حناچی: اداره تهران افراد متخصص و معتقد می‌خواهد

تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: برای اداره کلانشهر تهران نیازمند متخصصان هوشمند و مدبر و معتقد هستیم.

به گزارش  ایرنا، پیروز حناچی روز دوشنبه در گفت‌وگویی آنلاین با کارکنان شهرداری تهران دستاوردهای مدیریت شهری پنجم را تشریح کرد و گفت: باید کاری کنیم که هرکسی که با شهرداری تهران کار می‌کند و به واسطه سرمایه اجتماعی که پشت این سازمان است و خدماتی که به شهروندان ارایه می‌کند، سرش را بالا بگیرد. اگر افتخاری بوده و  توانستیم روش متفاوتی را در این  دوره به اجرا در بیاوریم نتیجه زحمات همه بوده و  تلاش کردیم دوره متفاوتی را مبتنی بر آموزه‌های آکادمیک و درس‌های تخصصی که به ما یاد دادند، رقم بزنیم.

وی به ۲ اقدام مهم دیگر با عنوان «یادگارهای این دوره» اشاره کرد و توضیح داد: ۲ لایحه مهم در زمینه منابع پایدار هم دو لایحه مهم در مجلس بررسی شد که یکی به نتیجه رسید و سهم مالیات شهرداری از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده از سه به چهار درصد رسید. لایحه منابع مالی پایدار شهرداری‌ها هم در صحن مجلس شورای اسلامی آمد؛ اما به دلایلی برگشت. با این حال در حال تلاش و پیگیری برای به سرانجام رسیدن این لایحه به عنوان یادگارهای این دوره هستیم.

وی با بیان اینکه هفته گذشته در شورای شهر تهران گزارش «تحویل و تحول شهرداری تهران» ارایه شد، گفت: این گزارش حول این محور که چه تحویل گرفتیم و الان که آخر دوره پنجم شوراست چه چیزی و با چه تغییراتی تحویل می‌دهیم، است.

به گفته وی ؛ گزارش تحویل و تحول بر اساس ۹ محور، انضباط ساخت و ساز و بهسازی کالبدی، عدالت توزیعی، توسعه زیرساختی و تسهیل ترافیک، مالیه شهرداری، ارتقا کارایی سازمان، مشارکت اجتماعی و رضایت شهروندی، ایمنی و محیط زیست پایدار، حفاظت از میراث طبیعی و تاریخی شهر، هوشمندسازی و شفافیت است.

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه نخست؛ کاهش‌۵۰ درصدی ‌متوسط ‌زیربنای‌ سالانه ‌پروانه‌های ‌صادره‌ مسکونی‌،  کاهش ‌میزان ‌مغایرت ‌ارتفاعی‌ پروانه‌های‌ صادره‌ در ‌مناطق ‌۱ و۲، کاهش ‌۶۳ درصدی ‌تعداد پروانه‌های ‌مسکونی ‌مغایر ‌با ‌دستور ‌نقشه و کاهش‌۲۶ درصدی ‌مجموع‌ طبقات‌ مازاد در ‌پروانه‌های ‌مسکونی ‌مغایر است که بخش عمده ای از پروانه های صادره شامل توافقات دوره قبل هم بوده است. 

حناچی یکی دیگر از اقدامات در این حوزه را مهار رشد بی‌رویه بلند مرتبه سازی نسبت به دوره قبل و کاهش ۹۰ درصدی زیربنای پروانه‌ها عنوان کرد و گفت: البته نمی توان گفت همه اینها برنامه ریزی ما بوده بلکه شرایط رکود هم تاثیرگذار بوده؛ اما ما این تهدید را  به فرصت تبدیل کردیم.

شهردار تهرانبا اشاره به کاهش سکونت پذیری تهران گفت: با حذف ‌تسهیلات ‌تشویقی‌ (حذف‌بندهای‌۵-۲ و۱۱-۴‌) و تدقیق‌ طرح‌ تفصیلی‌ ویژه‌ منطقه ‌۲۲ ‌تاثیر کاهنده سکونت‌پذیری‌ افق‌ طرح ‌از ۱۲ میلیون ۹۴۸ هزار و ۲۵۳ نفر  ‌به‌ ۱۱ میلیون ۳۳۵ هزار نفر رسیده است البته این موضوع بحث حاکمیتی است که ماموریت اجرای آن در همه دوران‌ها بر عهده شهرداری تهران بوده است.

وی با توضیح اینکه املاک درشت دانه با وسعتی بیش از یک پنجم شهر تعیین تکلیف شد، گفت: بیش از ۱۶ هزار و ۴۶۴ هکتار از اراضی شهر در سال‌های ۹۶ تا ۹۹ تعیین تکلیف شدند و برنامه‌ریزی در این اراضی به واسطه نوع زیر پهنه و ضوابط ناظر در طرح تفصیلی تعیین تکلیف نشده بود که با تدوین مصوبات مرتبط، نیمی از آن تعیین تکلیف شده‌ و نیمی دیگر در آخر دوره به نتیجه خواهد رسید. 

شهردار تهران بیان کرد: دستور العمل نوسازی شهر تهران، تدوین ‌برنامه‌ عملیاتی نحوه ‌ساماندهی ‌زیر پهنه‌ حفاظت‌ ویژه G۳۲۳ با رویکرد توسعه‌ پایدار طرح اراضی پادگان ۰۶ که امروز نشست نهایی تغییراتش در شورای عالی شهر سازی را داشتیم، پادگان جی، پادگان دوشان تپه، طرح اراضی مسیل کن یا شن چاله ها، باز آفرینی محور فداییان اسلام، بخش های ناکارآمد منطقه ۱۸، کوره های آجر پذیری منطقه ۱۹ و رود دره اوین-درکه اقداماتی هستند در بخش بازآفرینی و تعیین تکلیف اراضی درشت دانه انجام شد.

وی به توسعه فضاهای عمومی شهر اشاره کرد و گفت: تهیه ‌۶ طرح‌ بازآفرینی ‌شهری، هکتار اتمام‌ و ‌بهره برداری‌ از ‌۳۲ پروژه‌ بهسازی ‌محیطی، اجرای ‌۳ پروژه بهسازی محیطی، طراحی و اجرای ۸۴ هکتار میدانگاه شهری در دستور کار است و بر اساس پیگیری های انجام شده ۱۲۲ هزار متر مربع از فضای کارگارهی در وسط شهر تهران آزد شده است.

حناچی با بیان اینکه این رخدادها نشان دهنده این است که شعارهایمان در امتداد اقداماتمان بوده است، گفت: توسعه به مناطق جنوبی به این معنا نبوده که مناطق شمالی را تضعیف کنیم، بلکه سرمایه گذاری بیشتری پایین محور انقلاب داشتیم. به طوری که سهم خطوط در ایستگاه‌های بهره‌برداری شده در پهنه های جنوبی از کمتر از ۴۰ درصد به بیش از ۵۵ درصد در این دوره رسیده است.

شهردار تهران به پروژه‌های توسعه محله‌ای با رویکرد طب سوزنی اشاره کرد و توضیح داد: در سال ۹۸ تا امسال ۲ هزار ۴۸۷ پروژه اجرا شده و ۸۹  درصد در محله‌های کم برخوردار بوده است. تاکنون ۵۵۱ پروژه به اتمام رسیده و در سال ۹۸ این میزان ۹ درصد اعتبارات، سال ۹۹ حدود ۳۰ درصد و در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۴ درصد از اعتبارات را در ۲۲ منطقه در حوزه تملک دارایی تخصیص پیدا کرد.

تکمیل لوپ متروی تهران

حناچی با اشاره به توسعه کمی و کیفی خطوط مترو برای تکمیل شبکه ریلی حمل و نقل تهران، بیان کرد: بعد از حدود چند دهه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸، طرح جامع حمل و نقل ریلی  در یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید. بهره برداری از ۴۰ کیلومتر مسیر مترو جدید شامل ۱۳.۵ کیلومتر در خط ۷ بخش میانی و شمالی، بهره برداری از ۲۶.۵ کیلومتر از بخش میانی و شمالی خط ۶ در این دوره اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی و بهره برداری از ۱.۲ کیلومتر مسیر توسعه غربی خط ۴  نیز تا پایان تیر ۱۴۰۰ صورت خواهد گرفت، اضافه کرد: همچنین بهره برداری از ۱۲ ورودی جدید مترو و بهره برداری از  ۲۶ کیلومتر حد فاصله گلشهر تا هشتگرد با یک ایستگاه، با همکاری وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید صورت گرفته است. علاوه بر این ، شهرداری تهران و دولت با تخصیص اعتبار برای اتصال مترو فرودگاه امام خمینی (ره) به پرند برنامه ریزی کرده اند.

به گفته شهردار تهران؛ این اقدام میزان بهره وری خط را به شدت افزایش خواهد داد و پیش بینی می شود که روزانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به این خط ریلی اضافه خواهد شد.

بهره برداری از ۳۲ ایستگاه

حناچی با اعلام اینکه بهره برداری از ۳۲ ایستگاه نیز در این دوره انجام شده است، گفت: ایستگاه‌های خط ۷ شامل بریانک، کمیل، رودکی، نواب، هلال احمر، تربیت مدرس،  میدان صنعت، بسیج، میدان محمدیه، مولوی، برج میلاد، چهل تن، دولاب، قیام و آهنگ نیز انجام شده است. لوپ تهران در این دوره تکمیل شده است. در خط ۶، ایستگاه شهدا تبادلی با خط ۴، بعثت، دولت آباد، امام حسین (ع)، بعثت، کیانشهر، یادگار امام (ره)، اشرفی اصفهانی، شهید ستاری، امیرکبیر، مرزاداران و خط ۳ ایستگاه اقدسیه نیز به بهره برداری رسیده است. همچنین تلاش می‌شود تا تیر امسال از ایستگاه‌ مدافعان سلامت در خط ۷، ایستگاه‌های شهرک آزمایش و شهید رضایی در خط ۶ و همچنین ایستگاه پروانه در خط ۴ آزامایش بهره برداری شود.

وی با اشاره به افتتاح میانگین سالانه ۸ ایستگاه در این دوره، گفت: در مقایسه با میانگین ۵.۷ ایستگاه در ۱۲ سال گذشته، شهرداری فعلی نسبت به این میانگین بالاتر عمل کرده است.

مناسب سازی فضاهای عمومی شهر

حناچی درباره مناسب سازی فضاهای عمومی در تهران، توضیح داد: یکی از اهدافی که شورای شهر و شهرداری روی آن سرمایه گذاری بسیاری انجام داد، موضوع مناسب سازی برای حضور همه شهروندان در فضاهای شهری بود. شهرداری در بازارها و میادین، بوستان‌ها، معابر، پیاده راه‌ها، ساختمان های عمومی، ایستگاه های اتوبوس، نصب پله برقی و آسانسور در مترو اقدامات گسترده ای در حوزه مناسب سازی انجام داده است. البته نگاه شهرداری این بود که شهر تنها برای کسانی که از ویلچر استفاده می‌کنند مناسب سازی نشود بلکه برای همه از جمله سالمندان؛ و نابینایان، ناشنوایان، کم توانایان، زنان باردار و معلولان مناسب سازی شود.

به گفته شهردار تهران؛ نصب ۳۰ درصد از کل پله برقی‌ها و ۳۶ درصد از کل آسانسورها در شبکه مترو تهران در دوره اخیر اتفاق افتاده است.

وی افزود: در حوزه عدالت توزیعی، توسعه بازارهای میوه و تره بار را داشتیم به طوری تعداد محلات  برخوردار میادین از ۵۷ به ۶۴ بازار افزایش یافت. در سال ۱۳۹۶ از ۱۶ پروژه بازار میادین افتتاح و بهره برداری شده است. در سال ۱۳۹۷ از ۱۴ پروژه، در سال ۱۳۹۸ از چهار پروژه و در سال ۱۳۹۹ از ۲۳ پروژه بهره برداری شده است. در مجموع ۵۷ پروژه به بازارهای میوه و تره بار که نقش بسیار مهمی در رضایت مندی شهروندان تهرانی داشتند، اضافه شده است.

کاشت ۳۵۰۰ درخت در خیابان ولیعصر

حناچی درباره جریمه قطع درختان، توضیح داد: با همکاری شورای شهر، حساب ویژه‌ای را برای کسانی که نسبت به قطع درخت جریمه سنگین می‌شدند باز و از همان محل برای توسعه فضای سبز استفاده کردیم و اجازه ندادیم از آن اعتبارات در محل دیگری هزینه شود. در طول خیابان ولیعصر (عج)، حدود ۳ هزار و ۵۰۰ اصله درخت با بن ۱۲ سال کاشته شد که بیش از ۹۹ درصد آن‌ها، ریشه شان گرفته است.

به گفته شهردار تهران؛ تملک ۲۱ باغ و اراضی مشجر، کاهش تعداد محلات فاقد بوستان از ۱۷ محله به ۹ محله جزو عملکرد این دوره از مدیریت شهری است.

وی درباره حوزه پایدار سازی و مالی شهری، بیان کرد: با منابعی که در اختیار مدیریت شهری از نیمه دوم ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ بود، برخلاف وجود کرونا و شرایط تحریم، نسبت به دوره ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ به قیمت ثابت سال ۱۳۹۵، حدود ۴۲ درصد شهر ارزان تر اداره شده است. البته شرمنده‌ایم و می‌دانیم که به کارکنان شهرداری در این وضعیت فشار آمده است. اما این فشار بر همه وارد شده و این طور نبوده که به مدیران امتیازات ویژه‌ای داده شود و کارکنان در سختی بگذرانند تلاش می‌شود که بخش‌های رفاهی هم تقویت شود.

حناچی با اشاره به افزایش میزان بازپرداخت و اخذ تسهیلات در شهرداری تهران، گفت: از سال ۱۳۹۲ تا شهریور ۱۳۹۶، شهرداری تهران حدود پنج هزار و ۳۸ میلیارد تومان بدهی و ۹ هزار و ۷۵۳ میلیارد تومان دریافت تسهیلات داشته و ۷ هزار و ۱۰۹ میلیارد تومان هم پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: از مهر ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹، مانده تسهیلات از سنوات گذشته برابر با ۱۹ هزار و ۴۰۸ میلیارد تومان و اصل تسهیلات دریافتی در دوره پنجم برابر با ۴ هزار و ۲۸ میلیارد تومان و پرداختی در طی این دوره هم ۹ هزار و ۶۹۲ میلیارد تومان بوده است.

عدم افزایش خالص بدهی های شهرداری

شهردار تهران با تاکید بر اینکه میزان بازپرداخت شهرداری تهران در دوره فعلی بیش از دو برابر اصل تسهیلات دریافتی خودش بوده است، افزود: در این دوره از مدیریت شهری نه تنها به خالص بدهی اضافه نشده  بلکه به میزان یکهزار و ۹۷۴ میلیارد تومان هم از بدهی‌ها کاسته شده است. در حوزه بدهی ها تا پایان سال ۱۳۹۹، بابت سود و جرائم و میزان هزینه‌های تسهیلات دریافتی از بانک‌ها در دوره‌های گذشته معادل ۳۶ هزار و ۹۳۹ میلیارد تومان به بدهی شهرداری تهران افزوده شده است. چون بخشی از این بدهی‌ها ارزی بوده، شهرداری به شکل مضاعف ضرر کرده است. 

وی عنوان کرد: شهرداری تهران برای تسویه بدهی نخستین بار، پنج هزار و ۸۵۰ فقره برات کارت به مبلغ ۸۷۸ میلیارد تومان صادر کرده است که عمدتا برای تسویه با پیمانکاران استفاده شد. درحال حاضر مجموع بدهی های شهرداری تهران ۶۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود که مطالبات از دولت، دستگاه‌ها و شهروندان هم حدود ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که در مقابل آن عدد قابل توجهی است.

 تعیین تکلیف ۱۷۶۲ ملک شهرداری

حناچی درباره اقدامات مدیریت شهری در حوزه پایدار سازی شهری و حوزه صیانت از املاک، توضیح داد: در کل ۲ هزار و ۶۶۲ ملک دراختیار شهرداری بوده که یکهزار و ۷۶۲ ملک تعیین تکلیف شده و از طریق ارسال لایحه به استناد تبصره ۶ ماده ۵۵ به شورا برای نخستین بار در تاریخ شهرداری برای دریافت مجوز، ارسال شده است. پیش از این، برای واگذاری‌های انجام شده مجوز شورای شهر را به دنبال نداشته است. ۶۰۰ ملک تخلیه شده و برای ۳۰۰ ملک هم اقدام حقوقی شده و برای تخلیه در محاکم در حال پیگیری است.

وی  درباره حوزه افزایش ذخایر املاک شهرداری تهران، گفت: در این دوره هزار و ۲۸۳ ملک به مساحت هفت هکتار و ارزش به روز شده ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان واگذار شده است و ۵۰۶ ملک به مساحت ۱۰۰ هکتار و ارزش ۱۰ هزار میلیارد تومان تملک شده که ارزش املاک تملک شده به واگذار شده تقریباً دو برابر شده و مساحت املاک تملک شده به واگذار شده نیز ۱۴ برابر شده است. بخش قابل توجهی از واگذاری‌های املاک مربوط به املاک ریزدانه در گذرهای متروکه بوده که تملک مربوط به اراضی و املاک واقع در پروژه‌های شهری را شامل می‌شده است.

چابک سازی نیرو در مدیریت پنجم شهری

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه نیروی انسانی و چابک سازی آن از ۶۸ هزار و ۱۲۷ نفر پرسنل در شهریور ۹۶ به ۵ هزار و ۹۴۷ نفر در حال حاضر کاهش پیدا کرده است. همچنین افزایش کیفیت نیروی انسانی را نیز در این دوره داشتیم و نرخ تغییر در دیپلم و زیر دیپلم منهای ۳۷.۵ درصد، فوق دیپلم ۱۹.۴ درصد، لیسانس ۱۵.۳ درصد و دکترا ۹۶ درصد افزایش داشته است و ارتقای کارایی شهرداری تهران از ۵۳ به ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل و تسهیل ترافیک برنامه های عملیاتی شهرداری در امتداد شعار شهر انسان مدار تعریف شد، افزود: در ارزیابی این دوره اعتبارات اولویت توسعه مترو نسبت به توسعه بزرگراهی از سال  ۹۲ تا ۹۵ از ۰.۷۱ درصد به ۳.۷ درصد رسید و در واقع اعتبارات حمل و نقل عمومی و مترو به نسبت شبکه ای بزرگراهی بیش از سه برابر شده است. علاوه بر این توسعه و بهسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی انجام شد. افزایش سهم اتوبوس های دارای استاندارد یورو ۴ از ۳.۵ درصد به ۱۳ درصد رسید.

حناچی اضافه کرد: ورود و به کارگیری ۲۱۶ دستگاه اتوبوس دو کابین و ۱۷۸ دستکاه مینی بوس، بازسازی و تعمیرات اساسی ۵۵۵ دستگاه اتوبوس دوکابین و تک کابین و  برنامه ریری برای خرید ۸۰ دستگاه اتوبوس دوکابین ، ۱۲۰ اتوبوس تک کابین و  ۱۰۰ دستگاه میدل باس و ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی از طریق ایران خورو دیزل پیگیری شد.

 زمان پاسخگویی در سامانه ۱۳۷ به یک سوم رسیده است

وی اضافه کرد: علاوه بر این، احداث مرکز همایش های رازی، مجتمع حضرت ولیعصر(عج)، میدانگاه هفت تیر و احداث مسیرهای دوچرخه و بهسازی در خیابان های مختلف تهران را در دستور کار داشتیم. همچنین، بهره برداری از پارکینگ ۱۷۸ واحدی جنب پردیس سینمایی ملت، پارکینگ ۵۵۰ واحدی طبقه فوقانی تونل امیر کبیر، احداث پارکینگ ۴۲۰ واحدی مینایی، احداث فاز یک بزرگراه بروجردی در منطقه ۱۸ به طول ۵ کیلومتر و احداث پل و عملیات سیویل در محدوده بزرگراه شهید باقری از پروژه های بزرگ این دوره بودند.

حناچی افزود: توسعه زیرساختها و کنترل آسیب‌های اجتماعی نیز توسعه گرمخانه ها را داشتیم که بر اساس آن در چند سال اخیر در زمستان‌ها هیچ‌ فوتی را تجربه نکردیم و میزان ظرفیت گرمخانه ها تا ۲ هزار تخت افزایش پیدا کرده است. ظرفیت  شناسایی و جذب آسیب دیدگان اجتماعی از ۱۶ هزار و ۹۸۶ نفر به ۵۹ هزار و ۱۰۶ نفر افزایش پیدا کرده است.

شهردار تهران عنوان کرد: در بحث رضایت شهروندی کاهش ۶۵ درصدی میانگین زمان پاسخگویی به شهروندان در سامانه ۱۳۷ را داشتیم که از ۱۸۲ ساعت در سال ۹۵ به ۶۳ ساعت در سال ۹۹ کاهش پیدا کرده است. کاهش ۵۷ درصدی میانگین زمان پاسخگویی در سامانه ۱۸۸۸ را شاهد بودیم که از  ۸۲ روز به ۲۴ روز کاهش پیداد کرده است.

۵ برابر شدن مسیرهای دوچرخه سواری

حناچی گفت: همچنین در حوزه ایمنی و محیط زیست پایدار در سال ۹۶ پنجاه کیلومتر مسیر دوچرخه وجود داشت که در سال ۹۹ به ۲۴۶ کیلومتر رسیده و سهم سفرهای دوچرخه سه برابر افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در بخش اعتبارات حوزه  ایمنی و تاب آوری شهری و کاهش سهم اعتبارات نامرتبط با وظایف ذاتی شهرداری در سالهای ۹۲ تا ۹۵ حدود  ۷ درصد کل بودجه و ۱۸ صدم درصد سهم آتش نشانی و ۱۲ صدم درصد سهم مدیریت بحران را داشتیم و نرخ تغییر و کمک سهم اعتبارات و کمک به بخش های نامرتبط منهای ۸۵ درصد، سهم آتش نشانی ۶۶ درصد و سهم مدیریت بحران نسبت به دوره قبل ۵۸ درصد افزایش پیدا کرد.

حناچی گفت: تجهیزات خوبی را برای آتش نشانی تهیه کردیم و آتش سوزی پالایشگاه تهران آزمایش خوبی برای زیر بار رفتن آتش نشانی تهران بود که به جرات می توان گفت که کنترل اتش سوزی از عهده وزارت نفت خارج بود و درست و به موقع عمل کردن و هوشمند بودن در کنترل آتش در پالایشگاه تهران نقط عطف این دوران تلقی می شود.

تملک ۲۱ باغ و اضافه کردن به سرانه سبز تهران

شهردار تهران گفت: شهرداری تهران ایمنی در برابر سیل را با اقدامات خاکریز آب پیگیری کرد و بهبود این عملکردها نسبت به گذشته محسوس است.

حناچی گفت: در حوزه حفاظت تاریخی شهر در سال ۹۱ تا ۹۵ به میزان ۵۰۱ برنامه اجرای ضوابط برج باغ ها انجام شده که در سال ۹۹ این عدد کاهش پبدا کرده است و با تلاش شهرداری باغات حفظ شده است و شهرداری تملک ۲۱ باغ را حفظ کرده است. 

شهردار تهران ادامه داد: ۴۵ بنا توسط شهرداری ثبت و تملک شده و ثبت خیابان ولیعصر نیز در فهرست میراث فرهنگی جهان از دیگر اقدامات شهرداری بوده است.

وی افزود: در سال ۹۶ توسعه فضای سبز، ۳۴ هکتار بوده که در سال ۹۷ به ۲۶ هکتار و در سال ۹۸ به ۶۸ هکتار و در سال ۹۹ به ۵۳ هکتار رسیده است.

نشان داده شد، می شود شهر را نفروخت و اداره کرد

حناچی گفت: در حوزه هوشمند سازی تحولی عظیم ایجاد شد وزیر نیرو از سد مجازی استفاده کرد.

وی ادامه داد: فعالیت سامانه تهران من با بیش از ۲ میلیون کاربر از اتفاقات مهم این دوره است که با وجود کرونا نقش بزرگی در الکترونیکی کردن کارها داشت.

 حناچی بیان کرد: در سامانه شفافیت ۱۶۰ گزارش، ۹ داشبورد اطلاعاتی، ۱۹۹۳ پژوهش مطالعاتی و ۱۶۲ آدرس کیوسک گل فروشی، ۱۰۴۷ آدرس کیوسک مطبوعاتی منتشر شده است.

شهردار تهران بیان کرد: شهرداری تلاش کرد این دوره، دوره متفاوتی باشد که نشان داده شد می شود شهر را نفروخت و اداره کرد و بدون صدمه به شهر و حقوق مردم شهر را مدیریت کرد.

ریل سیاست گذاری ها اصلاح شد

وی گفت: از دهه ۷۰ این موضوع مطرح بود که برنامه های ما باید متنوع باشد وابستگی به ساخت و ساز در شهر را کم کنیم. بسیاری گفتند که این اقدام صورت نمی گیرد، ولی این کار با تلاش همه کارکنان شهرداری تهران میسر شد.

 شهردار تهران درباره بازخورد شهروندان درخصوص عملکرد شهرداری بیان کرد: شهرداری تهران با عملکرد خود در میادین میوه و تره بار، بهشت زهرا و پسماند نمره خوبی از شهروندان دریافت کرد، که این نتیجه تلاش همه است.

وی عنوان کرد: شهرداری تهران تلاش کرد ریل مربوط به سیاست گذاری ها در شهرداری را که انحراف آن از دهه ۷۰ پیدا شروع شده بود را درست کند.

حناچی با اشاره به توسعه فضای در پهنه شمالی و جنوبی شهر تهران گفت: توسعه فضای سبز و پارک های تهران در گذشته خصوصا در مناطق جنوبی ۴۵ درصد و بالای محور انقلاب ۵۵ درصد بوده، که در حال حاضر میزان بودجه برای توسعه فضای سبز در جنوب به ۵۵ درصد رسیده است و این نسبت معکوس شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: شهرداری تهران از بودجه شمال شهر کم نکرده ولی توجه به فضای سبز در جنوب شهر را بیشتر کرده است.

شهردار تهران گفت: ما تلاش کردیم که نگاهمان برای انتصابات به داخل شهرداری باشد و اعتقاد من این است که ما باید تلاش کنیم که بهره وری را در شهرداری بیشتر کنیم از این رو فقط شهردار یک منطقه از خارج از محیط شهرداری بوده و منصوب شده است.

کرونا؛ کاهش درآمد-افزایش هزینه

حناچی بیان کرد: یکی از مشکلات این دوره شرایط مربوط به تحریم و بیماری کرونا بود و این اتفاق برای شهرداری با کاهش درآمد و افزایش هزینه همراه بوده است.

وی ادامه داد: در این مدت میزان بازدید از برج میلاد کاهش پیدا کرده است.

شهردار تهران از تلاش و اقدامات برای مبارزه با فساد در سازمان متبوعش خبر داد و گفت: تلاش کردیم با فساد جدی برخورد کنیم. البته در  سازمانی با عظمت شهرداری تهران که جزو بزرگترین سازمان‌ها در سطح استان و بزرگترین سازمان اجرایی هم به جهت درآمد و هم هزینه‌کرد است، احتمال فساد در این سازمان یک درصدش هم در سال حدود ۹۰۰ میلیارد تومان می‌شود که رقم درشتی است.

وی با بیان اینکه با توجه به عظمت سازمان احتمال فساد همواره وجود دارد، افزود: مهم این است که در مقابل فساد بی‌تفاوت نباشیم و اجازه ندهیم کسانی کمتر از یک درصد، آبروی ۹۹ درصد دیگر را تحت‌الشعاع قرار ‌دهند. با این حال با بسیاری از موارد تخلف و فساد را بدون اینکه خبری کنیم برخورد شد و تلاش کردیم آبروی سازمانی را حفظ کنیم و امروز خوشحالم هستیم که شهرداری تهران از رتبه نخستین دستگاه در رتبه‌بندی فساد ونارضایتی به رتبه ششم سقوط کرد. البته این رخداد، افتخار بزرگی نیست؛ اما نتیجه تلاشی است که همه کارکنان شهرداری تهران در آن سهم داشتند.

به گفته شهردار تهران؛ ما می دانیم که خیلی نقایص داشتیم و تلاش کردیم که در این شرایط سخت در عین اینکه سازمان را آرام اداره کنیم، اصلاح را هم انجام دهیم و می‌دانیم شرایط اقتصادی برای همگان دشوار است با این حال می‌گویند، «ظلم علی السویه، عین عدل است». در عین حال سعی شد تا شرایطی فراهم شود که مدیرانی که با شما (کارکنان شهرداری تهران) کار می‌کنند خیلی شرایط بالاتری نداشته باشند.

حناچی خاطر نشان کرد: در این دوره به کسی املاکی بدون حساب و کتاب تقدیم نکردیم و تلاش شد شرایط برای همه عادلانه باشد. اگر در این دوره اقدام خوب و مثبتی رخ داده افتخار همه کسانی است که تلاش کردند و به این نگاه باور داشتند و امیدوارم با تلاش همه، این نگاه ادامه پیدا کند؛ چرا که اگر خود و شهر را گرفتار چرخه باطل کنیم که هر روز سبب کاهش کیفیت زندگی می‌شود، مردم این را از چشم ما و شما می‌بینند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha