رشد ۹۴ درصدی اعطای تسهیلات به بخش‌های اقتصادی در سال ۹۹

تهران- ایرنا- مطابق اعلام بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۸ هزار و ۹۸۹ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۹ هزار و ۲۳۹ هزار میلیارد ریال (۹۴.۸ درصد) افزایش داشته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از بانک مرکزی، این بانک جزئیاتی از  تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ را منتشر کرد.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه ۹۹ مبلغ ۱۱ هزار و ۶۳۵ هزار میلیارد ریال  معادل ۶۱.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۶ هزار و ۳۷۳ هزار میلیارد ریال معادل ۱۲۱.۱ درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در دوره مذکور معادل چهار هزار و ۳۵۴ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۷.۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی مبلغ ۱۱.۶۳۵.۳ هزار میلیارد ریال است.
براساس این گزارش از پنج هزار و ۷۹۷ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۵.۱ درصد آن (مبلغ چهار هزار و ۳۵۴ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال گذشته است.  

البته باید همچنان توجه داشته باشیم که در ادامه مسیر پیش رو در زمینه پرداخت تسهیلات، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha