۲۵ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۵
کد خبرنگار: 983
کد خبر: 84365819
۱ نفر

برچسب‌ها

جریان آبادانی در هامانه، روستایی که متروکه نشد

یزد - ایرنا - انتشار مطلبی از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی با عنوان داستان زوال هامانه، ماجرای انقراض آبادی و آبادانی در کویر به قلم احمد باقری هامانه واکنش های متعددی را به دنبال داشت و برخی بر این اعتقاد بودند که نویسنده در این مطلب جانب عدالت را رعایت نکرده است.

این مطلب بهانه ای شد تا شنونده توضیحاتی در خصوص تحولات ایجاد شده در روستای هامانه در بخش خضر آباد شهرستان اشکذر از زبان محمود ذاکری هامانه دهیار این روستا باشیم که حاصل این گفت و گو در ادامه آمده است.

دهیار هامانه روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: مباحث مطرح شده در یادداشت باقری هامانه غیردقیق و به نوعی جانبدارانه بدون در نظر گرفته تحولات و ملاحظات بوده که باعث ماندگاری مردم در روستا شده است و اگر شرایط گذشته بر هامانه حاکم بود، تاکنون این روستا نیز مانند صدها روستاهای دیگر استان یزد، خالی از سکنه و به مخروبه‌ای تبدیل شده بود.

محمود ذاکری هامانه ادامه داد: تمامی اقدامات عمرانی صورت گرفته در سطح روستای هامانه بر اساس طرح هادی و با مجوز مراجع مربوط به هر بخش مانند بنیاد مسکن، بخشداری، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، شرکت آب و فاضلاب و دیگر دستگاه های متولی انجام شده است و در صورتی که این اقدامات خلاف طرح هادی یا ملاحظات دستگاه های متولی بود، علاوه ندادن مجوز برای اجرا، بودجه ای نیز برای آنها اختصاص داده نمی شد.

وی تصریح کرد: شورا و دهیاری ارباب روستا نیستند که بخواهند خودسرانه اقداماتی را انجام دهند و هر اقدامی که در روستا صورت گرفته با هدف تامین رفاه بیشتر و منافع ساکنان بوده و با نظارت دستگاه های متولی انجام شده است.

جریان آبادانی در هامانه، روستایی که متروکه نشد

ذاکری هامانه یادآور شد: در سال‌های اخیر با اهتمامی که دولت برای توسعه روستایی و تامین امکانات مورد نیاز روستائیان داشته، مناطقی مانند هامانه از شرایط مناسب تری برای زیست برخوردار و افزایش امکانات رفاهی باعث افزایش انگیزه ماندگاری در روستا شده است .

وی ادامه داد: امروز روستای هامانه دارای شبکه آب آشامیدنی سالم، برق ، گاز ، تلفن ، اینترنت پرسرعت، مسجد وحسینیه با امکانات سرمایشی و گرمایشی مناسب و فضای سبز و پارک مناسب برای کودکان است و طبیعتا هر عقل سلیمی همانگونه که برخورداری از این امکانات را برای مناطق شهری ضروری می داند، منکر تاثیر آن بر افزایش انگیزه روستاییان برای ماندگاری در روستاها نمی شود.

دهیار روستای هامانه افزود: مهمترین عامل مهاجرت از روستاها دو موضوع بیشتر نیست احتمال بیشتر کسب شغل و درآمد و همچنین امکانات رفاهی بیشتری که در مناطق شهری نسبت به روستاها وجود دارد و همین فاصله زیاد تسهیلات زندگی شهری و روستایی و از دست رفتن منابع درآمدی روستاییان است که باعث مهاجرت آنان به خصوص نسل جوان به شهرها شده است.

ذاکری هامانه که در سال های ۸۸ ، ۹۳ و ۹۴ به عنوان دهیار نمونه بخش و استان انتخاب شده است، ادامه داد: کسانی که ریشه هامانه ای دارند و هم اکنون در شهر زندگی می‌کنند و منتقد اقداماتی عمرانی که در روستا اتفاق افتاده هستند آیا حاضرند عمر خود را در روستایی بگذرانند که در آن هیچ امکاناتی وجود نداشته باشد؟

وی تصریح کرد: اجرای طرح های مختلف در روستا علاوه بر ایجاد رفاه و تسهیل تردد برای ساکنان، باعث رونق و ایجاد انگیزه بازگشت کسانی که از هامانه مهاجرت کرده بودند، شده است به گونه ای که جمعیت هامانه از ۱۷۶ نفر در سال ۱۳۸۲ به ۴۸۸ نفر در سرشماری سال ۹۵ افزایش یافته است و این روند با ارتقاء زیرساخت‌های روستا و افزایش امکانات تداوم پیدا می کند و برخی از کسانی که به شهرهای مجاور مهاجرت کرده بودند با دیدن رونق گرفتن عمران و آبادانی روستا به هامانه باز می گردند.

ذاکری هامانه گفت: اکنون علاوه بر حفظ بافت قدیمی روستا، ساخت و سازهای تازه‌ای که در آن انجام گرفته، باعث رونق بیشتر عمران در هامانه شده است و با اجرای طرح هادی مسیرها و معابر بافت قدیم حفظ و تردد ساکنان این قسمت ها که اکثرا افراد سالمند هستند در این روستای کوهستانی آسان تر از گذشته شده است .

وی با بیان اینکه دهیار و اعضای شورای این روستای در هامانه سکونت دارند، اظهار داشت: رویکرد تمامی اقداماتی که در طول حدود دو دهه اخیر صورت گرفته ، ایجاد انگیزه برای افزایش ماندگاری مردم در روستا و جلوگیری از متروکه شدن آن بوده است.

دهیار هامانه ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های دو دهه اخیر با استفاده از سیستم های آبیاری نوین و کسب مجوز ایجاد منبع ذخیره آب از جهاد کشاورزی نه تنها باغات روستا از بین نرفته که برخی از باغ ها که در چند سال اخیر خشک شده بود، نیز احیاء شده و یکصد هزار متر مربع  باغ جدید نیز در هامانه ایجاد شده که به رونق اقتصادی روستا کمک چشمگیری کرده است.

وی ادامه داد: با اجرای طرح هادی در هامانه و کف سازی و سنگفرش کوچه ها بامصالح بومی و متناسب با ساختار روستا، تردد افراد سالمند تسهیل شده و همچنین ایجاد بلوار اصلی روستا نیز باعث حذف پیچ های خطرناک و کاهش تصادفات احتمالی شده است، همچنین حوض وسط روستا نیز که به دلیل شرایط غیربهداشتی به محلی برای تجمع آلودگی و گل و لای تبدیل شده بود، جمع آوری و با حوض سنگی که از نظر بهداشتی شرایط مناسب تری دارد، جایگزین شده است.

  ذاکری هامانه ساخت مسجد و حسینیه، سالن ورزشی، ایجاد سیل بند و دیواره سازی مسیر روان آبها در روستا، ایجاد ۴ هزار متر مربع سنگفرش معابر، ایجاد منبع آب با ظرفیت دو میلیون متر مکعب، آسفالت معابر داخل روستا، ساماندهی گورستان روستا، مرمت و بازسازی جوی ها،  قنات و چشمه، گازرسانی، ایجاد شبکه فاضلاب برای ۱۸ واحد روستایی، تامین و آزادسازی دو هکتار زمین برای مسکن جوانان که در انتظار تامین زیرساخت ها از سوی بنیاد مسکن است، ایجاد پارک کودکان، ایجاد روشنایی در مسیرهای اصلی و فرعی روستا، کاشت درخت و ایجاد فضای سبز ، توسعه باغات، خرید و تامین آب کشاورزی را از دیگر اقدامات انجام شده برای رونق هرچه بیشتر هامانه برشمرد.

جریان آبادانی در هامانه، روستایی که متروکه نشد

وی در پایان یادآور شد: در یادداشت باقری هامانه، دهیار و دیگر عوامل شورا به بنگاه داری متهم شده بودند که این موضوع از طریق قضایی قابل پیگرد است اما تنها یک نکته در خصوص رد این نسبت ناروا کافی است که اقداماتی که در سال های اخیر در هامانه صورت گرفته، مانع از آن شده که ساکنان روستا چوب حراج به زمین و خانه خود به پایین ترین قیمت بزنند و ارزش افزوده مایملک آنان در این سال ها چند برابر شده به طوری که کسی رغبت به فروش زمین، باغ و خانه خود حتی با قیمت بیشتر از عرف روستاهای اطراف ندارد.

روستای گردشگری هامانه که به ماسوله کویر نیز شهرت دارد، در فاصله حدود 50 کیلومتری  مرکز استان یزد و در بخش خضرآباد شهرستان اشکذر واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha