سقوط نتانیاهو و بحران سیاسی در رژیم صهیونیستی

تهران – ایرنا – تحلیلگران عرب معتقدند: اگر چه پارلمان رژیم صهیونیستی با دادن رای اعتماد به کابنیه جدید به رهبری بنت و لاپید به نخست وزیری ۱۲ ساله نتانیاهو پایان دادند.اما با وجود کنار گذاشتن نتانیاهو از صحنه سیاسی و ائتلاف که احزاب تشکیل دهنده آن اساس و برنامه کاری مشترکی ندارند دوام نخواهد آورد.

به گزارش ایرنا، پارلمان رژیم صهیونیستی یکشنبه ۲۳ خرداد ماه پس از درگیری و تنش های بسیار و بعد از برگزاری ۴ انتخابات طی ۲ سال در نهایت با ۶۰ رای موافق در برابر ۵۹ رای مخالف به کابینه جدید این رژیم به رهبری «نفتالی بنت» و «یائیر لاپید» رای اعتماد داد و به این ترتیب نخست وزیری ۱۲ ساله «بنیامین نتانیاهو» به پایان رسید. نفتالی بنت رهبر حزب «یمینا» پس از رای اعتماد به عنوان نخست وزیر جدید رژیم صهیونیستی به طور رسمی مراسم تحلیف به جای آورد. براساس این توافق، نفتالی بنت برای دو سال اول نخست وزیر این کابینه خواهد بود و بعد از آن این کرسی را به یائیر لاپید رهبر حزب «یش عاتید» (آینده‌ای وجود دارد) واگذار خواهد کرد. نفتالی بنت به همراه لاپید و «منصور عباس» ریس حزب «فهرست متحد عربی» در تشکیل کابینه ائتلافی جدید نقش داشتند.

 پیروزی مقاومت فلسطین نتانیاهو را از صحنه سیاسی کنار گذاشت

با افزایش اختلافات و بروز مشکلات سیاسی و اجتماعی بین مقامات رژیم صهیونیستی و همچنین پس از پیروزی اخیر مقاومت غزه در جنگ ۱۲ روزه، نتانیاهو پس از ۱۲ سال نخست وزیری از صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی کنار گذاشته شد.

«أمین أبوراشد» تحلیلگر شبکه «المنار» لبنان نوشت: لاپید و بنت به طور چرخشی ریاست کابینه ائتلافی جدید را بر عهده خواهند گرفت. در این زمینه احزابی از راست میان رو و چپگرایان با هدف پایان دادن به بیش از یک دهه حکمرانی نتانیاهو به توافق رسیدند. فهرست متحد عربی هم در موضوع کنار زدن نتانیاهو حضور و نقش داشته است.

به نوشته المنار، این تحولات نشان داد که رژیم صهیونیستی از دورن دچار شکاف شده و نتیجه نبرد «شمشیر قدس» پس از پیروزی غزه این روند را افزایش داده است. این جنگ به لطف موشک های مقاومت و پایداری اهالی غزه برای همیشه معادلات را تغییر داده است. برخی ها در رژیم اسراییل بر این باورند که نتانیاهو به دلیل اتهام های مربوط به فساد از نخست وزیری برکنار شده است و برکناری وی مصونیت وی از محاکمه و زندان را از بین خواهد برد. این در حالی است که شهروندان اسراییلی به خاطر شکست وی در نبرد غزه خواستار برکناری وی شدند. این شکست نشان داد که او نمی تواند از شهرک نشینان در پیرامون غزه و تل آویو و اطراف آن دفاع کند. پیروزی راهبردی غزه سبب برکناری نتانیاهو شده است و برکناری نظامی و سیاسی نتانیاهو تنها آغاز راه است و اهالی نوار غزه که درس مقاومت را خوب پس داده اند در آینده پیروزی بزرگی را با همین شیوه به دست خواهند آورد.

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در بخشی از گزارش خود نوشت موشک هایی که مانند باران در تل آویو، قدس، عسقلان و اشدود فرود آمدند نقش سرنوشت سازی در ایجاد تغییر در سرزمین های اشغال شده داشتند. نتانیاهو پس از ۱۲ سال در پیش گرفتن سیاست تبعیض نژادی، دروغ و فریب سقوط کرد و همراه وی همه توافق های عادی سازی مسموم هم سقوط خواهد کرد.

بسیاری از تحلیلگران عرب معتقدند که پس از کنار گذاشتن نتانیاهو، شمارش معکوس برای پایان عمر کابینه تغییر به ریاست بنت و لاپید هم آغاز خواهد شد. آنان بر این باورند که کابینه جدید که از سوی لاپید و بنت تشکل شده تشکلی ناهمگون و متشکل از ایدئولوژی‌ها و تفکرات ضد و نقیض است و تنها وجه مشترک آن‌ها خصومت با نتانیاهو و حذف وی است و هیچ برنامه ای برای آینده ندارد. از این رو، به احتمال زیاد کابینه ائتلافی ناپایدار خواهند بود و دور از ذهن است که این کابینه بتواند دوام بیاورد.

مرکز مطالعات «الناطور» اردن در گزارشی به قلم «سفیان ابوزایده» نوشت: پس از موافقت گروهی از احزاب اسراییلی که از نظر سیاسی و ایدئولوژی با هم اختلاف دارند برای تشکیل کابینه ائتلافی جدید، تحول تاریخی در اوضاع داخلی فلسطینی رخ داده است. تنها هدف این احزاب کنار گذاشتن نتانیاهو از نخست وزیری بود و همگی بر سرکنار گذاشتن نتانیاهو به توافق رسیدند و این در تاریخ سیاسی اسراییل شگفت آور است.

اندیشکده الناطور در بخشی از گزارش خود آورد: تردیدی نیست که عمر این کابینه ائتلافی طولانی نخواهد بود. زیرا هدف اساسی از تشکیل آن که تنها کنار گذاشتن نتانیاهو است و با تحقق این هدف، شمارش معکوس برای فروپاشی آن و تشکیل کابینه جدید یا گام نهادن در انتخاباتی دیگر آغاز خواهد شد. پس از دادن رای اعتماد به کابینه، حزب لیکود به رهبر نتانیاهو قدرت را از دست خواهد داد. رهبران این حزب هم پست ها و امتیازهای خود را از دست خواهند داد و شمشیرها علیه آنها کشیده خواهد و تنش میان آنها برای رهبری حزب آغاز خواهد شد. نتانیاهو تسلیم نخواهد شد اما او قدرت و نفوذ خود را از دست خواهد داد و صحنه سیاسی را ترک خواهد کرد و به نبرد دیگری با دادگاه های اسراییل وارد خواهد شد و دیگر حزب وی، پست وی و وزیر دادگستری و وزیر امنیت ملی وی نخواهند توانست از او حمایت کنند.

در بخشی از گزارش این اندیشکده اردنی می خوانیم: برای نخستین بار تاریخ اسراییل کابینه به طور مستقیم بر آرای عربی تکیه می کند. این نشان می دهد نتانیاهو هنگامی که برای پیوستن منصورعباس رییس فهرست مشترک عربی به دولت خود مذاکره کرد اشتباه راهبردی را مرتکب شد. این موضوع سبب شد که پیش از پیوستن عباس به کابینه لاپید و بنت، رهبران حزب لیکود عصبانی شوند. این نتانیاهو بود که به لاپید و بینت در تکیه کردن به بخشی از آرای عربی جنبه قانونی بخشیده است. در حالی که پیش از نتانیاهو تکیه کردن به آرای عربی به منزله جنایتی از سوی احزاب اسراییلی صهیونیستی به شمار می رفت. برای نخستین بار طی سال های گذشته کابینه اسراییل بدون احزاب دینی تندرو تشکیل می شود. آنها طی سال های گذشته همپیمانان با وفایی برای نتانیاهو بوده اند. این موضوع نشان می دهد این احزاب از امتیازهای مادی که طی سال های گذشته از آن برخوردار بودند محروم خواهند شد و آنها دیگر قدرت باج خواهی از دولت را نخواهند داشت.

«یواف شطیرن» کارشناس مسائل عربی و فلسطینی به خبرگزاری «الجزیره» قطر گفت کابینه ای که بنت و لاپید به طور چرخشی ریاست آن را بر عهده خواهند گرفت متجانس نیست. این کابینه پیوند مشترک و اساس و برنامه کاری مشترکی ندارد. بلکه شامل شماری از احزاب مختلف هستند که در نیمه راه با هدف کنار گذاشتن نتانیاهو به توافق رسیده اند. با کنار رفتن نتانیاهو از صحنه و پایان حیات سیاسی او، کابینه ائتلافی هم زیاد دوام نخواهد آورد. کابینه ائتلافی، یک امر واقعی نیست. این کابینه با کسب رای اعتماد از کنست با روزهای سرنوشت سازی روبرو خواهد بود. در نقشه سیاسی اسراییل تغییراتی رخ خواهد داد و کابینه ائتلافی شکننده خواهد بود. زیرا چنین کابینه ای نخواهد توانست تنش های داخلی را مدیریت کند و اختلاف ها در جامعه اسراییل را حل کند. میان قطب های کابینه ائتلافی درباره مساله فلسطین و اقدامات اسراییل در قدس و آینده تعامل با نوار غزه و کرانه غربی و طرح شهرک سازی دیدگاه مشترکی وجود ندارد. همچنین این کابینه سیاست آشکاری درباره چگونگی رفتار با شهروندان فلسطینی در داخل اسراییل ندارد. از این رو، طرح پرونده فلسطین و حتی مسائل پرتنش میان فلسطینی ها در اسراییل مانعی در برابر انسجام و ثبات این کابینه به ویژه در سایه رویکرد جدید جامعه بین الملل درباره حمایت از مساله فلسطین و همدردی با فلسطینی های داخل خواهد بود و این موضوعی است که پیش از این سابقه نداشت و پس از انتفاضه مردمی فلسطینی ها و جنگ اخیر علیه غزه آشکار شده است. با وجود اختلاف ها در پرونده ها و چالش های بسیار و پیچیدگی بحران سیاسی و اختلافات داخلی در میان اسرائیلی ها دور از ذهن نیست پنجمین انتخابات هم برگزار شود. به ویژه این در شرایطی که نتانیاهو برای از بین بردن کابینه ائتلافی در حال مانور دادن است تا خود بار دیگر بتواند به عرصه سیاسی برگردد. او با این مانورها تلاش می کند بار دیگر بتواند به کرسی نخست وزیری دست یابد تا خود را از محاکمه به دلیل پرونده های مربوط به فساد و دریافت رشوه رهایی بخشد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha