رایزنی وزیران خارجه پاکستان و روسیه درخصوص آخرین تحولات منطقه

اسلام‌آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان در تماس تلفنی با همتای روس خود، آخرین تحولات امنیتی منطقه از جمله افغانستان، مقابله با ویروس کووید-۱۹ و اطمینان نسبت به تامین واکسن کرونا را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت امور خارجه پاکستان، «شاه محمود قریشی» روز دوشنبه طی گفت‌وگو با "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه تحولات مثبت اخیر در روابط دوجانبه و اوضاع منطقه تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه پاکستان با تاکید بر تعهد این کشور برای حمایت از صلح و ثبات در منطقه، افزود: برقراری امنیت و ثبات در افغانستان حائز اهمیت است.

وزیران امور خارجه پاکستان و روسیه بر تداوم رایزنی‌های نزدیک دوجانبه تاکید کردند. قریشی از توسعه روابط با روسیه در حوزه انرژی، امضای توافق نامه گازی میان دو کشور و همچنین تصمیم اخیر مسکو برای لغو ممنوعیت واردات برنج از پاکستان استقبال کرد.

وزیر امور خارجه پاکستان با قدردانی از همکاری مسکو در خصوص مقابله با بیماری کرونا، نسبت به تامین به موقع پنج میلیون دوز واکسن اسپوتنیک-وی توسط روسیه ابراز امیدواری کرد.

اواخر اردیبهشت ماه امسال نیز پاکستان از نهایی شدن قرارداد با روسیه برای دریافت واکسن کرونا خبر داد که طی آن ۲ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک-وی خریداری و به پاکستان ارسال خواهد شد.

مسکو و اسلام‌آباد که در سالیان گذشته از جمله در زمان جنگ افغانستان و شوروی سابق در دهه ۸۰ میلادی، به دلیل افزایش نفوذ آمریکا بر پاکستان در آن دوران، رویکرد غیرهمسو در خصوص موضوع‌های مختلف از جمله افغانستان داشتند، امروز در بسیاری از مسائل از جمله همکاری‌های دفاعی-نظامی و تلاش برای تدوین رویکرد مشترک برای کمک‌ به حل بحران افغانستان، تقریبا در مسیری واحد قرار دارند.

سرگئی لاوروف اواسط فروردین ماه امسال سفر مهمی به پاکستان انجام داد، بازدیدی که پس از ۹ سال میان دوکشور اتفاق افتاد. لاوروف اکتبر ۲۰۱۲ به عنوان وزیر خارجه روسیه به اسلام‌آباد سفر کرده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha