بازی ایران و عراق ۲ بر یک می‌شود؛ پای جام جهانی در میان است

تهران- ایرنا- ایران و عراق چهار بار تا به حال در انتخابی جام جهانی به مصاف هم رفته‌اند که ۲ برد برای هر یک از طرفین به دست آمده است.

به گزارش ایرنا، تیم ملی فوتبال ایران در هشتمین و آخرین بازی خود در چارچوب دور دوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های ۲۰۲۳ باید فرداشب(سه شنبه) از ساعت ۲۱ در ورزشگاه خلیفه‌ بحرین به مصاف صدرنشین گروه یعنی تیم ملی عراق برود.

در دیدار رفت تیم ملی عراق موفق شد با گل‌های مهند علی و علی عباس در برابر تنها گل احمدنوراللهی از سد تیم ملی ایران بگذرد. آنها صعود خود را به مرحله نهایی قطعی کرده‌اند و تنها روی کاغذ و تحت شرایطی بعید ممکن است حذف شوند. در سوی مقابل اما شاگردان دراگان اسکوچیچ برای صعود بی‌دردسر نیاز به پیروزی مقابل حریف خود دارند.

ایران و عراق ۲۹ بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند و این پنجمین تقابل ۲ تیم در مسابقات مقدماتی جام جهانی است. در چهار دیدار قبلی ۲ برد برای ایران و ۲ پیروزی برای عراق به دست آمده و در هیچ دیداری نتیجه مساوی حاصل نشده است.

در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴، ۶ تیم برتر آسیا عازم قطر شدند تا به صورت مجتمع در این کشور با یکدیگر رقابت کنند. ایران بعد از یک برد و یک باخت به دیدار عراقی رفت که تنها یک امتیاز دشت کرده بود. در آن مسابقه این عراق بود که موفق شد با ۲ گل احمد رضی و علی کاظم در دقایق ۲۰ و ۳۷ به برتری دست پیدا کند. گل دقیقه ۲۱ علی دایی هم اثرگذار نبود و اخراج جواد زرینچه امکان بازگشت ملی‌پوشان را غیرممکن کرد. در نهایت هیچ یک از ۲ تیم به جام جهانی صعود نکردند.

بازی ایران و عراق ۲ بر یک می‌شود؛ پای جام جهانی در میان است

در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۰۲ بار دیگر ایران و عراق هم‌گروه شدند. این بار هر ۲ تیم از امتیاز میزبانی برخوردار بودند. دیدار رفت در ۱۶ شهریور ۱۳۸۰ و در ورزشگاه الشعب بغداد برگزار شد که در نهایت این شاگردان میروسلاو بلاژویچ بودند که توانستند با گل‌های علی کریمی و علی دایی به پیروزی برسند. این گل‌ها بعد از گل عماد محمدرضا به ثمر رسید. گلی که با اشتباه مسلم ابراهیم میرزاپور در شروع مجدد به دست آمده بود.

دیدار برگشت حدود یک ماه بعد در ورزشگاه آزادی به انجام رسید. ابتدا مهدی مهدوی کیا ما را پیش انداخت و نیمه اول با همین نتیجه تمام شد. در ۴۵ دقیقه دوم عراق کار را بهتر آغاز کرد و توسط قحطان به گل رسید ولی این پایان کار نبود و علی کریمی بار دیگر به داد تیم ملی رسید و گل دوم را به ثمر رساند تا ما عراق را دبل کنیم. در نهایت اما نه ما و نه عراق به جام جهانی کره و ژاپن صعود نکردیم.

دور دوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های ۲۰۲۳ بار دیگر ایران و عراق به پست هم خوردند. بازی رفت به جای عراق در اردن برگزار شد و عراقی‌ها موفق شدند با نتیجه ۲ بر یک به پیروزی برسند. دیداری که در ابتدای گزارش به آن اشاره داشتیم. حالا در آستانه برگزاری پنجمین رویارویی ۲ تیم در انتخابی جام جهانی هستیم. در ۴ مسابقه قبلی برتری با هیچ یک از ۲ تیم نبوده است. چهار نتیجه ۲ بر یک و به ثمر رسیدن ۱۲ گل که سهم هر تیم ۶ گل بوده است. باید دید این بار چه عاقبتی برای این دیدار ثبت خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha