تاکید آمریکایی‌ها بر مقابله با چین درخصوص منشا انتشار کرونا

تهران - ایرنا– بر اساس نظرسنجی اخیر انجام شده از سوی موسسه هیل-هریس‌ایکس، اکثر آمریکایی‌ها معتقدند که اگر تئوری دخالت آزمایشگاه شهر ووهان چین در انتشار ویروس کرونا به اثبات برسد باید اقدام جدی از سوی آمریکا علیه این کشور انجام شود.

به گزارش ایرنا، براساس یافته های این پژوهش به رغم اتفاق نظر اکثر آمریکایی ها بر این موضوع، اختلافاتی هم وجود دارد ولی همه افراد بر مطالبه گری و جبران خسارت وارده از سوی کشور چین هم عقیده هستند که این موضوع نتیجه تجربه تلخ مردم آمریکا درسال گذشته میلادی در مقابله با کرونا است.

نظرسنجی جدید این نشریه نشان می دهد که اکثر شرکت کنندگان در این نظرسنجی تاکید کرده اند در صورت به اثبات رسیدن تئوری انتشار ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین، از اقدامات آمریکا علیه این کشور حمایت می کنند.

۸۳ درصد از رای دهندگان در این نظرسنجی که دربازه زمانی ۳۰ ماه می تا اول ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی انجام شد، اعلام کردند که در صورت اثبات حقایق، از اقدامات دولت آمریکا حمایت خواهند کرد و تنها ۱۷ درصد از شرکت کنندگان مخالف هر اقدامی ازر سوی آمریکا علیه چین هستند.

تاکید آمریکایی‌ها بر مقابله با چین درخصوص منشا انتشار کرونا

این درحالی است که سرمنشا انتشار ویروس کرونا همچنان در هاله ای  از ابهام است و البته کارشناسان و مقامات بهداشتی برخلاف سال گذشته که احتمال می دادند منشا گسترش این ویروس به طور طبیعی و از طریق حیوانات باشد، معتقدند که محل انتشار می تواند آزمایشگاهی در شهر ووهان چین باشد.

همچنین «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا، هفته گذشته به سازمان های اطلاعاتی آمریکا دستور داد تا در مورد مبدا انتشار ویروس کووید ۱۹ که باعث مرگ و میر تقریبا ۶۰۰ هزار آمریکایی و میلیون ها انسان در سراسر جهان شده است، تحقیق و گزارش آن را ارایه کنند.

نتایج نظرسنجی هیل هریس‌ایکس در صورتی که شواهد جدید صحت تئوری " انتشار از آزمایشگاه ووهان " را ثابت کنند نشان دهنده حمایتی قوی از رای دهندگان در تمامی احزاب در راستای اعمال فشار بر روی کشور  چین است به طوری که ۸۷ درصد از جمهوری خواهان، ۸۳ درصد از دموکرات ها و ۸۰ درصد از افراد مستقل در این نظرسنجی با اقدام جدی آمریکا علیه چین موافق هستند.

در همین راستا، ۳۰ درصد از پاسخ دهندگان اعلام کرده اند به منظور جبران خسارت تحمیل شده بر اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی، موافق اعمال مالیات جهانی برای محصولات چینی هستند و ۲۵ درصد از آنها از ارائه پیشنهاد به چین برای پرداخت خسارت به خانواده های داغدار و متضرر حمایت کردند.

۱۸ درصد از شرکت کنندگان، اعمال تحریم های اقتصادی و گردشگری را بر رهبر ارشد حزب کمونیست چین که مسئول انتشار احتمالی این ویروس است  خواهان شدند در حالی که تنها  ۶ درصد از افراد از تحریم المپیک زمستانی پکن و ۶ درصد  نیز از گزینه های دیگر حمایت کردند و ۱۵ درصد افراد هم معتقدند که انتشار ویروس کرونا به صورت غیرعمدی و طبیعی بوده است و ترجیح می دهند که هیچ گونه اقدامی علیه چین صورت نپذیرد.

«دریتان نشو»، مدیرعامل و رییس نظرسنجی موسسه  هریس ایکس به تلویزیون هیل گفت: هم اندیشی قاطعی در میان شرکت کنندگان در این پژوهش وجود دارد که درصورت اثبات نقش یک آزمایشگاه در شهر ووهان چین، این کشور باید پاسخگو باشد.

وی همچنین اعلام کرد:  ۲۵ درصد رای دهندگان عملگرا هستند و بدون هیچ گونه دشمنی به دنبال پاسخگویی هستند. روش ترجیحی این است که کشور چین مجبور به پرداخت خسارت ناشی از شیوع ویروس کرونا باشد و ۳۰ درصد افراد موافق اعمال مالیات جهانی برای محصولات چینی هستند و تنها ۱۸ درصد از آنها از تحریم رهبران ارشد چین حمایت کردند و ۶ درصد نیز خواهان تحریم المپیک ۲۰۲۲  میلادی هستند.

بااین وجود چین هرگونه ارتباط بین شیوع ویروس کرونا و آزمایشگاه تحقیقات ویروس‌شناسی شهر ووهان در این کشور را رد کرده است و پکن در واکنش به تصمیم اخیر دولت بایدن برای بررسی بیشتر این تئوری را محکوم کرده است.

ویروس کرونا برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در ووهان چین شیوع یافت و از آن زمان تاکنون نزدیک به ۱۷۰ میلیون نفر  ابتلا به آن در سراسر جهان تایید شده و حدود ۳.۵ میلیون نفر هم در اثر این بیماری جان داده‌اند.

https://thehill.com/hilltv/what-americas-thinking/۵۵۶۷۴۰-poll-۸۳-percent-support-us-action-against-china-if-wuhan-lab

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha