دبیرکل ناتو و نخست وزیر بلژیک به عنوان نماینده کشور میزبان برگزار شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نشست حاضر را یک اجلاس در مقطعی حساس دانست که ناتو خود را در معرض تهدید از سوی تروریسم، تغییرات اقلیمی و حملات سایبری می بیند.

وی گفت؛ ۳۰ عضو ناتو همه از دموکراسی های قدرتمند دنیا بوده و با داشتن نزدیک به یک میلیارد نفوس ، حدود ۵۰ درصد از اقتصاد و بیش از نیمی از توان نظامی دنیا را در اختیار دارند. دبیرکل ناتو با توجه به حضور جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در این نشست و با توجه به دوران پرتنش روابط بین ناتو و آمریکا در دوره ترامپ، نشست فعلی را گامی در جهت «گشودن یک فصل جدید» از همکاری بین دوسوی آتلانتیک برشمرد.

نخست وزیر بلژیک نیز به عنوان رهبر کشور میزبان مقر ناتو و با مخاطب قرار دادن جو بایدن، گشوده شدن فصل جدیدی از روابط با آمریکا پس از دوره ای سختی را نوید داد.

بایدن در این نشست روی اهمیت ناتو تاکید کرده و حتی آن را یک «وظیفه مقدس» نامید. در اجلاس سران که پشت درهای بسته انجام می شود، امروز در مورد دو موضوع مهم، یعنی رابطه با چین و بودجه ناتو گفتگو شد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز به خبرنگاران گفت «چین یک ملاحظه امنیتی برای ناتو است» و بلافاصله تاکید کرد «فکر نمی کنم کسی (در ناتو) خواهان یک جنگ سرد با چین باشد.» وی گفت البته کشورها چین را به عنوان یک چالش می بینند. با این همه یادآور شد در کنار این چالشها فرصتهایی نیز وجود دارد.

وی در مورد روسیه گفت «من همیشه امیدوار بوده ام که رابطه با روسیه بهبود یابد اما متاسفانه تا کنون از زاویه دید انگلیس وضعیت نا امید کننده بوده است.» جانسون گفت که انگلیس آمادگی دارد رابطه با مسکو را ارتقاء دهد، مشروط بر آنکه روسیه نیز رفتار خود را تغییر دهد.

در نشست امروز از تغییرات اقلیمی و حملات سایبری نیز به عنوان «تهدید» نام برده شد. به گفته کارشناسان ناتو همواره گرفتار تعریف حمله سایبری است. آیا حمله سایبری یک اقدام خصمانه است؟ آیا مانند شلیک توپ و تانک می توان آن را با حمله نظامی پاسخ داد؟ در واقع ناتو در تعریف حمله سایبری تا حدودی گرفتار یک مشکل فلسفی است.

در حاشیه این نشست، بایدن با برخی رهبران کشورهای اروپایی همسایه روسیه دیدارهای دوجانبه داشته است.

در گفتگوهای مربوط به چین و بودجه ناتو شکافی بین برخی از اعضای ناتو دیده می شود. در حالی که آمریکا به شدت به این اعتقاد دارد که چین یک تهدید رو به افزایش بین المللی است، برخی اعضای اروپایی معتقد هستند که مساله چین موضوعیتی برای ناتو ندارد.

در این میان شنیده می شود که ویکتور اوربان رئیس جمهور مجارستان کم و بیش چنین دیدگاهی دارد. ویکتور اوربان می گوید «آتلانیک شمالی» در نام ناتو مستتر است و چین نزدیک اقیانوس اطلس نیست و برای همین دلیلی ندارد که ناتو بر روی چین تمرکز کند.

در زمینه بودجه نیز فرانسه مخالفت خود را اعلام کرده است. ناتو قصد دارد بودجه جدیدی به عنوان بودجه مشترک و دراختیار خود سازمان و نه اعضا تصویب کند که با مخالفت فرانسه مواجه شده است. فراسه معتقد است این کار به معنی کمرنگ شدن مسئولیت کشورهای عضو است.

به زودی دبیرکل ناتو خلاصه ای از مسائل مورد بحث را برای خبرنگاران بازگو خواهد کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha