۲۵ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84366366
۰ نفر

برچسب‌ها

ناتو و معمای خروج از افغانستان

تهران - ایرنا - جو بایدن در بحبوحه اختلاف‌نظرها در مورد مسئله خروج آمریکا از افغانستان در اجلاس ناتو حضور یافت؛ مسئله ای که بعد از گذشت 20 سال و با وجود اعلام صریح دولت آمریکا به ریاست بایدن مبنی بر خروج نیروهایش از این کشور جنگ زده، به نظر می رسد همچنان ادامه دار باشد.

به گزارش ایرنا، نشریه پولتیکو در مطلبی در خصوص اختلاف نظرها در ناتو درباره خروج از افغانستان نوشت: مقامات اروپایی اعلام کرده اند از اینکه بایدن با آنها پیش از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به اندازه کافی مشورت نکرده،  ناراضی و ناامید هستند.

مشخص است که متحدان آمریکایی ناتو  در مورد ابراز ناامیدی‌شان نسبت به تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر سال جاری میلادی قصد مخفی کاری ندارند.

همزمان با حضور بایدن در بروکسل برای شرکت در اجلاس ناتو،  وی باید با نارضایتی متحدان واشنگتن در مورد مسئله خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و چالش‌های مرتبط با تامین امنیت آینده افغانستان روبرو شود.

بن والاس وزیر دفاع انگلیس این مسئله را ماه پیش اعلام کرد و در پارلمان این کشور عنوان کرد که وی نسبت به تصمیم خروج نیروها از افغانستان بدون تعیین شرط در مورد فعالیت های طالبان متاسف است.

به نظر می رسد که ناامیدی متحدان آمریکا، مذاکرات و رایزنی‌های این هفته در بروکسل را تحت تاثیر قرار دهد؛ جایی که مقامات شرکت‌کننده باید رسیدگی به یکسری سوالات بی پاسخ  را در مورد آینده افغانستان آغاز کنند، از تامین امنیت تاسیسات زیربنایی مهم  افغانستان گرفته از جمله سفارتخانه ها و فرودگاهها و هواپیماها تا تضمین اینکه افغانستان بار دیگر به پناهگاهی امن برای تروریست‌ها تبدیل نشود.

یک مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود، در این رابطه گفت: تعجبی ندارد که شاهد برخی کشورهایی هستید که در مورد یکسری اقدامات انجام شده، نارضایتی دارند.

مقامات اروپایی در این رابطه تصریح کردند، متحدان آمریکا در ناتو که گزینه‌ای جز حرکت در مسیر خروج نیروها از افغانستان نداشته‌اند نیز راضی به گام برداشتن در راستای این تصمیم جو بایدن شده اند.

آخرین نیروهای غربی باقی‌مانده احتمالا چند هفته پیش از ضرب الاجل ۱۱ سپتامبر، افغانستان را ترک خواهند کرد.

کشورهای عضو ناتو همچون ترکیه، انگلیس، آلمان، گرجستان، رومانی و ایتالیا تا سال ۲۰۲۱،حدود ۱۰ هزار نیرو در افغانستان داشتند.

با این حال یک مقام ارشد دولت بایدن این مسئله را که اعضای ناتو در جریان تصمیم بایدن در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نبودند، رد کرد و گفت که در اوایل ماه فوریه مقامات آمریکایی جلسه‌ای را با متحدانش برای شنیدن دیدگاهها و اولویت های آنها ترتیب دادند.

مقامات آمریکا و ناتو  خوش‌بینی محتاطانه‌ای را در مورد آینده افغانستان از خود نشان داده اند. ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اعلام کرده که ایمان دارد نیروهای امنیتی افغان خواهند توانست در برابر حملات طالبان مقاومت کنند و اینکه دولت کابل می تواند دستاوردهای اجتماعی و اقتصادی حاصل شده طی ۲۰ سال اخیر را تثبیت کند.

استولتنبرگ  به تازگی در اظهارنظری گفت: هدف این است که هرگز برای همیشه در آنجا ماندگار نشویم در برخی حوزه ها، افغان‌ها خود باید مسئولیت آینده‌شان را برعهده بگیرند.

این در حالی است که برخی کارشناسان هشدار داده اند که پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، اوضاع امنیتی این کشور رو به وخامت خواهد رفت و ممکن است لازم باشد نیروهای غربی شرایط نابسامان را پاکسازی کنند.

ژنرال بازنشسته جوزف ووتل رئیس سابق فرماندهی مرکزی آمریکا اوضاع امروز افغانستان را با خروج نیروهای خارجی از عراق در سال ۲۰۱۱ مقایسه کرد.

پنتاگون نیز اعلام کرده که ماموریت آموزشی‌اش پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پایان می باید اما دبیرکل ناتو در اظهارنظری جدید گفته است که ناتو به دنبال ادامه آموزش افغان ها در یک مکان متفاوت است.

مقامات ناتو اعلام کرده‌اند که این ائتلاف همچنان به ارائه کمک های مالی به دولت افغانستان ادامه خواهد داد اما هنوز تصمیمی در مورد اینکه مقدار و سطح این کمک ها از سوی هر کشوری چه میزان باشد، اتخاذ نشده است.

چالش مهم دیگر این است که عملیات‌های شناسایی و ضدتروریستی در افغانستان را چگونه از مسافت دور هدایت کرد. یکی از نگرانی‌های اصلی مقامات غربی این است که القاعده، داعش و دیگر گروههای تروریستی زمانیکه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند، بار دیگر فعالیتشان را از سر بگیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha