برداشت کلزا و جو در مزارع گنبدکاووس پایان یافت
عکس آرشیوی است

گنبدکاووس - ایرنا - مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس از پایان برداشت ۲ محصول دانه روغنی کلزا و جو و نیز ۹۰ درصد مزارع گندم این شهرستان خبر داد و گفت که حداکثر تا یک هفته آینده برداشت مزارع گندم باقی مانده نیز پایان یافته و پرونده برداشت این سه محصول استراتژیک بسته خواهد شد.

غلامعلی نورا روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کار برداشت سه محصول پاییزه در گنبدکاووس ابتدا با برداشت دانه روغنی کلزا در هفته پایانی اردیبهشت امسال شروع شد و سپس با برداشت جو و گندم یافت.

وی افزود: امسال از سطح ۱۰ هزار و ۲۸۸ هکتار کلزای کشت شده در گنبدکاووس ۱۱ هزار و ۳۱۵ تن محصول و از سطح ۱۴ هزار و ۲۵۹ هکتار مزارع جو این شهرستان نیز ۱۹ هزار و ۱۵۶ تن محصول برداشت شد.

نورا بابیان اینکه تاکنون برداشت گندم از ۱۰۴ هزار و ۲۷۴ هکتار مزارع گنبدکاووس (معادل ۹۰ درصد مزارع) با مجموع تولید ۱۸۶ هزار و ۴۰ تن محصول انجام شده است، اضافه کرد: کشاورزان این شهرستان از این مقدار برداشت محصول تنها ۷۰ هزار و ۱۲۵ تن را تحویل مراکز خرید تضمینی دادند.

وی تصریح کرد: مطابق پیگیری انجام شده حدود ۸۰ درصد وجه محصول گندمکاران گنبدکاووس پرداخت شده است.

مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس ادامه داد: کشاورزان، دامداران و فعالان بخش کشاورزی دارای انبار که بخشی یا تمام محصول گندم خود را انبار کردند، موظفند انبار خود را در سامانه جامع انبارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت نمایند در غیر این صورت، هر گونه ورود و خروج کالا ممنوع و شامل جریمه تعزیرات حکومتی خواهد بود.

نورا همچنین گفت که درسال زارعی جاری (مهر ۹۹ تاکنون) به سبب کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی بارش‌ها و وقوع پدیده خشکسالی کم سابقه در ۵۰ سال گذشته، محصول زراعت پاییزه (گندم، جو و کلزا) در شهرستان گنبدکاووس ۱۳۱ هزار تن کاهش یافت.

وی افزود: پیامد کاهش بارش‌ها و خشکسالی در ابتدای فصل کاشت در گنبدکاووس این بود که ۱۸ هزار هکتار از ۱۳۲ هزار هکتار مزارع کشت شده گندم، حدود ۶ هزار هکتار از قریب ۲۰ هزار هکتار مزارع کشت شده جو و ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع کشت شده کلزا دراین شهرستان سبز نشود.

نورا اضافه کرد: استمرار خشکسالی و کاهش بارش‌ها در فصل زمستان پارسال و ماه فروردین امسال در گنبدکاووس همچنین سبب شد به ۷۰ هزار هکتار از مزارع گندم، هشت هزار هکتار مزارع جو و ۶ هزار هکتار مزارع کلزا بین ۲۰ تا ۸۰ درصد خسارت وارد شود و میزان تولید گندم این شهرستان ۱۰۰ هزار تن، جو ۲۵ هزار تن و کلزا ۶ هزار تن نسبت به سال قبل کاهش یابد.

شهرستان ۳۷۳ هزار نفری گنبدکاووس با افزون بر ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی که ۶۰ درصد آن به صورت دیم کشت می‌شود، از شهرستان‌های مهم در تولیدات کشاورزی بویژه غلات استان گلستان به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha