عمق دفاع راهبردی کشور با الحاق ناوشکن دنا به نداجا افزایش یافت

بندرعباس - ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: دریا فرصت‌های بی نظیری برای کشور در حوزه‌های مختلف فراهم کرده و با الحاق ناوشکن دنا به نداجا عمق راهبردی ایران اسلامی در دفاع از منافع خود در عرصه دریا افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ حاتمی روز دوشنبه در آیین الحاق ناوشکن «دنا» و مین شکار «شاهین» گفت: بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر مرزهای آبی کشورمان به ویژه در جنوب کشور فرصت‌های فراوانی را برای توسعه دریامحور ایجاد کرده است. 
وی افزود: این فرصت‌ها شامل فرصت های اقتصادی، فرهنگی و دفاعس است و از عوامل مهم عمق راهبردی کشور است که قابلیت دفاع راهبردی برای ما فراهم می کند.
وزیر دفاع گفت: تردیدی نیست که در سده‌های گذشته از این نعمت بزرگ الهی در کشور غفلت شده است افزود: ولی در دو دهه گذشته سیاست‌ها و برنامه‌های خوب و ارزشمندی برای دستیابی به اهداف بزرگ و الهی ملت ایران از طریق دریا تدوین شده و یک محیط راهبردی نوین برای کشور در حال شکل گیری است.
وزیر دفاع تاکید کرد: دستیابی به این اهداف علاوه بر اراده سیاسی و برخوردای از سیاست‌های راهبردی مستلزم یک قدرت دریایی فزاینده است که دو مولفه و الزام اصلی آن برخورداری از صنعت دریایی پیشرفته و مشارکت فعال در تامین امنیت خطوط دریایی و کشتیرانی است.
امیر حاتمی گفت: وزارت دفاع و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در هر دو حوزه ورودی قدرتمندی را انجام داده‌اند، امروز به حول و قوه الهی و در نتیجه برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌های جهادی، جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به قدرت دریایی در شان ملت بزرگ ایران، گام های موثری برداشته و ناوگان‌های تجاری و نظامی ایران در اقصی نقاط جهان حضور گسترده و موثری دارد.
وی یادآور شد: از زمان ورود ناوگروه نیروی دریایی ارتش به دریای مدیترانه که مورد توجه وسیع در سطح جهانی قرار گرفت، مدت زیادی نمی‌گذرد، در حالی که امروز در آب‌های دوردست و در اقیانوس‌ها حضور مقتدرانه ای دارند بدون اینکه نیاز به پهلوگیری در این مسیرهای طولانی داشته باشند و این افتخار بزرگی است که نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است. 
وزیر دفاع ادامه داد: وزارت دفاع با سازماندهی یک صنعت بزرگ و مستقل برای حوزه دریا توانسته به موفقیت های بزرگی در این صنعت همانند سایر حوزه‌های صنعت دفاعی دست یافته و موفق شده نیازمندی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در حوزه شناوری و تجهیز تسلیح آنها به سلاح‌ها و تجهیزات پیشرفته و به روز را تأمین کند.
امیر حاتمی گفت: در مجموع در چهار سال گذشته بیش از ۱۱۰ فروند شناور تندرو، سطحی و زیرسطحی تحویل نیروها شده است که تجهیز ناجا به عنوان حافظ مرزهای کشور به انواع شناورها از اولویت های این دوره بوده به طوری که در طول دوره فوق تعداد 12 فروند شناور 60 فوتی حیدر به ناجا تحویل شده که بیش از دو برابر تعداد تحویلی در دوره مشابه قبل بوده است.
وی ادامه داد: در حوزه تسلیح و تجهیز نیز، شناورها به تسلیحات و تجهیزات پیشرفته در حوزه موشک های کروز و اژدر، پدافند هوایی و به ویژه سونارهای پیشرفته، گامهای بلندی برداشته شده و در برد موشکهای کروز دریایی به بیش از 1000 کیلومتر  دست یافته ایم.
وزیر دفاع تاکید کرد: آنچه  امروز با دستور رییس جمهوری به نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلایم ایران الحاق می شود،‌ناوشکن دنا از کلاس موج و همچنین اولین ناو مین شکار به نام شاهین با تلاش است.
امیر حاتمی گفت: ساخت ناوشکن دنا مبتنی بر بازطراحی ناوشکنهای کلاس موج و ارتقای آنها به طور کامل در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و با همکاری نزدیک نیروی دریایی و راهبردی ارتش جمهوری اسلایم ایران انجام شده است. با الحاق این ناوشکن توانمندی ناوگان دریایی در چابکی، سرعت عمل و واکنش سریع بودن، مقابله با اهداف آفندی و پدافندی، عمق دادن به دفاع، توان درگیری با انواع شناورهای سطحی و زیرسطحی، افزایش یافته و امکان بهره گیری از سامانه‌های جنگ الکترونیک و نهایتا توان همراهی و حفاظت از انواع یگان‌های شناور در مسافت‌های بیشتر فراهم می‌شود.
وی گفت: تهدید آب‌های مجاور به وسیله مین‌های دریایی که می‌تواند توسط نیروهای متجاوز و حتی گروه‌های تروریستی مورد استفاده قرار گیرد و ضرورت آمادگی برای مقابله با آنها، انگیزه‌ای برای نیروی دریایی و صنایع دریایی شد تا به سمت طراحی و ساخت اولین ناو مین شکار حرکت کنند و با برخورداری از این ناو نقش ایران در ایجاد امنیت آبهای منطقه و خطوط کشتیرانی بیش از گذشته فراهم خواهد شد.
وزیر دفاع یادآور شد: این رویداد هنوز آغاز مسیر تبدیل شدن ایران به قدرت بزرگ دریایی درحد شان ملت ایران و در مسیر دستیابی به تمدن نوین اسلامی است. دانشمندان، متخصصان ، تکنسین‌ها و کارکنان خدوم حوزه صنعت دریایی این عهد را با شما ملت ایران می بندند که در این مسیر پرتلاطم اما شیرین از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد و به عهد خود برای دفاع از ملت ایران و ارزش های والهی آن و ایفای نقش فعال در مسیر رشد و بالندگی کشور پرهمت و پرتلاش خواهیم ماند.
وی تاکید کرد: پیام ما به همه دوستان و همسایگان پیام صلح، دوستی و امنیت است. جمهوری اسلامی ایران خود را شریکی مطمئن و دوستی شفیق برای همسایگان می داند و آمادگی خود را برای تقویت پیوندهای دوستی و همسایگی و هم چنین اقدامات مشترک برای بهره گیری بیشتر از خدمات متقابل را اعلام می کند.

ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناو مین شکار شاهین ایران با دستور رییس جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانسی با حضور فرمانده کل ارتش، وزیردفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و فرمانده نیروی دریایی ارتش روز دوشنبه در بندرعباس به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha