اوضاع معکوس اصلاح‌طلبان و اصولگرایان

تهران- ایرنا- اغلب اصولگرایان هر چند در حمایت از نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری مورد نظرشان یکصدایی دارند، ولی در فهرست‌بندی نامزدهای شورای شهر تهران دچار اختلاف شدند. معکوس این وضعیت در اردوگاه اصلاح‌طلبان به چشم می‌خورد.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*رییس ستاد انتخابات کشور: در نظرسنجی ها میزان مشارکت با فاصله ده درصدی بین ۳۷ تا ۴۷ درصد است

«جمال عرف» در نشست خبری خود با بیان اینکه در حوزه ریاست جمهوری بیش از ۶۷ هزار و در شوراها ۷۵ هزار صندوق رای استفاده خواهیم کرد، اظهار کرد: ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط رای هستند. رای اولی ها ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار  و ۱۴۸ نفر هستند.

عرف درباره میزان مشارکت در انتخابات تصریح کرد: بخشی از نظرسنجی ها در فضای مجازی در اختیار همه است و البته فاصله ده درصدی در نظرسنجی ها وجود دارد و اختلافی بین ۳۷ تا۴۷ درصدی وجود دارد. از دستگاه های نظرسنجی دعوت کرده و درباره این اختلاف سوال کرده ایم. باز هم با آنها جلسه داریم تا ستاد انتخابات به عدد دقیق تری از میزان مشارکت و احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم برسد.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در روز اخذ رای گفت: زمان اخذ رای را افزایش داده ایم و یک ساعت زودتر انتخابات آغاز می شود و دو ساعت پس از ساعت ۲۴ اگر لازم شد انتخابات ادامه می یابد. شعب افزایش یافته است. نرم افزار شعبه در اختیار همه مردم قرار دارد. شعب ضدعفونی می شود. همه از ماسک استفاده خواهند کرد. فاصله اجتماعی رعایت می شود. اگر در شعبی پروتکل ها رعایت نشد، رییس شعبه باید تذکر دهد.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب

*سخنگوی حزب کارگزاران: اگر در نظرسنجی‌ها همتی یا مهرعلیزاده با اقبال نسبی روبرو شوند، فضا اینطور نیست که اصلاح طلبان نامزد نداشته باشند

«حسین مرعشی»در کلاب هاوس تصریح کرد: در نظرسنجی‌ها تا الان رای آقای همتی صعودی است و رای آقای رئیسی نزولی است. در تهران آقای رئیسی ۳۱ درصد و آقای همتی ۸ درصد رأی دارد و ۵۵ درصد هنوز تصمیم نگرفتند. در همین رای پایین هم نباید بگذاریم درب سیاست بسته شود. اگر در نظرسنجی آقای همتی یا مهرعلیزاده با اقبال نسبی مردم روبرو شوند، فضا اینطور نیست که اصلاح طلبان نامزد نداشته باشند.

سخنگوی حزب کارگزاران گفت: انشاالله با یک سری حرکات دوستان در جبهه اصلاحات و برگ‌های جدیدی که رو می‌شوند با همین میزان مشارکت انتخابات را ببریم. دولتی می‌خواهیم که در عرصه بین‌الملل سیاست آقای روحانی را پی بگیرد اما در عرصه داخلی چابک باشد و مشکلات مردم را حل کند.

*عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی: شرکت نکردن در انتخابات به نفع هیچ کسی نیست

«سیدافضل موسوی» در مصاحبه‌ای با اشاره به اهمیت مشارکت در انتخابات اظهار کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند اگر کسی نتوانست همه چیز را به دست آورد، از به دست آوردن جزئی از کل نباید صرف نظر کند. من این را خطاب به کسانی می گویم که در انتخابات نمی خواهند شرکت کنند و معتقدند چون کاندیدای مورد نظر آن ها وجود ندارد پس کل انتخابات را ترک می کنند.

وی ادامه داد: من هم تأیید می کنم که کاندیداهای ایده آل ما در انتخابات حضور ندارند اما با شرکت نکردن در انتخابات هیچ اتفاقی نمی افتد و کسی هم که انتخاب می شود نمی گوید حالا که شما در انتخابات شرکت نکردید من از شما تشکر می کنم به هر حال رئیس جمهور با هر میزانی از مشارکت، انتخاب می شود. بنابراین من معتقدم کسی که توانایی مدیریت داشته و بهتر می تواند مشکلات را حل کند، رأی دهیم.

آخرین اخبار از جناح اصولگرا

*رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: شورا دخالتی در داوطلبی دختر سردار شهید سلیمانی نداشته است

«غلامعلی حداد عادل» روز یکشنبه در نشست خبری به همراه ۲۱ نامزد مورد حمایت شورای ائتلاف برای شورای شهر تهران، با اشاره به کاندیداتوری دختر سردار شهید سلیمانی اظهار کرد: بعد از اینکه اعلام شد خانم نرجس سلیمانی دختر شهید سلیمانی در فهرست پیشنهادی ما هست انتقاداتی شنیده شد. حقیقت این است که خانم نرجس سلیمانی مستقل برای نامزدی شورای شهر تهران تصمیم گرفته بودند و ما نه از تصمیم ایشان اطلاع داشتیم و نه درخواستی کرده بودیم و ما هم چند روز پیش از ثبت نام ایشان مطلع شدیم.

رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اضافه کرد: درک او از وصیت نامه پدرشان این بود که خانواده سلیمانی از حضور در امور اجتماعی منع نشده‌اند و این مطلب به خود او مربوط است و شورای ائتلاف دخالتی نداشته است. 

حداد عادل ادامه داد: سرکار خانم سلیمانی تصمیم داشته به صورت منفرد در انتخابات شرکت کند و احتمال دادیم اگر اطلاع رسانی مناسب صورت نگیرد وایشان رای نیاورد، دشمنان کشور در خارج و داخل کشور  این موضوع را دستاویز کنند و بگویند مردم ایران از آرمان‌های شهید سلیمانی فاصله گرفتند و ما برای جلوگیری از چنین اتفاقی امکانات را در اختیارشان گذاشتیم و خواستیم در فهرست ما باشند و ایشان هم پذیرفتند.

*اعلام فهرست «ائتلاف بزرگ برای مردم» برای شورای شهر تهران

جبهه پایداری انقلاب اسلامی، جریان گام دوم انقلاب اسلامی، کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، حزب عدالت‌طلبان ایران اسلامی، حزب زنان جمهوری اسلامی، حزب نیک اندیشان ایران اسلامی، جریان مردمی جماران، جمعیت تعالی ایران اسلامی، مرکز بررسی‌های راهبردی جنبش دانشجویی، رزمندگان حزب‌الله و ستاد مردمی برای مردم (ستاد مردمی سید ابراهیم رئیسی) فهرست شورای شهر مورد حمایت خود را اعلام کرد. در این فهرست نام افرادی چون سیدمحمدرضا حسینی، محمد خزاعی، جعفر فرجی، مجید حسینی، علی عبدی، حسین قرایی، امیرجاویدپور، هاشم داداش‌پور، زهرا حیرانی شبانی‌پور، سمیه السادات حسنی‌حلم، سیدمهدی زریباف، حامد عطاری، سیدمرتضی محمودی، اسماعیل احمدی، رضا پوریافر، نعمت‌اله حکیم، سیدمرتضی حسینی، حامد علامتی، عرفان خسرویان چم‌پیری، عبداله دارایی و سیدمحمد موسوی گزافرودی به چشم می خورد.

همچنین گزینه‌های مورد حمایت جبهه پایداری انقلاب اسلامی برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری تهران آیت الله اعرافی، آیت‌الله مصلحی و آیت‌الله دانش‌زاده مومن خواهند بود.

*رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی: نگرانی برای کناره‌گیری نکردن سایر کاندیداهای اصولگرا وجود ندارد

«سید مصطفی میرسلیم» در نشست خبری خود اظهار داشت: بنا بر این بود که جریان اصولگرایی و انقلابی به صورت متحد و با یک کاندیدا حضور پیدا کند و برهمین اساس همه گروه‌ها از آقای رئیسی حمایت کردند. اکنون اگر نامزدی احساس می‌کند که نیاز است در صحنه بماند و تبلیغ و حرف‌های خود را به جامعه برساند، در این زمینه منعی ندارد و نگرانی هم وجود ندارد. کاندیداهای دیگر می‌توانند کناره‌گیری نکنند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha