منظر شهری زنجان در تسخیر تبلیغات غیرقانونی داوطلبان شوراها

زنجان - ایرنا - چند روزی از آغاز تبلیغات رسمی شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور سپری می شود و در این میان مشاهدات میدانی نشان می دهد که در این عرصه علاوه بر میدان داری فضای حقیقی که سیمای شهری زنجان را ناخوش احوال کرده، بی اخلاقی ها در فضای مجازی نیز نمود یافته است.

شوراهای اسلامی یک نهاد و پارلمان محلی هستند که از متن قانون و بطن جامعه شکل می گیرند و به نوعی حکومت مردم بر مردم و حکومت مشارکتی تعاملگرا به شمار می آیند و در متن قانون جمهوری اسلامی ایران از جایگاه بالاتری برخوردار هستند.

این شوراها، به‌ عنوان یک پارلمان محلی، نقش بسزایی در تصمیم گیری های شهری دارند و در واقع نماد دموکراسی و یکی از مولفه‌های جامعه مدنی است که در زمان دولت اصلاحات پایه‌گذاری و فعالیت قانونمند این نهاد آغاز شد.

تجارب و بررسی های انجام شده در مورد فعالیت پنج دوره شوراهای شهر در مدیریت شهری نشان دهنده این امر است که از نظر افکار عمومی کارکرد و عملکرد شوراها تاکنون در حد انتظارات نبوده و در واقع می توان گفت، این نهادهای مردمی نتوانسته اند با تمام توان خود وارد عمل شوند.

کارشناسان امر نیز معتقدند بازداشت و دستگیری شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر در زنجان به اتهام فساد مالی، نه‌ تنها منجر به لکه‌دار شدن وجاهت، اعتبار و اعتماد این ساختار خدمت‌رسانی در اذهان عموم مردم شده بلکه هزینه‌ای را نیز در حوزه اعتماد عمومی وارد کرده است.

شاید یکی از این دلایل ناتوانی و ناکارآمدی نهاد شوراها، مربوط به انتخاب نامناسب اعضای آن از سوی مردم باشد که اغلب متاثر از تبلیغاتی است که نامزدهای این نهاد انجام داده و موجب شده تا رای دهندگان با کمترین شناخت به افراد مشهور و چهره رای دهند، غافل از اینکه این افراد، اگرچه در رشته های خود تخصص دارند، اما در بسیاری از موارد در مدیریت شهری و محلی ناتوان هستند.

طبق آمارهای اعلام شده، در استان زنجان حدود ۲ هزار و ۲۰۰ نفر به عنوان اعضای شوراهای شهر و روستا انتخاب می‌شوند که از این تعداد ۱۱۳ نفر عضو شورای ۲۱ شهر تابعه استان هستند.

فقط در شهر زنجان مرکز استان 204 نفر برای ۹ کرسی در رقابت هستند، یعنی هر کرسی با 22 رقیب مواجه است، بنابراین نه تنها کار نامزدها دشوار است بلکه کار مردم نیز دشوار است.

در سه روز باقیمانده از تبلیغات انتخابات شوراها که امسال به دلیل تقارن با بیماری کووید ۱۹ اغلب میهمان فضای مجازی هستند متاسفانه کمتر به برنامه‌ها پرداخت شده، آنچه در تبلیغات این روزها می گذرد، بیشتر تصاویر داوطلبان شورایی که در گوشه و کنار شهر خودنمایی می کند بطوری که مبلمان شهری را تسخیر کرده است.

یک شهروند زنجانی با اشاره به تبلیغات رنگارنگ داوطلبان شورای شهر در اقصی نقاط شهر می گوید: با آنکه چند روز از تبلیغات داوطلبان شوراها می گذرد، تصاویر کوچک و بزرگ علاوه بر مکان های تعیین شده جداول، درختان و تیرهای چراغ برق را نیز تسخیر کرده که از چارچوب اعلامی فراتر رفته است.

عباس نظری می افزاید: فضای مجازی نیز محلی برای رقابت های داوطلبان شورا تبدیل شده که با عضو گیری افراد سعی در جلب نظر برنامه های خود دارند، بی آنکه برنامه خاص و مدونی را ارائه کنند و همین مساله انتخاب صحیح را دچار مشکل می کند.

مینا رحیمی ۴۲ ساله نیز با اشاره به چهره نازیبای شهر ناشی از نصب انواع پوستر داوطلبان شورا در نقاط مختلف شهر ادامه می دهد: تصاویر بیشتر داوطلبان با فرمت های مختلف خودنمایی می کند و از طرفی توجه به کارنامه شورای شهر زنجان به ویژه با مشکلاتی که داشتند، انتخاب را در این دوره بسیار سخت تر کرده است.

وی خاطرنشان می کند: تبلیغات داوطلبان به منازل نیز رسیده است، بطوری که پوسترهای مختلف در کوچه پس کوچه ها مشاهده می شود و این در حالی است که شهروندان چندان به این موضوع حساس نیستند، اما از ناهمگونی فضای شهری ناراضی هستند.

وجود فضای بی اخلاقیت تبلیغات در فضای حقیقی و مجازی 

فرماندار زنجان در ارتباط با تبلیغات داوطلبان شورای شهر زنجان گفت: متاسفانه شاهد برخی تخلفات انتخاباتی در این خصوص هستیم که این مسائل به دقت رصد و تذکرات لازم نیز داده می شود.

رضا عسگری با اشاره به برخورد با تخلفات تبلیغاتی اضافه کرد: عمده تخلفات درباره تبلیغات و نصب بنر در محلی که برای مردم مزاحمت ایجاد کرده عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، نشر اکاذیب در فضای مجازی، هتک حیثیت برخی از داوطلبان در فضای مجازی را شامل می شود، اما تخلفی که جنبه مجرمانه داشته باشد، نداشته ایم.

وی با بیان اینکه برخی داوطلبان با نصب بنرهایی در برخی مکانها مزاحمت هایی را برای شهروندان ایجاده کرده اند، اظهار داشت: در برخی موارد نیز مشاهده شده که بنرها در داربست های نصب شده که ایمنی کافی ندارد و چه بسا می تواند بسیار خطرناک باشد.

این مسوول تاکید کرد: ستادهای داوطلبان شورا به همراه مسوول معرفی شده باید بر موضوع مهم نصب بنرها منطبق با رعایت نکات ایمنی توجه جدی داشته باشند تا از بروز عواقب احتمالی آن جلوگیری کنند. که درصورت بی توجهی ها جمع آوری خواهد شد.

وی با ابراز نگرانی از برخی تجمعات در ستادهای داوطلبان شوراها اضافه کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا برگزاری هر گونه تجمع به ویژه  در فضاهای بسته ممنوع بوده و این در حالی است که طبق گزارش ها در برخی ستادها ازدحام جمعیت بدون توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی به وقوع پیوسته که در این خصوص تذکرات لازم داده شده است.

عسگری با اشاره به اینکه متاسفانه تعداد زیادی از داوطلبان شوراها خارج از چارچوب قانونی تعیین شده تبلیغات می کنند، افزود: این داوطلبان تبلیغات خود را بر روی علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوهای موجود در سطح شهر، تاسیسات برق و غیره نصب می‌کنند که چهره شهر را نیز نازیبا کرده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در فضای مجازی نیز شاهد برخی بد اخلاقی و هتک حرمت ها، اتهام، تهمت و تخریب شخصیت برخی افراد و حتی توهین به برخی مقامات را شاهد هستیم، اظهار داشت: این مسائل در جای خود قابل پیگیری است، که در این زمینه  تذکرات لازم داده شده و به این موضوع باید توجه داشت.

فرماندار زنجان با تاکید براینکه براساس قانون باید داوطلبان شورای شهرها محل ستاد مرکزی خود را معرفی می‌کردند که بخش قابل توجهی از آنها ستادهای مرکزی خود را معرفی نکردند، خاطر نشان کرد: تذکرات لازم به داوطلبان داده شده که در صورت عدم معرفی نسبت به جمع آوری ستادهایی که در سطح شهر زنجان برپا کردند اقدام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تبلیغات شورای شهر و همچنین انتخابات ریاست جمهوری با نظارت دستگاههای مربوطه و فرمانداری در حال انجام است که در صورت مشاهده تخلف احتمالی برخورد لازم انجام می‌شود.

برگزاری الکترونیکی انتخابات شورای شهر زنجان

 این مسوول با بیان اینکه طبق برنامه ریزی انجام گرفته انتخابات شوراهای اسلامی شهر در روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ بصوت الکترونیکی برگزار می شود  ادامه داد: بر اساس تمامی تایید صلاحیت ها، نامزدها دارای کد سه رقمی هستند.

وی با اشاره به اینکه به شهروندان توصیه می شود در هنگام رای الکترونیکی سه رقم کد داوطلبان شورای شهر را مد نظر قرار دهند اضافه کرد: در هنگام فرآیند رای دهی، کد داوطلب با عکس او تطبیق داده می شود تا مشکلی در این خصوص ایجاد نشود.

عسگری افزود: ستاد انتخابات شهرستان نیز برای رفاه حال شهروندان در روز رای گیری نسبت به نصب اسامی داوطلبان شورای شهر زنجان به ترتیب حروف الفبا در شعبه های اخذ رای اقدام می کند اما از شهروندان تقاضا می شود برای پیشگیری از هر گونه تجمعات کدهای مورد نظر را از قبل مشخص کنند.

فرماندار زنجان گفت: برای برگزاری هر چه بهتر انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر زنجان که بصورت الکترونیکی برگزار خواهد شد، تمهیدات لازم از قبیل آموزش نیروی نسانی و آموزش تخصصی عوامل کار بر انجام گرفته که در زمان حاضر نیز این آموزش ها نیز تداوم داشته و علاوه بر آن تجهیزات و امکانات نیز مهیا شده است.

وی با بیان اینکه مدت زمان فعالیت تبلیغات انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر زنجان، از بامداد ۲۰ خرداد جاری شروع و تا ساعت ۷ صبح روز پنجشنبه مورخ ۲۷ خردادماه به مدت هفت روز ادامه دارد خاطر نشان کرد: کاندیداها می توانند در زمان مقرر تبلیغات خود را انجام دهند.

این مسول خاطرنشان کرد: تلاش برای افزایش میزان حضور و مشارکت مردم در انتخابات، رعایت اخلاق انتخاباتی و جلوگیری از ایجاد خدشه در اصل نظام از مهمترین مسایل در این برهه زمانی است و این مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

تبلیغات رنگارنگ داوطلبان شورایی به فضای شهری زنجان آسیب وارد کرد

مدیر خدمات شهری شهرداری زنجان در خصوص وضعیت کنونی تبلیغات داوطلبان شورایی زنجان نیز گفت: متاسفانه تبلیغات نابجا و خارج از قانون اغلب داوطلبان به فضا و مبلمان شهری خسارت وارده کرده چرا که شهرداری زنجان باید پس از اتمام انتخابات با هزینه های گزاف نسبت به پاکسازی مکان ها اقدام کند.

بیوک شامی افزود: حتی با وجود هماهنگی نماینده فرمانداری، نیروی انتظامی و عوامل اجرایی داوطلبان ستادهای انتخابات شورایی از این موضوع تمکین نمی کنند و در صورت بررسی، از این موضوع طفره می روند و پاسخ دیگری می دهند.

وی با بیان اینکه با نگاهی گذرا به فضای شهر زنجان می توان دریافت مبلمان شهری مورد تاخت و تاز بی رحمانه انواع پوسترهای رنگارنگ داوطلبان شورایی قرار گرفته است، اضافه کرد: متاسفانه پل های زیر گذر شهری زنجان همانند امام حسین(ع) نیز از نصب پوسترها داوطلبان در امان نمانده که پاکسازی آنها نیز مشکلات خاص خود را دارد.

این  مسوول با اشاره به اینکه داوطلبان شورایی که قرار است در پارلمان شهری پا بگذارند، چگونه با این اقدامات می خواهند برای شهر تصمیم گیری کنند، ادامه داد: این اقدامات ناخوشایند جای بسیار تاسف دارد و حتی شهروندان زنجانی از بروز این مساله نگران بوده اند چرا که معتقدند این اقدامات فضای شهری را کاملا دگرگون کرده است.

وی اظهار داشت: این در حالی است قبل از آغاز تبلیغات شورایی، داوطلبان به فرمانداری زنجان تعهد دادند که در چارچوب و قانون اعلام شده نسبت به این کار اقدام کنند اما متاسفانه مبلمان شهری به تسخیر  پوسترها در آمده و همین مساله مشکلاتی را ایجاد کرده که نتیجه آن تحمیل هزینه بالای شهری برای پاکسازی است.

نصب ۳۰۰ بنر برای تبلیغاتی شورای شهر زنجان 

این مسوول ادامه داد: طبق هماهنگی های انجام گرفته ۳۰۰ بنر بزرگ و تابلو در سطح شهر و معابر برای تبلیغات داوطلبان شورای شهر زنجان در نظر گرفته شده است که در صورت نصب پوسترها در مبلمان شهری نسبت به امحای آن اقدام خواهد شد.

شامی اضافه کرد: بر این اساس هر نامزد شورای اسلامی شهر زنجان می تواند در سطح شهر هشت ستاد تبلیغاتی داشته باشد و در منطقه محل فعالیت نیز ۲ ستاد خانم و آقا می تواند دایر کند.

وی با بیان اینکه در جلسات توجیهی داوطلبان شورای شهر در فرمانداری به این مهم تاکید شد که نامزدها و هواداران آنها فقط در محل های تعیین شده مجاز به تبلیغات هستند، اظهار داشت: طی جلسات برگزار شده از داوطلبان شوراهای شهر تعهد کتبی اخذ شد که صرفا در مکان های تعیین شده تبلیغات انجام دهند.

به گفته این مسوول، در صورت نصب پوسترها در مبلمان سطح شهر از قبیل جدول های کنار خیابان، درختان و ایستگاه اتوبوس نسبت به امحای آن اقدام خواهد شد.

شامی افزود: داوطلبان شوراها به این مهم توجه داشته باشند که فضای کافی در سطح شهر برای تبلیغات در نظر گرفته شده بطوریکه در تمامی اقصی نقاط حتی شهرک های اقماری توزیع شده است تا مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد.

وی اظهار داشت: بر این اساس طرفداران نامزدهای انتخابات، به این موضوع مهم توجه داشته باشند که نصب هرگونه پوستر و تراکت بر روی دیوارهای شهر، علاوه بر این که منظر عمومی را با مشکل مواجه می‌کند، عملی غیرقانونی محسوب می شود.

مدیر خدمات شهری شهرداری زنجان گفت: شهرداری از جمله دستگاه‌ هایی است که در انجام اقدامات تبلیغی نامزدها سهم بسیار بالایی دارد و از آلودگی بصری شهری جلوگیری می کند.

گفتنی است انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر، روستا و عشایر همزمان با سیزدهمین دوره رییس جمهوری، دومین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و نخستین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۲۸ خردادماه جاری برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha