زاکانی: با احصا مشکلات مناطق مختلف زمینه برای تحول فراهم شده است

شهرکرد - ایرنا -نامزد سیزدهمین دوره انتخابات گفت: به دنبال این هستیم که توانمندی‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و مشکلات در هر نقطه احصا شود تا همه ۴۵۱ شهرستان را محور حرکت کشور قرار دهیم و اختیارات ویژه برای اداره شهرستان و بهره‌مندی نخبگان و به میدان آوردن آن‌ها قرار دهیم.

علیرضا زاکانی روز دوشنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم چهارمحال و بختیاری که از طریق شبکه جهانبین پخش شد، با فرستادن هزاران درود و سلام بر امام، شهیدان و ایثارگران افزود: امیدوار هستم روز به روز با کاهش مشکلات و آلام، یک شرایط بسیار بهتر و خوب‌تری را با هم تجربه کنیم.

وی تصریح کرد: واقعیت این است که با یک انتخاباتی روبه‌رو هستم که یک نقش سرنوشت سازی در آینده خودمان دارد و شاید انتخابات ریاست جمهوری، بیشترین تاثیر را در کشور داشته باشد و این به این دلیل است که بیش از ۸۰ درصد از منابع کشور در دست رییس‌جمهوری است.

زاکانی با بیان اینکه آنچه در کشور مشاهده می‌شود، زیبنده ملت رشید ایران نیست، یادآور شد: اسلام عزیز، ایران متمدن، رهبری آگاه، مردم خوب، نخبگان شایسته، جوانان پرشور، زنان و همه و همه امکانات بزرگی برای ما محسوب می‌شود که اگر ما دقت کنیم و از آن‌ها استفاده کنیم، بسیار می‌تواند مشکلات را مرتفع کند و همچنین می‌توانیم راه‌های بلند و گام‌های بلند را نیز برداریم.

وی افزود: ما برخوردار از اسلام عزیز و یک تمدن با پیشینه چند هزار ساله هستیم و از اقوام که گل‌های سرسبد ایران اسلامی هستند و از مذاهب و اقلیت‌ها برخوردار هستیم که بنده همه این‌ها را برای خودمان یک فرصت بزرگ می‌دانم و متعجب هستم که چطور می‌شود ما در ایران چنین ظرفیت‌های عظیمی را داشته باشیم اما به آن دقت نکنیم و محصول این بی‌دقتی شرایطی باشد که امروز فقر، فساد، بی‌مسکنی و مشکلات متعددی که از قِبل تورم و امثال این‌ها بر گرده و بر معیشت مردم سنگینی می‌کند.

زاکانی بر حل این تعارض تاکید کرد و گفت: امکان حل این تعارض با حضور در پای صندوق‌های رای فراهم می‌شود و بنابراین اولین نکته‌ای که به شما مردم خوب می‌گویم این است که در پای صندوق‌های رای حاضر شوید و با رای خودتان سرنوشت این ملت را رقم بزنید.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اولین نکته‌ای که وجود دارد این است که راهی را طی کردیم که در آن بسیار اشتباه کردیم و دولت ما فکر کرده است که از طریق خارج می‌تواند مشکل ما را حل کند.

وی تحریم را یک استراتژیک دقیق و انتخاب شده از طرف آمریکا برای برخورد با ملت رشید ایران  دانست و افزود: نباید از دشمن خود انتظار خوبی داشته باشیم چرا که دشمن، دشمنی می‌کند و ما باید عقل داشته باشیم و راه درست را انتخاب کنیم.

زاکانی اولین راه خود را تغییر این نگاه کلی عنوان و تصریح کرد: این راه را به این صورت تغییر خواهم داد که ما در داخل کشور یک ظرفیت‌های بی‌شماری داریم که باید به این ظرفیت‌ها تکیه کرد و یک پُلی برای پیشرفت، پیروزی و حل مشکلات مردم قرار داد.

وی با بیان اینکه با تورم موجود، کمر ملت در حال شکستن است و نباید انتظار داشت که حال و رمقی  برای مردم باقی بماند، اظهار داشت: پنج، 6 سال افتخار دولت این بود که مسکن نساختم و وزیر پیشین مسکن و راه و ترابری این را بیان می‌کرد و حالا نباید انتظار داشت که خنده بر لب مردم بیاید.

زاکانی با اشاره به اینکه مردم در فشار هستند و چه باید کرد؟، افزود: باید این رویکرد را تغییر داد و یک طرح نو را درافکند و این طرح نو شامل این باشد که ما توانمندی‌های داخلی را اصل قرار دهیم و از همه پتانسیل‌های منطقه و جهان در جهت سلامتی ایران عزیز استفاده کنیم.

این نامزد انتخاباتی دولت خود را دولت اقدام و اصلاح معرفی و تصریح کرد: با اقدام فکورانه و اصلاح امور ما مسیری را انتخاب می‌کنیم که ظرفیت‌های داخلی به ظهور و بروز برسد.

زاکانی ادامه داد: در داخل کشور به دنبال این هستیم که با عقلانیت، معنویت، عدالت و خلاقیت، زمینه تحقق افتخارات و کسب میزان بالای استقلال را برای کشورمان و آزادی را برای ملت‌مان به ارمغان بیاوریم چرا که جمهوری اسلامی باید متضمن آزادی، استقلال و عدالت و معنویت باشد تا بتواند ایران قوی و پیشرفته را در منطقه و جهان سرآمد کند و ما اقتضای آن را داریم.

وی یادآور شد: این ظلم به جوانان، زنان و اقوام، آحاد ملت ایران، مذاهب، اقلیت‌ها، همه صنوف، اقشار، دانشجویان، اساتید است برای اینکه کشور بر مدار عقلانیت و درست توسط دولت اداره نمی‌شود و شما ملت می‌توانید آن را تغییر دهید.

زاکانی با بیان اینکه تغییر تنها به رویکرد کفایت نمی‌کند و این سنگ بنای اولیه است که باید درست شود، افزود: نکته دوم این است که در این مسیر تغییر به همه ابعاد را توجه کرد و کشور را نمی‌توان تک بعدی ساخت و کشور نباید یک قیافه کارتونی، سر بزرگ و دست کوچک به خود بگیرد بلکه باید متناسب‌سازی شود.

وی یادآور شد: برای متناسب‌سازی کشور چهار رویکرد تحولی را انتخاب کرده‌ایم و رویکرد اول اقتصاد و مدیریت است چرا که امروز جان همه به لب رسیده است و فشار بر گرده مردم آن‌چنان است که کمر آن‌ها در حال شکستن است اما کو گوش شنوا و چشم بینا؟

زاکانی با بیان اینکه دولت و رییس‌جمهور محترم بارها اعلام کرده است که همه ‌چیز خوب است، اظهار داشت: یا نمی‌بینند و یا نمی‌خواهند ببینند، یا کسی در خواب است که می‌توان او را بیدار کرد و یا کسی خود را به خواب زده که به طور کلی بیدار شدنی نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بر مدیریت و اقتصاد به عنوان فوریت کارهای خود تاکید و تصریح کرد: در این فوریت ما اساس را بر جهش تولید قرار داده‌ایم و این جهش تولید برای ما اولویت اولویت و از یک فوریت بالا برخوردار است و در کنار آن به دنبال آن هستیم که کشور را بر مدار شایستگی و به صورت شفاف اداره کنیم.

زاکانی توجه به حکمرانی فضای مجازی و دولت الکترونیک را نیز بیان کرد و گفت: در کنار این موارد دقت به تمرکززدایی نیز داریم چرا که عده‌ای در تهران می‌نشینند و فکر می‌کنند که می‌توانند برای همه کشور تصمیم بگیرند و به جای همه فکر کنند که این فکر غلطی است.

وی با بیان اینکه من تجربه ۱۳ سال بستن بودجه در مجلس را دارم، گفت: اعتبارات شامل استانی، ملی، ملی استانی و وزارت خانه‌ها است و اعتبارات استان‌ها که مستقیم داده می‌شود و شورای برنامه‌ریزی استان و شهرستان برای آن تصمیم‌گیری می‌کند تنها ۱۰ درصد است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه برای ۹۰ درصد اعتبارات در خارج استان تصمیم‌گیری می‌شود، یادآور شد: ۱۲ درصد بر اساس ماده ۷۵ قانون محاسبات عمومی به وزارتخانه‌ها داده می‌شود و آن‌ها به استان‌ها اختصاص می‌دهند و استان‌ها در مراحل بعدی متوجه می‌شوند که دستگاه‌های مربوطه کجا هزینه کرده‌اند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بازآمایش در استان‌ها را از دیگر برنامه‌های خود برشمرد و گفت: به دنبال این هستیم که توانمندی‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در هر نقطه احصا شود تا همه ۴۵۱ شهرستان را محور حرکت کشور قرار دهیم و اختیارات ویژه برای اداره شهرستان، هزینه کرد و انتقال اعتبارات برای شهرستان‌ها، بهره‌مندی نخبگان و به میدان آوردن آن‌ها قرار دهیم.

زاکانی با تاکید بر تمرکززدایی در کشور، اظهار داشت: در هر نقطه‌ای که امکانات و توانمندی‌هایی وجود دارد باید بخشی از آن مواهب به خود مردم منطقه اختصاص داده شود به طور مثال در بسیاری از نقاط کشور مردم خاک معادن را می‌خورند و یا در کنار نفت هستند و صادرات آن‌ها را مشاهده می‌کنند اما از حداقل‌ها محروم هستند که باید به این ظلم‌ها پایان داده شود.

وی، مبارزه با مفاسد اقتصادی و بروکراسی را از دیگر برنامه‌های خود عنوان کرد و گفت: دولت الکترونیک می‌تواند جنبه‌های مقابله با بروکراسی را فراهم کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به ۲ دهه تجربه خود در راه مبارزه با مفاسد اقتصادی، تصریح کرد: برخورد با معاون رییس‌جمهور، دادستان تهران، وزیر نفت و برادر رییس‌جمهور از جمله اقداماتی است که در این مسیر انجام داده چرا که باید ثابت کرد ضعیف‌کشی فایده ندارد بلکه باید ریشه فساد را خشکاند.

زاکانی افزود: هرچند این افراد بارها از من شکایت کردند اما نگذاشتم حق شما و ملت خورده شود و با افتخار از این مسیر بیرون آمدم و در برابر خدا و مردم سربلند هستم.

وی با بیان اینکه مبارزه با سستی‌ها در بدنه اجرایی دولت یک امر جدی است، افزود: اولین اقدام اصلاح خود دولت است و اگر دولت را چابک، سبک و پاسخگو کنیم و عناصر خدوم در دولت دست به دست دهند و انقلابی را در دولت ایجاد کنیم و از جلوی تولید کنار برویم و در خدمت بخش خصوصی باشیم، بی‌شک تجربه نوینی را در گام دوم انقلاب پیش رو خواهیم داشت.

زاکانی، نگاه ابزاری به اقوام، مذاهب، بانوان، جوانان، هنرمندان و ورزشکاران را امر نکوهیده‌ای دانست و گفت: تکیه دولت به مردم است و با مشارکت و انسجام شما امکانی فراهم می‌کنم که اولین کسی که نیازمند شما باشد دولت باشد و با بهره‌مندی از نخبگان محلی و مردم نظارت بر رییس‌جمهور و دولت را عادی می‌کنم.

وی خاطر نشان کرد: اگر چه قوه قضاییه و مقننه برای نظارت وجود دارد اما مردم آقا، سالار و ناظر هستند و از شنبه تا چهارشنبه مسوولان باید پاسخگوی مردم باشند.

این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در همین راستا در سال اول تغییر ملموس و در چهار سال بعد، صورت جدیدی را در کشور، شاهد خواهید بود همان‌طور که امیرکبیر در مدت کوتاهی توانست تحولات خوبی را در کشور رقم بزند.

زاکانی از سفرهای استانی خود به مناطق مختلف کشور نیز گفت و اشاره کرد: چهار بار به استان‌ها و شهرستان‌ها سفر کردم و از نزدیک با مشکلات و معضلات مردم آشنا هستم و در همین راستا درگاه اینترنتی راه‌اندازی شده تا مردم بتوانند مشکلات خود را در آن پیگیری کرده و چنانچه نسبت به آن پیشنهادی داشتند ارائه دهند.

وی افزود: در خصوص احصای مشکلات مناطق مختلف کشور، هشت سال تحقیق و پژوهش شده است و در حال حاضر این امر مهیا شده تا تغییر و تحول انجام گیرد.

وی در ادامه به مسائل ویژه مردم استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: سلام بر بام ایران، سلام بر مردم خونگرمی که در این خطه با صفا و پر امکان از مواهب الهی برخوردار هستند و با خوبی و بزرگی در کنار هم یک ویژگی‌های ممتازی را به نمایش گذاشتند.

وی ادامه داد: از نزدیک  با سفرهایی که به این استان داشته‌ام، سختی‌ها و مشکلات متعدد آن را با همه وجودم لمس کرده‌ام و می‌دانم استان در قله پرافتخار آب قرار دارد اما با مشکل بی‌آبی روبرو است و در بخش‌هایی از جغرافیای آن که از موهبت مواد هیدروکربن در زیر زمین برخوردار است اما برای آن هنوز راهگشایی و بهره‌مندی از این امکان، فراهم نکرده‌اند.

وی یاد و مقام شهدا، مفاخر و بزرگان این استان  را نیز پاس داشت و گفت: آیت‌الله جهانگیرخان قشقایی، استاد آیت‌الله بروجردی، شهید مدرس که افتخاری برای همه ملت ایران و یک نشانگاه و سنبلی برای همه آزادی‌خواهان است، ابوالقاسم دهکردی، آیت‌الله ارباب دهکردی، شهید عباس صالحی، شهید نوروزی، شهید علی آذریان و شهید حسینعلی آذریان از جمله این بزرگان و مفاخر هستند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: این استان با مواهب زیاد، کمتر از یک میلیون نفر جمعیت دارد و مردمی با گویش‌های مختلف و مذاهب مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند؛ فارسی، لری، ترکی قشقایی و بختیاری‌ها که نژاد قدیمی ایرانی و اولین گروه اقوام آریایی که در ایران سکنی گزیدند، از جمله این مردم به شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه برای هر استانی سه اولویت انتخاب می‌شود تا در کنار مسائل ملی برای رفع این موارد در بخش بومی نیز تلاش شود، تصریح کرد: سه اولویت هر شهرستان در دستور کار قرار داده می‌شود تا در بودجه ۱۴۰۱ بودجه مناسبی برای رسیدگی به آن قرار داده شود.

وی به برخی از مشکلات و چالش‌های استان چهارمحال و بختیاری نیز اشاره کرد و گفت: هشت شهرستان این استان مشکل جاده و راه‌های مواصلاتی دارد، ۶ شهرستان با کمبود شدید آب روبرو است، سه شهرستان شهرکرد، فارسان و کوهرنگ بیکاری جدی دارد و در اردل و فارسان نیازمند ارتقا هستیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: صنایع تبدیلی از ضرورت‌های این استان به شمار می‌رود چرا که این استان دارای ظرفیت‌های کشاورزی و دامداری است اما نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی، سبب خام فروشی آن شده است.

زاکانی افزود: از مواهب گردشگری این استان به خوبی استفاده نمی‌شود و کشاورزی آن  به خطر افتاده که نیازمند به بازبینی جدی دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با همه دولت و با همه خدمتگزاران در دولت اقدام و اصلاح این تعهد را می‌دهم که یک دقت ویژه در جهت رفع آلام و مشکلات و تقویت نقاط مثبت این استان و سایر نقاط کشور داشته باشم و همه وجود خودمان را وقف مردم رشید، آگاه و در صحنه کنیم.

به گزارش ایرنا، انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهری، روستایی و عشایری همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha