۲۴ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان ها - ایرنا - با توجه به انتخابات پیش رو و تجمع های انتخاباتی خطر آغاز پیک پنجم وجود دارد و مردم و مسوولان ستادها در مراکز استان ها و شهرستان ها باید به این موضوع توجه داشته و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

تبلیغات ستادهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا هر چند فضای انتخاباتی را در بین مردم رونق و نشاط داد تا زمینه حضور آنها درانتخابات ۲۸ خرداد فراهم شود، اما سایه عادی انگاری وبی توجهی به پروتکل‌های کرونا بر این فضا باعث نگرانی مردم و مسئولان بهداشتی شده‌است.

پیک چهارم کرونا نیز با همکاری مردم و مسوولان مهار شد و مبارزه با کرونا با همه سختی‌ها وارد فاز واکسیناسیون شد . بر اساس اعلام مسوولان بهداشتی روند کاهش مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور ادامه دارد ، این روند اگر چه امیدوارکننده است اما کاهش محسوس رعایت پروتکل‌های بهداشتی ،هشداری برای صعودی شدن این ویروس است.

شرایط شکننده وضعیت شیوع کرونا هم اکنون بیش از هر زمان دیگری رعایت پروتکل های بهداشتی را به هموطنان یادآوری می کند چرا که تنها راه قطع زنجیره بیماری کشنده کووید.۱۹ اجتناب از دورهمی ها و رعایت فاصله اجتماعی است تا با واکسیناسیون اکثر جمعیت کشور،  شرایط به پایداری و مرگ و میرها کنترل و به صفر برسد.

خبر خوب اینکه واکسن کووایران برکت محصول ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به عنوان نخستین واکسن صدر در صد ایرانی مجوز اضطراری مصرف عمومی از وزارت بهداشت دریافت کرد.

  در همین حال وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز اعلام کرد : مجوز مصرف واکسن ایرانی کوو برکت دیروز (یکشنبه) صادر شده است.

« سعید نمکی» روز دوشنبه در آیین بیست و نهمین پویش ره سلامت و افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی اراک در سالن غدیر استانداری مرکزی در اراک افزود: امروز ایران اجازه مصرف اضطراری واکسن ایرانی کووبرکت را اخذ کرده و مجوز واکسن پاستور هم هفته آتی صادر می‌شود.

وی بیان کرد: واکسن پاستور دارای ۲ نقص پرونده کتبی بوده که با تکمیل آن هفته آتی مجوز مصرف آن صادر می‌شود و در آینده نزدیک تزریق واکسن رازی و فخرا نیز به جمع واکسن‌های مصرفی اضافه می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: زیرساخت‌های تولید واکسن داخلی به گونه‌ای فراهم شده که بودن و نبودن هر فردی در روند تزریق واکسن مشکلی ایجاد نشود.

دکتر نمکی عنوان کرد: با ظرفیت ایجاد شده در داخل کشور همه جمعیت هدف ایران تا پایان پاییز امسال واکسینه می‌شوند.

وی گفت: روند واکسیناسیون از هفته جاری و آتی در کشور تسریع می‌شود و مشکل کندی حل می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: قول داده بودیم که تا پایان بهار مجوز واکسن ایرانی به شبکه تزریق برسد که این وعده عملیاتی شد.
دکتر نمکی اظهار داشت: روی همه قول‌هایی را که دادیم بودیم را عملیاتی کردیم و قول دادیم که در پیک چهارم هیچ بیمار بدون تخت در کشور سرگردان نشود و بیماران برای داروهای خاص وتجهیزات پزشکی با همه تحریم‌ها دچار مشکل نشوند.
وی عنوان کرد: اگر کشور در زمینه پذیرش بیماران کووید ۱۹ و دارو دچار مشکل بود، تلویزیون‌های خارجی پوست ایران را می‌کندند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: تا دقیقه آخر هرجا باشم، سربازم و وظیفه خود را انجام می‌کنم و در این مسیر با خدا معامله کرده‌ام.
دکتر نمکی اضافه کرد: پارسال و با مشاهده نخستین مورد ویروس کرونا، مباحثی بود که اعلام این خبر می‌تواند در حضور مردم در انتخابات تاثیرگذار باشد اما من اعلام کردم که مسئول انتخابات نیستم و مسئول گفتمان درست با مردم هستم.

وی تصریح کرد: برخی قضاوت‌ها جای تاسف دارد، زیرا راهی که در راستای تولید واکسن داخلی در یک سال اخیر طی شد، باید در ۲۰ سال انجام می‌شد.
وزیر بهداشت، درمان واموزش پزشکی ادامه داد: با افتخار بیان می‌کنم که واکسن ایرانی کم عارضه‌ترین، موثرترین و بی‌خطرترین واکسن دنیا است.

خبر دیگر اینکه فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران اعلام کرد: مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران نسبت به چند هفته قبل حدود ۱۷.۵ درصد کاهش یافت.

دکتر علیرضا زالی در حاشیه مراسم آغاز طرح رزمایش کمک های مومنانه در دهه کرامت ویژه اقشار آسیب پذیر در دوران کرونا در جمع خبرنگاران افزود: این کاهش در سایر شاخص های از جمله تعداد بیماران در مراکز درمانی و مراجعان به بیمارستان ها هم مشاهده می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ترخیص شدگان بیماران کرونایی در مجموع بیمارستان های تخصیص یافته به کرونای استان تهران نسبت به ورودی جدید شتاب بیشتری گرفته و تراز مثبت شده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران همچنین اظهار  داشت: در حال حاضر تعداد مراجعان سرپایی در تهران بین پنج هزار تا هفت هزار نفر در نوسان است.

آمار بیماری کرونا در  هفته های اخیر در استان تهران روبه کاهش است. در حال حاضر مجموع بیماران بستری در این استان نسبت به هفته های قبل کاهش را نشان می دهد.

۲۴ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان ها

وضعیت پایدار شیوع کرونا در اردبیل در روزهای اخیر شکننده شده و تعداد کل بیماران بستری در مراکز درمانی استان روند نسبتا افزایشی به خود گرفته است.

 بر اساس اعلام دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، شمار بیماران بستری کووید.۱۹در مراکز درمانی استان با ۲۷ نفر بستری جدید در شبانه‌روز گذشته به ۱۹۱ نفر رسید. این تعداد در آمار اعلامی روز گذشته دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ۱۸۴ نفر بود.

بر اساس اعلام این مرجع، ۵۰ نفر از این تعداد در بخش‌های ویژه تحت مراقبت قرار دارند ضمن اینکه در شبانه‌روز گذشته ۱۹ نفر هم با بهبودی نسبی از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

همچنین  با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جان‌باختگان کووید.۱۹ در این استان طی ۱۵ ماه گذشته به یک هزار و ۸۰۷ نفر رسید.

در ادامه روند کاهشی شیوع کرونا در استان اردبیل، شهرستان‌های پارس‌آباد، مشگین‌شهر، گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز و بیله‌سوار در وضعیت زرد و شهرستان‌های خلخال و اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، وضعیت کاهشی شیوع کرونا در این استان را همچنان شکننده دانست و افزود: در صورت بی‌توجهی شهروندان به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، احتمال صعودی شدن دوباره شیوع کرونا در استان وجود دارد.

همچنین استاندار هرمزگان با بیان اینکه نزدیک به ۱۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا در هرمزگان، در قرنطینه خانگی هستند، اضافه کرد: از این افراد درخواست می‌کنیم که به طور حتم قرنطینه را رعایت کنند و در خانه بمانند تا بیماری را به دیگران منتقل نکنند.

فریدون همتی اعلام کرد:ظرفیت بیمارستان‌های هرمزگان با افزایش بستری بیماران مبتلا به کرونا، در حال تکمیل است و متاسفانه عده‌ای از بیماران مبتلا به ویروس کرونا هم بسیار دیر و با درگیری ریوی بالا به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که باید در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند.

وی ادامه داد: شهرستان‌های بندرعباس، میناب، رودان، جاسک، حاجی‌آباد، قشم، بندرلنگه، بستک و پارسیان همچنان در وضعیت قرمز، شهرستان‌های بندرخمیر و سیریک در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های بشاگرد و ابوموسی در وضعیت زرد کرونا هستند.

خبر دیگر اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اعلام کرد: سیستان و بلوچستان در وضعیت هشدار دهنده کرونا قرار دارد و عبور از این شرایط بدون همراهی مردم و رفع عادی انگاری‌ها برطرف نخواهد شد.

 محمد هاشمی شهری اظهارداشت: به دلیل رعایت ۵۸ درصدی پروتکل‌های بهداشتی در سیستان و بلوچستان شاهد هستیم این استان جزو سه استان نخست کشور با کمترین درصد رعایت پروتکل هاست.

وی ادامه داد: در دوره‌های قبل ۷۰ درصد مبتلایان به کرونای در سیستان و بلوچستان به حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اختصاص داشت که هم‌اینک به ۴۰ درصد رسیده بطوریکه در مناطق جنوبی استان شاهد افزایش مبتلایان هستیم.

از سوی دیگر سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: شبانه‌روز گذشته از ۴۳۸ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به بیماری کووید ۱۹ بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی در مراکز بهداشتی و درمانی ، ۱۳۵ مبتلای جدید به ویروس کرونا در این استان شناسایی شدند.

 ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد ۲۸ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۱۰۷ نفر هم در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند. در شبانه‌روز گذشته ۲ فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان جان خود را از دست دادند.

این مسوول گفت: هم‌اکنون ۲۹۴ فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۷۲ نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

خبر دیگر اینکه رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز همچنین در خصوص آخرین وضعیت شهرهای خوزستان گفت:در هفته گذشته وضعیت شهرستان های هندیجان و امیدیه به دلیل ورود اطلاعات اشتباه در سامانه ماسک قرمز اعلام شدند که پس از ارائه اطلاعات درست به مسئول این سامانه مجددا از حالت قرمز خارج شدند.

وی افزود: بازدیدهای صورت گرفته از مراکز درمانی این  ۲ شهرستان نشان می داد که تعداد بیماران این مناطق کمتر از حد قرمز بوده بنابراین شهرستان های امیدیه و هندیجان اکنون در وضعیت نارنجی قرار دارند. در حال حاضر روزانه ۱۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های خوزستان بستری می شوند. 

 رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خصوص اظهار نگرانی مدیر شبکه بهداشت هندیجان از وضعیت بیماری در این شهرستان گفت: وضعیت نارنجی در این منطقه کاملا شکننده است لذا اظهار نگرانی مدیر شبکه بهداشت این شهرستان به جهت عدم  رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در هفته منتهی به انتخابات است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۶۶ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های این استان بستری شدند.

دکتر محمد فتحی گفت : اکنون ۵۴۴ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.  با فوت ۶ بیمار دیگر کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در البرز شمار کل متوفیان این بیماری در استان به چهارهزارو۱۷۰ نفر رسید.

پنج شهرستان تابعه البرز دارای وضعیت نارنجی و ۲ شهرستان زرد کرونایی هستند.

در ایلام ۵۴ ابتلای جدید کرونا در ایلام شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان به ۳۹ هزار و ۴۳۸ نفر افزایش یافت.

دکتر محمد کریمیان رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده و مجموع فوتی های استان تا این لحظه ۷۹۹ نفر است. ۱۸ بستری بیمار جدید کرونا در مراکز درمانی بستری شدند و مجموع بستری های موجود ۷۹ نفر است.

کریمیان با بیان اینکه مجموع بهیودیافتگان کرونا استان ۳۸ هزار و ۳۵۱ نفر است، گفت: شهرستان های ایلام با مجموع ۱۶ هزار و ۷۸ ابتلا، دهلران با سه هزار و ۱۸۶ ابتلا و چوار با ۴۲۱ ابتلا در وضعیت نارنجی قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: شهرستان های دره شهر، آبدانان، بدره، ملکشاهی، مهران، سیروان، چرداول و هلیلان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

در ارومیه به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی بستری شدگان کرونا در این استان پس از حدود ۱۱ هفته بالاخره دورقمی شد.

جواد آقازاده افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۷۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در مراکز درمانی آذربایجان غربی بستری شدند که از این تعداد، ۳۰ نفر مربوط به ارومیه بود.

وی اضافه کرد: در این مدت همچنین شاهد ابتلای ۲۸۴ نفر در آذربایجان غربی به کرونا بودیم که در تداوم روند کاهشی بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۹ بیمار کرونایی نیز در استان بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند که سهم ارومیه، پنج نفر است.

از کرمانشاه خبر رسیده که سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه اعلام کرده در شبانه روز گذشته موردی از فوت در اثر ابتلا قطعی به کرونا در این استان ثبت نشده تا مجموع جانباختگان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون همان یک هزار و ۸۹۰ نفر باقی بماند.

«مهدی محمدی» اظهار داشت: هم اکنون ۳۸۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ اکنون در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که تعداد آنها نسبت به روز گذشته پنج نفر کمتر است.

وی تاکید کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۹ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۷۱ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که این تعداد نسبت به روز قبل ۱۱۰ نفر بیشتر است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ بندی شهرستان‌های استان کرمانشاه را اعلام کرد که براساس این گزارش شهرستان پاوه در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

شهرستان‌های کرمانشاه، صحنه، اسلام‌آبادغرب، سرپل دهاب، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، گیلانغرب و جوانرود در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و روانسر نیز در وضعیت زرد قرار دارند.  

۲۴ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان‌ها

بر اساس اطلاعات دریافت شده از دانشگاه های علوم پزشکی کشور تا کنون و با توجه به دریافت واکسن های وارداتی و تولیدات داخلی اجرای طرح  واکسیناسیون کرونا در بسیاری از استان ها به خوبی انجام شده و با رسیدن محموله های جدید و توزیع آن کار تزریق واکسن به سرعت از سر گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر در خصوص تزریق واکسن کرونا رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: پیرانشهر و سردشت کمترین واکسیناسیون علیه کرونا را در این استان دارند که باید برای بهبود این وضعیت، بیشترین اهتمام در این ۲ شهرستان صورت گیرد.

دکتر جواد آقازاده افزود: شهروندان بالای ۷۰ سال این شهرستان ها برای دستیابی به ایمنی دسته جمعی به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و واکسن تزریق کنند.

وی اضافه کرد: در ارومیه به عنوان بزرگترین شهرستان آذربایجان غربی، وضعیت بهتری در خصوص واکسیناسیون داریم و بیش از ۹۲.۵ درصد سالمندان بالای ۷۰ سال واکسن تزریق کرده اند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان میزان ابتلای کادر درمان این استان به بیماری کووید ۱۹ پس از دریافت واکسن کرونا کاهش یافته است و در سال جاری، هیچ مورد شهید مدافع سلامت نداشتیم.

آرش نجیمی افزود: کاهش شدید موارد ابتلا به کرونا در میان کادر درمان اصفهان و رسیدن میزان مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ به صفر در میان آنها در چند ماه اخیر، پاسخ به افرادی است که اثربخشی واکسیناسیون کرونا را زیر سووال می‌برند.

وی با بیان اینکه اکثریت قریب به اتفاق کادر درمان استان اصفهان واکسن کرونا را دریافت کردند مگر افرادی که نمی‌خواستند این واکسن را تزریق کنند، اظهار داشت: گروه‌های ثانویه که در ارتباط با گروه‌های پر خطر بودند مانند مطب دارها و منشی های مطب نیز واکسن کرونا را دریافت کردند.

نجیمی این موضوع را خبر خوشحال کننده ای برای مردم و نظام سلامت اصفهان و کشور خواند و اضافه کرد: حدود ۷۰ درصد جمعیت بالای ۷۰ سال استان نیز واکسن کرونا را دریافت کردند به‌طوری‌که در برخی شهرستان‌ها مانند اردستان این شاخص بالای ۸۰ درصد است.

وی تاکید کرد: هرچه میزان پوشش واکسیناسیون برای گروه‌های سنی سالمند بیشتر باشد میزان بیماران بدحال و مرگ و میر ناشی از کرونا نیز کاهش می‌یابد و امیدواریم در هفته های آتی شاهد این موضوع باشیم.

همچنین رییس شبکه بهداشت ودرمان دنا گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار دوز واکن کرونا به افراد بالای ۷۰ سال به بالا تزریق شد.

ظفر پریسایی اظهارداشت: تاکنون بیش از ۹۰ درصد جمعیت ۷۰ سال به بالا واکسن آنها تزریق شد. شهرستان دنا بیشترین پوشش واکسن کرونا را تاکنون داشته است.

فرماندار شهرستان فیروزآباد با اشاره به شروع واکسیناسیون افراد علیه ویروس کرونا گفت: از ابتدای شروع واکسیناسیون تاکنون هشت هزار و ۶۳۹ نفر در این شهرستان واکسینه شده‌اند.

 حسین آرگیو در حاشیه جلسه ستاد کرونا شهرستان اظهار داشت: از این تعداد ۶ ‌هزار و ۱۴۹ نفر در رده سنی سالمندان، و مابقی بر اساس برش شهرستانی و سهمیه طبق ابلاغ به کارکنان ادارات شبکه بهداشت، درمان،شهرداری، بهزیستی، خاص و بنیاد شهید مورد استفاده قرار گرفته است.

۲۴ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا در انتخابات 

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان با اشاره به تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات پیش رو گفت: پروتکل‌های بهداشتی مدون و بسیار خوبی برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات در سطح استان آماده و در این خصوص تمامی نکات در نظر گرفته شده است.

دکتر پرویز قزلباش استان افزود: زنجان در مورد دستورالعمل ابلاغی برای برگزاری انتخابات جزو استانهایی است که حتی قبل از پروتکل‌های کشوری، پروتکل های بهداشتی مدون و بسیار خوبی را آماده کرده و در کمیته های فرماندهی استان نیز برای مقابله با کرونا هماهنگی های لازم را انجام داده است.

وی یادآوری کرد: بر این اساس آمادگی لازم برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات وجود دارد و نظارت ها در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی توسط ارگانهای مختلف برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات انجام خواهد گرفت.

از سوی دیگر رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با ابراز نگرانی از رعایت نشدن دستور العمل های بهداشتی در تجمع های انتخاباتی گفت: ادامه این روند افزایش تعداد بیماران کرونایی در استان خوزستان را به دنبال دارد.

دکتر فرهاد ابول نژادیان اظهار داشت: با توجه به برگزاری تجمع های انتخاباتی شوراهای اسلامی و ریاست جمهوری در روزهای اخیر نگران آن هستیم که شیوه نامه ها و پروتکل های بهداشتی به خوبی رعایت نشوند و مجددا تعداد بیماران کرونایی در خوزستان افزایش یابد.

 در همین خصوص معاون فرماندارو جانشین ستاد مدیریت کرونا لارستان فارس گفت: تمام تدابیر و تمهیدات لازم بهداشتی در ۱۳۹ شعبه رای گیری این شهرستان در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا اندیشیده شده است.

احمد دلاوراظهار داشت:همکاری و هماهنگی خوبی بین ستاد مدیریت کرونا و همچنین اعضای کمیته ها، هیات های نظارت و اجرایی انتخابات در این زمینه وجود دارد.

وی بیان کرد: بر اساس مصوبه ستاد مدیریت کرونا شهرستان لارستان برای هر شعبه رای گیری یک مامور بهداشتی حضور دارد و از نزدیک موارد و پروتکل های بهداشتی را نظارت و کنترل خواهد کرد.

او گفت: همچنین بر اساس پیش بینی ها و تدابیر لازم  پنج تیم گشت و کنترل ویژه برای نظارت بهداشتی در روز رای گیری (۲۸ خرداد ۱۴۰۰) به طور مستمر ومنظم در محل ها و شعبه‌های رای گیری حضور خواهند یافت.

خبر دیگر اینکه مدیر سلامت محیط و کار معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: وضعیت بهداشتی شعب اخذ رای در این استان یک روز قبل از رای گیری و روز رای گیری توسط شعب اخذ رای بررسی می‌شود.

لیدا رفعتی افزود: ۱۰ تیم در مرکز استان و ۲ تا چهار تیم در شهرستان ها کار نظارت بر وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی شعب اخذ رای را بر عهده دارند با این وجود احتمال افزایش شمار تیم های پیش بینی شده وجود دارد.

وی با بیان اینکه اولویت برگزاری انتخابات در فضای باز، با رعایت فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و گندزدایی محیط است افزود: باید از تجمع رای دهندگان و یا مسئولان اجرایی و نظارتی در محل اخذ رای، بدون رعایت فاصله گذاری پرهیز شود.

برگزاری هرگونه مراسم استقبال از کاندیدا و تشکیل کاروان تبلیغاتی چه انسانی و چه خودرویی باید خودداری شود، برگزاری هرگونه مراسم و تجمع انتخاباتی در فضاهای سربسته نظیر مساجد، حسینیه‌ها، زیارتگاه‌ها، مدارس و سالن‌های ورزشی و هنری خارج از مکان‌های تعیین‌شده ممنوع است.

۲۴ خردادماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

گزارش کرونایی استان ها 

اهتمام در رعایت توصیه‌ها؛ لازمه تداوم نزول کرونا در گیلان

سایه عادی انگاری کرونا بر فضای رونق گرفته انتخاباتی درگناوه

عبور موفق ایلام از چهار موج کرونا در شرایط محرومیت و تحریم

تازه ترین آمار کرونایی در کشور

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: با فوت ۱۱۹نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان‌ باختگان این بیماری در ایران به ۸۲ هزار و ۲۱۷نفر رسید.

در اطلاعیه روز دوشنبه روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده است: از دیروز تا امروز (۲۴ خرداد ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰هزار و ۷۱۵هزار نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۲۴۶ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۳۹ هزار و ۴۳۲ نفر رسید.

تاکنون دو میلیون و ۶۶۶ هزار و ۶۰۱نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۴۱۶نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند و ۲۱ میلیون و ۶۱۹هزار و ۵۳۶آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، اکنون ۱۶ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت آبی قرار ندارد.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون چهار میلیون و ۳۵۴هزار و ۴۴۵نفر دوز اول واکسن کرونا و ۸۵۱هزار و ۲۰۷نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند. مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به پنج میلیون و ۲۰۵هزار و ۶۵۲ دوز رسید.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۷۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۷۷۷ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha