۲۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۵۱
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84366373
۰ نفر

برچسب‌ها

اهمیت روابط فرا آتلانتیک، محور دیدار بایدن و دبیر کل ناتو

لندن – ایرنا – «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی به پایتخت بلژیک سفر کرده با دبیر کل ناتو دیدار و پیرامون اهمیت روابط فرا آتلانتیک به دنبال پشت سرگذاشتن دوران پر تنش ریاست جمهوری ترامپ تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، «ینس استولتنبرگ» روز دوشنبه در آستانه برگزاری اجلاس سران در توئیتی از ملاقات با رئیس جمهوری آمریکا استقبال کرد و نوشت: از بایدن بابت تعهد قوی او به اتحاد ناتو و اصلاحات ۲۰۳۰ که بر تقویت اتحاد ما در دنیای پیچیده نظارت دارد تشکر کردم. وی افزود: می‌دانم که آمریکا می‌تواند روی ما حساب و ما هم روی آمریکا حساب کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا هم در بدو ورود به اجلاس وعده داد که تعهد واشنگتن به اتحاد ناتو را مورد تاکید قرار می‌دهد. بایدن به خبرنگاران مستقر در بروکسل گفت: می‌خواهم به روشنی اعلام کنم: ناتو برای منافع آمریکا به شکلی حیاتی مهم است. اگر چنین سازمانی نبود باید یکی درست می‌کردیم. وی افزود: می‌خواهم تمام اروپا بداند که آمریکا بازگشته است.

اجلاس سران ناتو  را که ساعاتی دیگر در بروکسل برگزار می‌شود باید به عنوان بخش دیگری از تور اروپایی بایدن پس از رسیدن به ریاست جمهوری ارزیابی کرد. پس از سردی روابط آمریکا با ناتو در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اکنون ناتو در اولین سفر جو بایدن خوش‌بین است که روابط به حالت عادی برگردد.

بایدن در آستانه برگزاری اجلاس به خبرنگاران گفت: اکنون درک فزاینده‌ای طی سال‌های اخیر شکل گرفته که با چالش‌های جدیدی مواجه هستیم. روسیه و چین به‌گونه‌ای که با انتظارات ما سازگار باشد رفتار نمی‌کنند. وی با اشاره به ماده پنج اساسنامه ناتو، به این معنی که حمله به یک عضو ناتو مساوی با حمله به همه اعضای آن است، به فعال کردن این ماده در صورت حملات سایبری توسط روسیه چراغ سبز نشان داد.  او قرار است پس فردا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ژنو دیدار کند.

نشست امروز در بروکسل در قالب جلسه سران کشورهای عضو ناتو انجام می شود و طبیعتاً بیشتر جنبه نمادین دارد. در حاشیه این اجلاس گروه های کاری تشکیل نخواهد شد. نشست‌های کاری در سطح وزیران دفاع و خارجه کشورهای عضو در ماه های گذشته به تدریج برگزار شده است. آخرین نشست از این نوع با شرکت وزرای خارجه و دفاع روز اول ژوئن در بروکسل برگزار شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha