۲۴ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۳۰
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 84366352
۰ نفر

برچسب‌ها

بایدن: روسیه از آنچه به نظر می رسد، ضعیف تر است

تهران – ایرنا – جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با تائید نظر ولادیمیر پوتین همتای روس خود که روابط دوجانبه در پائین ترین سطح قرار دارد، مدعی شد که روسیه از آنچه به نظر می رسد، ضعیف تر است و به منطقه خاورمیانه دست اندازی کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ بایدن در آستانه نشست ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد ماه) با پوتین در سوئیس با اشاره به کوچک بودن اقتصاد فدراسیون روسیه به میزان ۱۳ بار نسبت به ایالات متحده، گفت که روسیه از بیش از میزان تصور ما ضعیف است و درگیر فعالیت هایی شده که به باور ما با هنجارهای بین المللی تضاد دارد.

بایدن در باره علت تغییر نکردن پوتین از هنگام کناره گیری بوریس یلتسین سلف خود در ۱۹۹۹ میلادی در مقام رهبری روسیه با وجود اعمال سال ها تحریم های غرب، گفت: چون او ولادیمیر پوتین است.  

تارنمای شبکه ای بی سی نیوز نیز نوشت: بایدن در آستانه نشست روز دوشنبه (امروز) سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" در بروکسل، هدف خود را مشاوره با هم پیمانان اروپایی برای رویارویی با اقدامات تجاوزکارانه چین و روسیه و همچنین پافشاری بر تعهد ایالات متحده به این ائتلاف نظامی با ۳۰ عضو عنوان کرد.

این نشست همزمان با تلاش های بایدن برای جلب هماهنگی بیشتر و گسترده تر اعضا برای رویارویی با چین و روسیه به عنوان دشمنان آمریکا برگزار می شود که اقداماتشان در جبهه های اقتصادی و امنیتی در ماه های آغازین دوره ریاست جمهوری بایدن، مایه نگرانی اصلی او در حوزه سیاست خارجی شده است.

بایدن افزود: سران خودکامه، قدرت زیادی دارند و وادار به پاسخگویی به همگان نیستند و در صورتی که من هم این گونه مطابق میل خود پاسخ می دادم، بسیار خوب بود.

او به سوریه به عنوان حوزه ای که ۲ کشور می توانند همکاری کنند، اشاره کرد.

قرار است دیدار بایدن و پوتین که تاکنون فقط در ۱۰ مارس ۲۰۱۱ نشست طولانی مدت رو در رو داشته اند، در ویلای قرن هجدهم در ساحل دریاچه ژنو سوئیس برگزار شود.

بایدن گفته است مطابقت نداشتن رفتار روسیه را با قوانین بین المللی در این نشست مطرح خواهد کرد، اما پوتین با لحن مهربانی گفت که این نشست باید به ایجاد سازوکاری برای تعامل دوجانبه و برقراری ارتباط مستقیم کمک کند.

رئیس جمهوری روسیه نسبت به تاثیر مثبت دیدارش با بایدن بر روابط مسکو و واشنگتن ابراز امیدواری کرد، در حالی که بایدن گفت امیدی به تغییر دیدگاه های پوتین ندارد.

رئیس کاخ سفید گفت: هیچ تضمینی وجود ندارد که قادر به تغییر رفتار یک شخص یا یک کشور باشم.

پیش از این، کاخ سفید اعلام کرد که بایدن قصد دارد با همتای روس خود "در مورد تمام مسائل"، از جمله کنترل تسلیحات، تغییر آب و هوا، ادعای مداخله نظامی روسیه در اوکراین، حملات سایبری و بازداشت شدن الکسی ناوالنیی وبلاگ نویس مخالف دولت روسیه، گفت و گو کند.

همچنین انتظار می رود این دو درباره برجام و کره شمالی، سوریه، قطب شمال، مبارزه با کووید –۱۹ و موارد دیگر گفت وگو کنند.

بایدن چند روز پیش، در پایگاه نیروی هوایی میلدنال در سافولک گفت: «ما به دنبال درگیری با روسیه نیستیم و رابطه پایدار و قابل پیش بینی می خواهیم. هر دو کشور تعهدات فوق العاده مهمی از جمله ثبات استراتژیک و انطباق با توافق نامه های محدود کردن تسلیحات را دارند،  اما من به صراحت گفتم: اگر مقامات روسی به فعالیت های مضر دست بزنند، ایالات متحده پاسخ قاطع و سازنده خواهد داد.

پوتین به نوبه خود در ۱۳ ژوئن ( ۲۲ خرداد)   گفت که نتیجه خوب نشست آمریکا و روسیه در ژنو، ایجاد روش های تعامل در مورد موضوعات مهم و از سرگیری گفت و گوی مستقیم بین مسکو و واشنگتن است.  هر دو کشور شماری موضوعاتی اساسی مانند ثبات استراتژیک، تنش زدایی، درگیری های منطقه ای، فعالیت های زیست محیطی و دستورکار جهانی محیط زیست و مشارکت های اقتصادی دارند که همکاری در مورد آنها می تواند مورد علاقه دو جانبه باشد.  

پوتین تصریح کرد: در آستانه این نشست سران، هر دو طرف همیشه سعی می کنند هرگونه لفاظی منفی را کاهش دهند تا فضای مناسبی برای کار ایجاد کنند.  

یک روز قبل از آن نیز  پوتین در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز ضمن تمجید از خصوصیات حرفه ای بایدن به عنوان یک سیاستمدار،  گفت: «او تفاوت فاحشی با (دونالد ترامپ) رئیس جمهور قبلی ایالات متحده دارد، زیرا حرفه ای است که تقریبا تمام زندگی آگاهانه خود را در سیاست گذرانده است.  

پوتین به عنوان نمونه ای از حرفه ای بودن همتای آمریکایی خود، تمدید پیمان محدود کردن سلاح های استراتژیک تهاجمی را ذکر کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان