اتوبوس کودک در مناطق کم‌برخوردار کرمان راه‌اندازی می‌شود

کرمان - ایرنا - شهردار کرمان از راه‌اندازی اتوبوس کودک در مناطق کم‌تربرخوردار شهر کرمان در روزهای آینده خبر داد و گفت: این اقدام در ادامه برنامه های شهر دوستدار کودک با رویکرد اجتماعی و مرتبط با حوزه کودک و نوجوان اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، سیدمهران عالم‌زاده روز دوشنبه در نشست با دبیر ستاد شهر دوستدار کودک افزود: این طرح با هدف آموزش و پرورش کودکان در حوزه‌های فرهنگی، هنری و ورزشی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت دلچسب و جذاب بودن آموزش‌ها براساس اقدامات خاص تخصصی، ادامه داد: شیوه درست آموزش‌ها موجب می‌شود تا کودکان و نوجوانان تشویق شده و در برنامه‌ها حضور پیدا کنند.

شهردار کرمان از در نظر گرفتن هفت محله کمتربرخوردار شهر کرمان به‌عنوان محله‌های هدف در اجرای طرح اتوبوس کودک خبر داد و خاطرنشان کرد: البته در اجرای این طرح، شهرداری تنها عهده‌دار تمامی اقدامات نیست؛ بنابراین، برای اجرای بهتر طرح، از پیشنهادها و راه‌کارهای ارایه‌شده استقبال می‌شود.

عالم‌زاده افزود: بنابراین، پیشنهاد می‌کنم هر شخص یا ارگانی که در زمینه‌ای خاص اثرپذیری و کارایی دارد، در راستای خدمت به بچه‌های محله‌های کمتربرخوردار در این طرح با شهرداری کرمان همکاری کند.

وی با بیان اینکه این اتوبوس در حال حاضر برای محله‌های هدف محدوده شهر کرمان در نظر گرفته شده است، گفت: احتمال دارد در آینده این اتوبوس حاشیه شهر را نیز که به‌نوعی با مشکلات و مسایل خاصی درگیر هستند، پوشش دهد.

شهردار کرمان اظهار امیدواری کرد، به لحاظ اجتماعی کاری همه‌جانبه در محله‌های کمتربرخوردار انجام دهیم؛ زیرا این اقدام برای تمامی کودکان شهر است.

عالم‌زاده هدف و نتیجه نهایی طرح اتوبوس کودک برای مناطق کم‌برخوردار شهر کرمان را آموزش در موضوعات اجتماعی، فرهنگی و شهروندی دانست و گفت: با نگاهی اجتماعی و با هدف افزایش خودآگاهی کودکان، نقش پرورشی نیز در موضوعات مختلف به‌صورت پُررنگ دیده می‌شود.

۳۰ متخصص اعلام آمادگی کردند

دبیر ستاد شهر دوستدار کودک شهرداری کرمان نیز در این نشست، از رایزنی با نهادها و ارگان‌های مختلف از جمله اداره‌کل آموزش و پرورش، اداره‌کل ورزش و جوانان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دیگر بخش ها درجهت مشارکت در طرح اتوبوس کودک خبر داد و گفت: طی فراخوانی ۳۰ نفر متخصص جهت همکاری داوطلبانه اعلام آمادگی کرده‌اند.

سارا کارگر جهرمی، همچنین به اعلام آمادگی سازمان‌های مختلف شهرداری برای آموزش‌های شهروندی و مهارت‌های ارتباطی کودکان اشاره کرد و گفت: آموزش‌های شهروندی از موضوعات مهم و مطرح ازسوی دفاتر تسهیل‌گری اعلام شده است.

وی جمع‌آوری اطلاعات لازم برای تعیین مهم‌ترین اولویت‌های آموزشی در مناطق محروم را نیز از رویکردهای اجرایی طرح برشمرد و افزود: این آموزش‌ها با اعلام دفاتر تسهیل‌گری و براساس نیاز مناطق انجام می‌شود.

وی ادامه داد: بر این اساس اطلاعات جمعیتیِ هفت محلۀ هدف، جمع‌آوری، و همچنین سرفصل آموزش‌ها براساس رده سنی مشخص شده است.

دبیر ستاد شهر دوستدار کودک شهرداری کرمان، راه‌اندازی کتابخانه‌های کوچک با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی استان کرمان، برای پوشش دادن کتاب‌های مختص کودکان در اتوبوس کودک و در نظر گرفتن بازی و ورزش برای کودکان و نوجوانان با همکاری اداره‌کل ورزش و جوانان و اداره‌کل آموزش و پرورش را نیز ازجمله برنامه‌های در نظر گرفته شده در این طرح برشمرد.

کارگر جهرمی با بیان اینکه اتوبوس کودک با همکاری سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری کرمان در حال طراحی و تجهیز است ادامه داد: علاوه بر راه‌اندازی اتوبوس کودک در محله‌های کم‌برخوردار، ایجاد زمینه لازم برای بازی‌های خیابانی و ایجاد ایستگاهی در این زمینه و همچنین راه‌اندازی شورای محلی کودک و نوجوان نیز از برنامه‌های آینده دبیرخانه ستاد شهر دوستدار کودک در محله‌های کمتربرخوردار است.

همچنین مجری اجرای طرح اتوبوس کودک در این نشست، با اشاره به اینکه آموزش‌ها براساس نیاز مناطق و رده سنی در دوشیفت صبح و عصر به کودکان ارایه می‌شود عنوان کرد: برنامه‌های آموزشی و فرهنگی به‌منظور برآورد اثربخشی در برنامه‌ریزی، اجرا و سنجش، به‌صورت مقطعی فازبندی شده است.

راضیه منتظر ادامه داد: بر این اساس زمان‌بندی اجرایی اولیه طرح، سه‌ ماه در نظر گرفته شده و پس از آن با سنجش و ارزیابی، فازهای بعدی اجرا خواهد شد.

محله‌های سرآسیاب، ماه بنی‌هاشم، پامنار، شهرک صنعتی، قلعه‌محمود، شرف‌آباد و الله‌آباد، از محله‌های در نظر گرفته شده در طرح اتوبوس کودک هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha