فروش دانش‌بنیان‌ها درسال۹۹ از ۹۰۰هزار میلیارد ریال فراتر رفت

تهران- ایرنا- درآمد فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری در سال ۹۹ از مرز ۹۰۰ هزار میلیارد ریال فراتر رفت و به رشد و رونق اشتغال و ارزش افزوده انجامید.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، یکی از اولویت‌های اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونق زیست‌بوم فناوری و نوآوری به کمک شرکت‌های دانش بنیان و خلاق و تجاری سازی دستاوردهای فناورانه است.

شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۲ مجموع ۲هزار میلیارد ریال درآمد داشتند؛ این در حالی است که درآمد فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری در سال ۹۹ از مرز ۹۰۰ هزار میلیارد ریال فراتر رفت و به رشد و رونق اشتغال و ارزش افزوده انجامید.

با رویکرد حمایت از رشد و رونق محصولات دانش‌بنیان، زیرساخت‌های قانونی به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های فراروی فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری، ایجاد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرایی کردن قانون حمایت از این کسب و کارها، زمینه را برای توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان و خلاق فراهم کرد.

در حالی که در آغازین روزهای تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کمتر از ۵۰ شرکت فعالیت داشتند، اما در پایان سال ۱۳۹۹ تعداد این کسب و کارها به مرز ۶ هزار  شرکت نزدیک شد و در این مدت رشدی قابل توجهی را تجربه کرده است.

محور و اساس فعالیت زیست‌بوم نوآوری و فناوری، تولید محصولات با کارایی‌های فناورانه و عمومی برای جامعه است که بازدهی بالایی دارند و می‌توانند نیازی از وابستگی‌های تحریمی کشورمان را رفع کنند.

«پایتخت» بزرگ‌ترین میزبان فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری

این کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته از فناوری نانو، زیست‌فناوری، علوم و فناوری‌های شناختی، صنایع خلاق و دیگر حوزه‌ها هزاران محصول و خدمات را به بازار ارائه کرده و توانسته اند ضمن ایجاد اشتغال، ارزش افزوده قابل توجهی را به ارمغان آورند. شرکت‌های دانش‌بنیان به تفکیک فناوری‌هایی که در آن فعال هستند، نشان می‌دهد فعالان حوزه صنایع خلاق و رایانه توانسته‌اند بیش‌ترین حجم از خلق ارزش افزوده را به خود اختصاص دهند.

عمده تمرکز شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در پایتخت است و استان اصفهان در رتبه بعدی اختصاص شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارد.  همچنین استان آذربایجان شرقی و خراسان رضوی منطبق با جمعیت و میزان فعالیت کسب و کارهای دانش‌بنیان و فناور، در جایگاه‌های دیگر جای گرفته‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha