تداوم تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

استان ها - ایرنا - هفته پایانی خردادماه فرصتی برای اعضای هیات دولت بود تا با سفر به استان های آذربایجان شرقی ،خراسان رضوی، مرکزی ،کردستان ، فارس ، اصفهان وکرمانشاه با بهره‌برداری از طرح های مختلف ،علاوه بر ایجاد اشتغالزایی ،نور امید را در دل مردم روشن نگه دارند و مسیر توسعه را هموارتر سازند.

توسعه و رونق اقتصادی همواره از برنامه های اولویت دار دولت تدبیر و امید بوده و سفر مقامات عالی رتبه دولت نیز طی هفته گذشته به استان های مختلف برای افتتاح و بهره برداری از طرح های بزرگ در این مناطق تحولی عظیم در دور و نزدیک این کشور پهناور ایجاد کرده است .

اعضای هیات دولت با انجام سفرهای استانی و ارتباط ویدئو کنفرانسی تلاش کردند که از نزدیک در جریان مشکلات استان‌های کشور و میزان پیشرفت پروژه‌های مختلف در دست اجرا  قرار گیرند و برای حل مشکلات تصمیم ‌گیری کنند.

گروه اخبار استان های خبرگزاری جمهوری اسلامی مجموع سفرهای اعضای دولت تدبیر و امید به مناطق مختلف کشور در هفته گذشته را در قالب یک بسته خبری به صورت خلاصه و فشرده در اختیار خوانندگان قرار می دهد

در ادامه به برخی از سفرها و دستاوردهای مقامات عالی رتبه دولت به استان های مختلف برای عمران و آبادانی و توسعه و اشتغال کشور اشاره می شود:

صدور مجوز مصرف واکسن ایرانی کوبرکت 

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین بیست و نهمین پویش ره سلامت و افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: مجوز مصرف واکسن ایرانی کوبرکت صادر شده است.

« سعید نمکی»  افزود: امروز ایران اجازه مصرف اضطراری واکسن ایرانی کوبرکت را اخذ کرده و مجوز واکسن پاستور هم هفته آتی صادر می‌شود.

وی بیان کرد: واکسن پاستور دارای ۲ نقص پرونده کتبی بوده که با تکمیل آن هفته آتی مجوز مصرف آن صادر می‌شود و در آینده نزدیک تزریق واکسن رازی و فخرا نیز به جمع واکسن‌های مصرفی اضافه می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: زیرساخت‌های تولید واکسن داخلی به گونه‌ای فراهم شده که بودن و نبودن هر فردی در روند تزریق واکسن مشکلی ایجاد نشود.

دکتر نمکی عنوان کرد: با ظرفیت ایجاد شده در داخل کشور همه جمعیت هدف ایران تا پایان پاییز امسال واکسینه می‌شوند.

۲۶ طرح بهداشتی و درمانی با صرف اعتباری بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در قالب " پویش ره سلامت" به صورت وبینار در استان مرکزی بهره‌برداری شد.

سیستم مگا آی سی یو و پست آی سی یو بیمارستان امیرالمومنین( ع)، بخش ان آی سی یو و مگا ان آی سی یو بیمارستان طالقانی، مرکز تصویربرداری بیمارستان امیرکبیر اراک شامل یک دستگاه سی تی اسکن، ام آر آی و سونوگرافی، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی ساعی( خیابان هپکو) و دانشکده دندانپزشکی به صورت نمادین در نشست ستاد مدیریت کرونای استان مرکزی با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، بهره برداری شد.

همچنین طی هفته گذشته بیمارستان ثامن الحجج (ع) و مرحله نخست بیمارستان امام حسن (ع) آران و بیدگل در آیینی با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بهره‌برداری رسید.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه افتتاح بیمارستان ثامن الحجج (ع) و مرحله نخست بیمارستان امام حسن (ع) آران و بیدگل گفت: امروز با پیگیری‌های مجدانه یکسال اخیر توانستیم راه ۲۰ ساله را بپیماییم و شاهد توزیع واکسن کرونا تولید داخل باشیم.

سعید نمکی افزود: از هفته آینده هم دومین گروه واکسن ایرانی مجوز توزیع گرفته و همینطور گروه های بعدی واکسن ایرانی یکی یکی مجوز گرفته و توزیع خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: ایران تا پایان تابستان امسال، یکی از تولیدکنندگان بزرگ واکسن کرونا در جهان می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در خصوص واکسن‌های خارجی که به خاطر بدعهدی‌های کشورهای خارجی طرف قرارداد با ایران با کمبود مواجه شدیم، مشکل رفع شده و از این هفته مشکلی برای توزیع نخواهیم داشت.

افتتاح هتل بوتیک ارسی تبریز و موزه مطبوعات آذربایجان به عنوان نخستین موزه مطبوعات کشور 

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم هفته گذشته به منظور افتتاح هتل بوتیک اُرُسی تبریز و موزه مطبوعات آذربایجان و همچنین بازدید و افتتاح چند پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری به آذربایجان شرقی سفر کرد .

وی با بیان اینکه تنوع بخشی محصولات گردشگری در آذربایجان‌ شرقی موجب درخشش این استان شده است، افزود: با تنوع بخشی محصولات گردشگری استان از جمله توسعه اکوتوریسم، گردشگری کشاورزی و بوم گردی شاهد استقبال بی نظیر گردشگران از جاذبه‌های گردشگری این استان هستیم به طوریکه پیش از شرایط کرونایی کشور گردشگران خارجی بیشماری تبریز و آذربایجان را به عنوان مقصد اصلی خود انتخاب کردند.

مونسان در ادامه با اشاره به اینکه ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم فرهنگی این استان است که در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد، گفت: در تلاشیم تا با اصلاحات لازم در این پرونده و پیشبرد آن در قالب پرونده هیرکانی، بخشی از جنگل های ارسباران را به ثبت جهانی برسانیم.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین با تقدیر از مجموعه تلاش های انجام شده برای احیای مجموعه تاریخی «حسن پادشاه» تبریز گفت: مرمت و احیای این مجموعه کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است.

وی در بازدید از مجموعه تاریخی در حال مرمت «حسن پادشاه» افزود: مرمت و بازسازی این مجموعه تاریخی ۷۰۰ ساله از کارهای ارزشمند دولت تدبیر و امید است که باید به خوبی در رسانه های بازتاب و عظمت آن برای افکار عمومی، تبیین و تشریح شود. 

مونسان همچنین در مراسم افتتاح پارک آبی تبریز، گفت: حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در بخش گردشگری ضروری است.

وی همچنین با انتقاد از سیستم بروکراسی زاید در اعطای مجوزهای لازم به سرمایه گذاران در بخش گردشگری، اظهار کرد: متاسفانه این سیستم، کار را برای سرمایه گذاران بسیار سخت کرده و اینکه برای احداث این مجموعه از ۲۲ نهاد باید مجوز گرفت، جای تاسف دارد.

بهره‌برداری از مجموعه پل‌ها و تقاطع چهارسطحی شهید سپهبد قاسم سلیمانی  اصفهان

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

وزیر راه و شهرسازی هم در سفر به اصفهان در مراسم بهره‌برداری از مجموعه پل‌ها و تقاطع چهارسطحی شهید سپهبد قاسم سلیمانی در اصفهان گفت: نظام حمل و نقل و جریان ترافیک باید با ساختار منظم و سازمان‌ یافته خود و با استفاده از ظرفیت‌هایی که می‌تواند حمل و نقل روان و ایمن ایجاد کند، برنامه‌ریزی و اجرا شود.

محمد اسلامی افزود: در شرایط جنگ اقتصادی کنونی که تمام‌ مسیرهای مالی مسدود است، اجرای طرح‌های مهم شهری و استانی، تنها با باور، امید و تلاش دست‌اندرکاران میسر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه کشور روزهای سختی را طی کرده و اظهارنظر در باره آن بدون علم به همه امور مربوط به اداره کشور امری سهل است، تصریح کرد: کشور تشنه و منتظر توسعه روزافزون است.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: حلقه چهارم ترافیکی برای تمام منطقه اصفهان بزرگ تکمیل خواهد شد و حلقه پنجم نیز در قالب کنارگذر شرق به غرب و یک قطعه از آزادراه شمالی- جنوبی کشور که بخشی از آن انجام شده است، ایجاد خواهد شد.
مجموعه پل‌ها و تقاطع چهارسطحی شهید سپهبد قاسم سلیمانی، نقطه صفر حلقه حفاظتی اصفهان  واقع در ورودی این شهر از سمت خوراسگان در منطقه ١۵ شهرداری با هزینه ۲۱۷۰ میلیارد ریال در مدت ۲۰ ماه از سوی شهرداری اصفهان احداث شده است.
این تقاطع دارای پنج قطعه پل با طول ۱.۵ کیلومتر است که کاهش آلودگی هوا، افزایش ایمنی تردد شهروندان، کاهش زمان سفر و روانسازی ترافیک شرق اصفهان را به ارمغان می‌آورد.

پیوستن ناوشکن‌ دنا و ناو مین شکار شاهین به یگان‌های نیروی دریایی ارتش 

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناو مین شکار شاهین ایران در هفته گذشته و با دستور رییس جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانسی با حضور فرمانده کل ارتش، وزیردفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و فرمانده نیروی دریایی ارتش در بندرعباس به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوستند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم گفت: دریا فرصت‌های بی نظیری برای کشور در حوزه‌های مختلف فراهم کرده و با الحاق ناوشکن دنا به نداجا عمق راهبردی ایران اسلامی در دفاع از منافع خود در عرصه دریا افزایش یافت.

سرتیپ امیر حاتمی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران دارای ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز آبی به خصوص در جنوب کشور است که فرصت‌های فراوانی برای کشور ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: در سده های گذشته توجه چندانی به دریا نشده بود اما در نظام اسلامی به ویژه ۲ دهه اخیر شاهد توجه و تدوین برنامه‌های خوبی به آن هستیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بیان کرد: بدین ترتیب محیط راهبردی نوینی در حال شکل‌گیری است که این مستلزم قدرت دریایی فزاینده ای است که این نیاز به قدرت دفاعی پشتیبانی و صنایع دریایی توانمند دارد.

امیر حاتمی اظهار داشت: زمان زیادی از حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مدیترانه که توجه همگان را در پی داشت نگذشته امروز شاهد حضور این نیرو در آب‌های دورتر بدون پهلوگیری در سواحل و بنادر هستیم.

رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در این آیین اظهار داشت: ناوشکن دنا پرونده پنجم از شناورهای موشک اندازی است که در سال‌های گذشته چهار فروند از آنها در ناوگان شمال به نیروی دریایی ملحق شدند.

امیر دریادار «امیر رستگاری» ادامه داد: این ناوشکن ساخت کامل وزارت دفاع و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران است که با نظارت و مشارکت نیروی دریایی تکمیل شده است.

وی اضافه کرد: ناوشکن تمام ایرانی دنا را که به لحاظ امکانات و تجهیزات و عملکرد متفاوت از ناوشکنهای هم نسل خود است که مراحل نهایی تولید و تست ناوشکن دنا در سال گذشته به پایان رسید.

پرداخت ۲۵۰ هزار میلیارد ریال به شرکت‌های دانش بنیان

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در حاشیه افتتاح مرکز رشد و نوآوری آمل و رونمایی چند محصول دانش بنیان این مرکز گفت که شرکت‌های دانش‌بنیان سال گذشته بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد ریال کمک مالی و تسهیلاتی دریافت کردند.

سورنا ستاری افزود : پارسال بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال از سوی صندوق نوآوری بودجه به اکوسیستم دانش بنیان تزریق شد و بانک ها نیز بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این شرکت ها پرداخت کردند.

وی با اعلام این که مراکز نوآوری در سطح کشور شدیدا درحال توسعه هستند، گفت که هم اکنون بیش از ۱۰۰ مرکز نوآوری در کشور فعال است.

ستاری گفت : شرکت‌های دانش بنیان با ارائه ایده های نو گام موثری را در توسعه اقتصادی کشور برداشته اند و هر روز شاهد رونمایی از ایده‌های برتر از سوی شرکت های دانش بنیان هستیم ، افزود : رشد اقتصادی شرکت های دانش بنیان در سال گذشته از ۲ هزار میلیارد ریال عبور کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین در جریان بازدید از مجتمع مرغ لاین بابلکنار واقع در شهرستان بابل گفت : با ورود افراد با دانش ، رکود ۱۷ ساله‌ای که بر توسعه مرغ لاین بابل‌کنار حاکم بوده است ، جبران می شود.

سورنا ستاری افزود  : با سرمایه گذاری ای که دولت از سال ۹۹ در قالب برنامه ملی احیای لاین آرین بر عهده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار داد ، این مجتمع در مسیر توسعه قرار گرفته است.

رونمایی از پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در مشهد 

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

همچنین در سفر محمد جواد جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مشهد، پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در طبقه چهارم پست مرکزی استان خراسان رضوی رونمایی شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: توسعه فناوری اطلاعات در کشور طی چهار سال گذشته سه برابر شده است.

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از مرکز توسعه واحدهای فناور پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات خراسان رضوی (فاوا)  افزود: رشد سه برابری در این بخش به مفهوم زحمت مضاعف و تلاش فراوان در بخش واحدهای فناور است.

وی با ارزیابی مثبت فعالیت واحدهای فناور در توسعه و پیشرفت فناوری و اطلاعات ادامه داد: اگر امروز می‌بینیم ظرفیت دو برابر شدن واحدهای فناور را در کشور داریم، رشد و توسعه فناوری و اطلاعات در کشور امکان جهش دو برابری نسبت به وضع موجود را دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این واحدهای فناور مسوول توسعه فناوری در کشور هستند که به صورت جدی ما را در توسعه این بخش کمک کرده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفت: فیلترینگ در کشور در آینده منقرض خواهد شد ولی در شرایط کنونی عده‌ای اجازه نمی‌دهند با فیلترینگ خداحافظی کنیم.

محمدجواد آذری جهرمی اظهار داشت : از انقراض فیلترینگ‌ در کشور می توانیم سخن بگوییم ولی نمی دانم چه زمانی با این واژه خداحافظی خواهیم کرد.
وی با اشاره به تمهیدات اتخاذ شده برای برپایی اتتخابات الکترونیک در کشور نیز گفت: با توجه به شیوع کرونا قبل از برپایی انتخابات، برنامه ریزی لازم برای استفاده از فضای مجازی برای تبلیغات در کنار صدا و سیما و رسانه ها صورت گرفته است.
آذری جهرمی افزود: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، بسته‌های هدیه‌ هفت گیگابایتی به متقاضیان اهدا شد که هفت میلیون نفر این بسته ها را دریافت کردند و برخی بسته‌های ویژه نیز برای نامزدها نظیر استودیوهای مجازی و شبکه‌های آی. تی. تی فراهم شد.

افتتاح ۱۵ طرح بخش صنعت آب و برق یزد

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

رضا اردکانیان وزیر نیرو در سفر به استان یزد ، ۱۵ طرح بخش صنعت آب و برق یزد با سرمایه‌گذاری ۶۷۶ میلیارد تومان و نیز آغاز عملیات اجرایی ۶ طرح آب و فاضلاب با پیش بینی پنج هزار و ۷۲۹ میلیارد تومان را افتتاح کرد .

آبرسانی به ۷۰ روستا، بهره برداری تصفیه‌خانه و تاسیسات جمع‌آوری و انتقال فاضلاب و آب شیرین کن بافق، ،  افتتاح چهار مخزن بتنی جمعا به ظرفیت ۴۵ هزار مترمکعب از جمله طرح هایی است که با حضور اردکانیان امروز افتتاح شد. 

افتتاح هفت طرح توسعه و بهسازی شبکه آب و فاضلاب در شهرهای هرات، میبد، اردکان، برق‌رسانی به روستای «پتکستان» شهرستان اردکان و تصفیه‌خانه فاضلاب روستای تاریخی اسلامیه  شهرستان تفت از دیگر طرح هایی است که با حضور وزیر نیرو در استان یزد به بهره برداری رسید .همچنین عملیات اجرایی ۶ پروژه بزرگ رینگ آبرسانی، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه فاضلاب شهر یزد نیز آغاز شد .

 وزیر نیرو در آیین افتتاح طرح تصفیه خانه شهر بافق یزد گفت: ۲۹۰ طرح صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری ۶۴ هزار میلیارد تومان تا پایان سالجاری در سطح کشور به بهره‌برداری می‌رسد.

 رضا اردکانیان افزود: تاکنون ۵۴ طرح از این تعداد به بهره برداری رسیده است.

وی در ادامه با بیان اینکه برنامه ریزی ها  فارغ از انتخابات و تغییر دولت است و اعتقاد داریم مردم از یک دستگاه خدماتی مانند وزارت نیرو انتطار این را ندارند که اختلالی در خدمت رسانی انجام شود تصریح کرد: بحث این وزیر و این دولت نیست، بحث مظلومیت نظامی است که برای پایداری آنها خون ها داده شده است. 

بهره برداری از ۵۳۱ طرح دانشگاهی در چهارسال گذشته 

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

در ادامه سفر مسوولان به استان ها ، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سفر به استان کردستان در مراسم افتتاح و بازدید از طرحهای عمرانی دانشگاه این استان گفت: در دولت دوازدهم ۵۳۱ پروژه با حجم عملیات یک میلیون و ۱۷۷ هزار مترمربع و اعتبار ۲۳ هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور به بهره‌برداری رسید.

محمدتقی نظرپور اظهار داشت:  این مراکز با کاربری آموزشی، کمک آموزشی، خوابگاهی، پژوهشی، ورزشی، فرهنگی، اداری، رفاهی و خدماتی به بهره‌برداری رسید.

این مراکز شامل ۴۲ خوابگاه دانشجویی با زیربنای ۱۱۰ هزار متر مربع، ۴۶ سالن ورزشی و استخر سرپوشیده با زیربنای ۵۱ هزار متر مربع، ۶۳ زمین ورزشی روباز با مساحت ۱۰۱ هزار متر مربع، ۱۲ مسجد با زیربنای ۱۱ هزار متر مربع، ۱۵۵ پروژه با کاربری آموزشی با زیربنای ۵۸۰ هزار متر مربع ۵۸ متر مربع است.

وی افزود: کل فضاهای کالبدی موجود در دست احداث دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حال حاضر ۱۷ میلیون مترمربع است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پیشگامی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری به عنوان متولی اصلی تبدیل علم به فناوری به منظور تحقق منویات رهبر معظم انقلاب به ویژه در جهت توسعه و حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند اهتمام ویژه دولت است.

حفظ اراضی کشاورزی برای تامین امنیت غذایی کشور

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

معاون حفظ کاربری و یکپارچگی سازمان امور اراضی کشور نیز با شرکت در جلسه هماهنگی و بررسی موضوعات مربوط به حفظ کاربری اراضی استان کردستان گفت: یکی از موارد و عوامل مهم و تاثیرگذار در تامین امنیت غذایی حفظ اراضی کشاورزی است.

صفدر نیازی اظهار داشت: کردستان یکی از استان‌های موفق در حفظ کاربری اراضی کشاورزی است و در راستای تغییرکاربری  هم کمترین تخلف را تاکنون داشته است.

وی اضافه کرد: همه ما رسالت رفع موانع تولید را برعهده داریم و بی شک برای حفظ و ارتقای تولید به ویژه در بخش کشاورزی نیاز به حفظ اراضی است.

نیازی با اشاره به اینکه  ایران در تولید ۲۳ محصول مقام اول تا پانزدهم دنیا دارد، گفت: در تولید انگور رتبه سوم، پسته و زعفران رتبه نخست را در دنیا داریم و این موارد بیانگر ظرفیت کشورمان در بخش کشاورزی است.

افتتاح شبکه اختلال خواب در کشور و مرکز بیوبانک علوم پزشکی کرمانشاه

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

از سوی دیگر فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر به کرمانشاه ، مرکز «بیوبانک» دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و شبکه اختلال خواب در کشور را افتتاح و به بهره برداری رساند .

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باتوجه به فعالیت مرکز تحقیقات اختلالات خواب در کرمانشاه و پیشرفت‌های به دست آمده در این زمینه، شبکه اختلال خواب کشور راه‌اندازی خواهد شد.

نجفی در دیدار با روسای دانشکده ها و مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه اکنون در بیمارستان فارابی شهر کرمانشاه مرکز تحقیقات خواب فعال است، اظهار امیدواری کرد مدیریت مرکز اختلال خواب کشور بر عهده مرکز کرمانشاه قرار گیرد.

او در ادامه سخنانش با بیان اینکه در حوزه تحقیقات و فناوری، ساختار پژوهشکده‌ها را مورد بازنگری قرار می دهیم، گفت: در ارزیابی مراکز تحقیقاتی، تخصصی بودن بسیار حایز اهمیت خواهد بود.

وی اضافه کرد: تصویب مراکز تحقیقاتی به شکل قطعی از مواردی است که به صورت جدی در معاونت تحقیقات وزارت بهداشت در حال پیگیری است.

وی گفت: در مبحث چارت مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده ها، یک کمیته ویژه برای حوزه فناوری و یک کمیته ویژه برای حوزه تحقیقات تشکیل شده است و در این زمینه به نتایج  بسیار خوبی دست یافته ایم.

تولید محصولات ارگانیک صادرات محور از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است

تلاش دولتمردان برای عمران و آبادانی کشور

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی هم در سفر به استهبان فارس اعلام کرد:‌یکی از برنامه‌های این وزارتخانه با هدف کاستن از مشکلات کشاورزان، تولید محصولات ارگانیک صادرات محور است.

‌محمد مهدی برومندی افزود: تولید نهال سالم، گواهی شده و عاری از ویروس از دیگر برنامه های این وزارتخانه است.

وی ادامه داد: برای ایجاد ۳۷ باغ مادری در کشور آگهی عمومی منتشر شده است تا با مشارکت بخش خصوصی و عمومی مسئله نهال در کشور حل شود و یک مورد نیز باغ انجیر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه انجیر استهبان یک محصول بسیار مهم، استراتژیک، ارزآور و اشتغال زا است افزود: علاوه بر حفظ منابع موجود باید در توسعه آن اهتمام جدی داشته باشیم.
برومندی با بیان اینکه تهدیدات جدی برای انجیر در استهبان وجود دارد گفت: باید با استفاده از آخرین راهکارهای علمی به منظور حفظ و احیای باغ های انجیر اقدام کرد که در این زمینه اقدامات خوبی در مراکز تحقیقاتی انجام شده است.
به گفته برومندی، اعتبارات بخش باغبانی کشور در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته بیش از ۲۵۰ درصد رشد داشته و این رشد بسیار چشمگیر است که با افزایش این اعتبارات برنامه های بهتری برای توسعه باغبانی کشور و استان فارس به عنوان استان پیشرو در این زمینه خواهیم داشت و در برنامه جدید یارانه، محصول استراتژیک مانند انجیر مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در بودجه سال جاری هشت هزار میلیارد تومان یارانه تسهیلات کشاورزی دیده شده است که در قالب تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه بخش کشاورزی از جمله ایجاد سایبان استفاده می شود.

همچنین معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر راه و شهرسازی در سفر به استان قزوین گفت: تاکنون ۶۰۰ هزار واحد مسکن براساس نیازسنجی‌های صورت گرفته در قالب طرح اقدام ملی در سطح کشور عملیاتی شده است.

نعمت الله ترکی تصریح کرد: این وزارتخانه در حوزه مسکن اقدامات قابل توجهی را در دولت کنونی به انجام رسانده که نخستین آن تکمیل واحدهای مسکن مهر بود که براین اساس، ۹۵۰ هزار واحد در دولت یازدهم و یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحد نیز در دولت دوازدهم تکمیل و به متقاضیان واگذار شد.

وی ادامه داد: براساس نیازسنجی های صورت گرفته مبنی بر احداث ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور، خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته علاوه بر تامین زمین های مورد نیاز، تسهیلات آنها نیز تامین و با توجه به تعهدات صورت گرفته زمان واگذاری آنها نیز در سال ۱۴۰۱ تعیین شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی شهرک صنعتی خمینگفت: صادرات صنعتی کشور امسال ۸۰ درصد رشد یافت درحالی‌ که کرونا در سال گذشته موجب توقف صادرات در کشورهای مختلف شد.

« علی رسولیان »افزود: با وجود تمام فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه و تهدیدات کرونا، پارسال صنعت کشور هشت درصد رشد داشت که این موفقیت را می‌توان حاصل حمایت از تولید داخل، اقتصاد مقاومتی و رشد صنایع داخلی بیان کرد.
وی، شهرک‌های صنعتی را یکی از افتخارات جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: ایجاد شهرک‌های صنعتی یک کار مدبرانه و عقلایی بود که در سال ۱۳۶۲ مصوب شد.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: پس از انقلاب اسلامی بیش از ۸۲۸ شهرک و نواحی صنعتی، آماده واگذاری برای استقرار فعالان اقتصادی شد.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در حاشیه نشست با مسئولان استان مرکزی و صنعتگران دلیجان گفت: ۴۰۰ معین اقتصاد مقاومتی به منظور استفاده از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی با رویکرد توسعه صنعتی مناطق روستایی و حاشیه شهرها در کشور تعیین شده است.

«علی رسولیان» افزود: بیش از ۱۵ استان کشور پای کار آمدند و تسهیل گران نیز برنامه را با هدف محوری توانمند سازی روستاییان به صورت مستمر پیگیری می‌کنند.
وی تاکید کرد: از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی برای کمک به توسعه صنعتی روستاها و مناطق محروم استفاده خواهد شد تا سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری مدل اجرایی پیدا کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی شهرک صنعتی خمین گفت: صادرات صنعتی کشور امسال ۸۰ درصد رشد یافت درحالی‌ که کرونا در سال گذشته موجب توقف صادرات در کشورهای مختلف شد.

علی رسولیان  افزود: با وجود تمام فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه و تهدیدات کرونا، پارسال صنعت کشور هشت درصد رشد داشت که این موفقیت را می‌توان حاصل حمایت از تولید داخل، اقتصاد مقاومتی و رشد صنایع داخلی بیان کرد.
وی، شهرک‌های صنعتی را یکی از افتخارات جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: ایجاد شهرک‌های صنعتی یک کار مدبرانه و عقلایی بود که در سال ۱۳۶۲ مصوب شد.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در نشست ستادملی تسهیل و رفع موانع تولید کشور در فرمانداری چابهار گفت: مسوولان محلی، استانی و کشوری ضمن رفع موانع، زیرساخت‌های لازم را برای ورود سرمایه‌گذاران به چابهار فراهم کنند تا شاهد توسعه، افزایش اشتغال و آبادانی هر چه بیشتر این خطه از ایران اسلامی باشیم.

بابک دین‌پرست اظهار داشت: چنانچه موانع رفع و زیرساخت‌ها برای سرمایه‌گذاران فراهم شود با سرمایه‌ای که دارند می‌توانند بخشی از مشکلات مردم منطقه را مرتفع کنند.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت در نشست با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه تلاش می کنیم فعالیت دانشگاه‌ها از مهرماه به صورت حضوری باشد گفت: طبق برنامه ریزیها قرار است ۲۰۰ هزار دوز واکسن در مرداد ماه به اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ها ترریق شود.

سیما سادات لاری اظهار داشت: آموزش مجازی به‌ رغم موفقیت در برخی موارد، به دانشجویان ضربه وارد کرده است لذا ما باید هرچه زودتر به وضعیت عادی آموزش برگردیم و شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها باشیم.

وی افزود: بر اساس برنامه وزارت بهداشت، علاوه بر اعضای هیات علمی، در شهریورماه ۵۰۰ هزار نفر، در مهرماه یک میلیون نفر و در آبان ماه یک میلیون دیگر از دانشجویان کشور را واکسینه می کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha