مهلت بسته حمایتی مشاغل آسیب دیده از کرونا در اردبیل تمدید شد

اردبیل- ایرنا- مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: مهلت بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب دیده از کرونا در این استان تمدید شده است.

به گزارش ایرنا، حسین وطن‌دوست روز دوشنبه در نشست کمیته اقتصادی ستاد کرونا استان اردبیل به مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تمدید بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب دیده اشاره کرد و افزود: این بسته حمایتی شامل حمایت‌های مالیاتی، بانکی و بیمه‌ای است.

وی اظهار کرد: مهلت زمانی اعتراض به اوراق مالیاتی تا ۲ ماه دیگر، فرصت پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده مالیات‌های عملکرد و ارزش افزوده که تاریخ سررسید آن تا پایان ۱۳۹۹ بوده، تا آخر شهریورماه و بدون محاسبه جریمه دیرکرد از حمایت‌های مالیاتی دولت خواهد بود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل در مورد حمایت‌های بانکی نیز بیان کرد: برای صاحبان مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از کرونا (جز تسهیلات قرض‌الحسنه)، بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی که موعد پرداخت آنها در چهار ماهه نخست سال‌جاری بوده و در این بازه زمانی پرداخت نشده است، منوط به آن که بدهی به شبکه‌های بانکی تا بهمن سال ۱۳۹۹ در طبقه جاری قرار داشته باشد، به انتهای دوره تقسیط منتقل می‌شود.

به گفته وی، تسهیلات پرداختی از محل صندوق کارآفرینی امید که برای کسب و کارهای به شدت آسیب دیده پرداخت شده است نیز مشمول امکان این بند می‌شود.

وطن‌دوست اضافه کرد: مهلت نام‌نویسی مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا به ویژه در بخش‌های گردشگری، ورزش و جوانان، فرهنگ و هنر و حمل و نقل تا پایان شهریور ۱۴۰۰ بر اساس همان دستورالعمل و شرایط ابلاغیه قبلی تمدید می‌شود.

وی همچنین گفت: مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده مانند مهدکودک‌ها، تالارها، پارک‌های آبی و شهربازی‌ها که پیش از این مشمول برخورداری از تسهیلات کرونایی نبودند، بر اساس دستورالعملی که از سوی کارگروه فوق ابلاغ خواهد شد، مشمول برخورداری از تسهیلات خواهند شد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل افزود: بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری نیز موظف به پرداخت تسهیلات کرونایی از جمله تسهیلات جدید یا تسهیلات مراحل قبلی تا پایان آبان ۱۴۰۰ هستند.

وی تشریح کرد: بازپرداخت اقساط تسهیلات کرونایی اخذ شده از سوی مشاغل و بنگاه‌ها  اعم از تسهیلات کرونایی قبلی یا تسهیلات جدید تا پایان شهریور ۱۴۰۰ امهال می‌شود.

 وطن‌دوست در مورد حمایت‌های بیمه‌ای نیز بیان کرد: برای مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا حق بیمه سهم کارفرمایی اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ به مدت ۲ ماه امهال خواهد شد.

پیش از شیوع ویروس کرونا حدود ۵۵ هزار واحد صنفی مجاز دارای پروانه در حال حاضر در بخش کسب و کار استان اردبیل فعالیت داشتند.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) که نخستین‌بار در ووهان چین شناسایی شد، در نهایت به بیشتر کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

بر اساس آخرین آمارهای رسمی شمار مبتلایان جدید کووید- ۱۹ در شبانه‌روز گذشته در استان اردبیل به ۳۱ نفر رسید و یک نفر نیز جان‌باخت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha