همایش ملی بازشناسی چالش های رشد اقتصادی در ایران برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - همایش ملی بازشناسی چالش‌های رشد اقتصادی در ایران؛ تبیین موانع تولید و بهسازی راهبردها و سیاست‌ها به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ۱۱ و ۱۲ بهمن۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، هدف از برگزاری این همایش دو روزه شناسایی موانع تولید و دلایل پایین بودن میانگین رشد اقتصادی بلندمدت ایران و ارائه‌ راه‌ حل‌های عملی برای بهسازی راهبردها و سیاست‌ها عنوان شده است.

این همایش تلاش دارد تا بخشی از پشتوانه‌ علمی لازم برای ایجاد شرایط مناسب‌تر در دست‌یابی به سطوح بالاتر و باثبات رشد اقتصادی را تبیین و ارائه کند.

«بینش نظری مشترک میان دولت، بازار و جامعه در پارادایم رشد و رهیافت های آن،  راهبردها و الگوهای کلان رشد، همگرایی، توازن منطقه ای و فراگیری و راهبردهای تامین مالی رشد» و در حوزه مسال بخش و فرابخشی «منابع و سرمایه انسانی، فناوری، منابع طبیعی، کشاورزی، صنعت، خدمات، بخش خلاق، اقتصاد بین المللی، اقتصاد دیجیتالی، اقتصاد پساکرونا و نظایر آن»، در حوزه مسایل سیاستی اقتصاد کلان «مالی، پولی، بدهی، بودجه ای، مالیاتی، ارزی، بازار کار، تجاری، ریسک های اقتصادی و تجاری و نظایر آن» از محورهای برگزاری این همایش در حوزه مسایل نظری و بنیادی است.

از دیگر محورهای این همایش در حوزه مسایل اجتماعی و محیط زیستی «آموزش، سلامت و بهداشت، پایداری اجتماعی، پایداری محیط زیست، فرهنگ، رسانه، ورزش، اطلاعات، تامین امنیت، خدمات اجتماعی، مسائل تربیتی و روانشناختی» و در حوزه مسایل سیاسی و نهادی «محیط سیاسی داخلی و بین المللی، ریسک های سیاسی، تحریم، حکمرانی، نظام حقوقی و قضایی، حقوق مالکیت، سرمایه  اجتماعی، نهاد رقابت، فضای کسب و کار، آزادسازی و خصوصی سازی، تنظیم گری، رانت جویی و نظایر آن است.

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از پژوهشگران در حوزه‌های مختلف علم اقتصاد و سایر رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی دعوت کرد تا مقاله‌های علمی خود را به این همایش ارسال کنند.

اطلاعات بیشتر برای علاقمندان در تارنمای همایش به آدرس http://economicgrowthconf.ihcs.ac.ir/fa  ارایه شده است.

اقتصاد ایران با وجود در اختیار داشتن منابع و ظرفیت‌های قابل ملاحظه از مناظر گوناگون، در چند دهه‌ اخیر نتوانسته از رشد باثبات و پایدار برخوردار شود و نرخ‌های پایین و پرنوسان رشد اقتصادی به مسئله‌ای بسیار مهم در آن تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha