۲۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۱۲
کد خبرنگار: 2087
کد خبر: 84366616
۰ نفر

برچسب‌ها

شهر رودیان شاهرود دوباره به رویان تغییر نام یافت

شاهرود-ایرنا- نام شهر رودیان بخش مرکزی شاهرود به پیشنهاد وزارت کشور و با تصویب هیأت وزیران به نام پیشین خود، رویان تغییر یافت.

به گزارش ایرنا، درخواست تغییر نام شهر رودیان به همراه گزارش توجیهی آن شهریور پارسال از سوی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ارسال شد و در تاریخ ۱۹ خرداد امسال به تصویب هیأت وزیران رسید. این تغییر نام در راستای اجرای ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب سال ۶۲ و با توجه به مطالعات کارشناسی و پیگیری های استانداری سمنان مورد توجه وزارت کشور قرار گرفت.

بر اساس گزارش توجیهی دفتر تقسیمات کشوری درخصوص تغییر نام این شهر، در سال ۹۱ روستای رودیان به دلیل تطابق نداشتن با شیوه نامه نامگذاری قبل که باید از تکرار نام های مشابه در سطح کشور اجتناب می شد، به رودیان تغییر کرد و سپس به شهر تبدیل شد. با وجود این، به دلیل استقبال نکردن مردم از این نام و دوگانگی تلفظ رسمی و عرفی، استانداری و مردم خواستار احیاء نام پیشین این شهر شدند.

ریشه "رویان"از مصدر رستن به معنای رویش گیاهان است و با پیشینه ای بیش از چهار قرن، دارای سابقه تاریخی در اسناد و مدارک قدیم است.

شهر رویان از توابع بخش مرکزی شهرستان شاهرود استان سمنان در طول جغرافیایی ۵۴ و ۵۹ و عرض جغرافیایی ۳۶ و ۲۱ درجه با ارتفاع یکهزار و ۲۷۵ متر از سطح دریا در جنوب شهر شاهرود قرار دارد. مردم این شهر مسلمان و دارای مذهب شیعه هستند. اهالی رویان به زبان فارسی و با لهجه محلی صحبت می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha