حکیم: فتوای مرجعیت شکست را به پیروزی و ناکامی را به افتخار تبدیل کرد

تهران - ایرنا - «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی به مناسبت سالروز صدور فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی نوشت که فتوای مرجعیت عالی دینی شکست را به پیروزی و ناکامی را به افتخار تبدیل کرد. 

به گزارش ایرنا، حکیم در این پیام که روز یکشنبه منتشر شد، افزود که زنده نگه داشتن یاد فتوای جهاد کفایی که مرجعیت اعلای شیعه حضرت آیت الله سیستانی آن را صادر کرد، یادآوری نگاه پدرانه و مسئولانه برخاسته از بصیرت به واقعیت امور و لازمه‌های آن دوره دشوار است. 

وی ادامه داد: این فتوا درخشش امیدی بود که همه چیز را به حالت درست آن بازگرداند و شکست را به پیروزی و ناکامی را به افتخار بدل کرد. این فتوا صرفا ناظر به ابعاد نظامی نبود، بلکه در آن به مسائل انسانی بسیار مهمی مانند پناه دادن به آوارگان و نجات شهروندان محاصره شده در مناطق درگیری با داعش نیز توجه شده بود.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در پایان نوشت: درود بر نوجوانان، جوانان و سالخوردگانی که به این ندا لبیک گفتند و قلب خود را سپر کردند و در راه عزت و بزرگی این خاک مقدس جان خود را بر کف نهادند. از همه می‌خواهیم که با تقویت پایه‌های حکومت مقتدر مستقل باثبات و شکوفا برای حفاظت از آنچه به برکت این فتوا به دست آمد بکوشند.

«برهم صالح» رییس جمهوری عراق نیز روز یکشنبه در سالروز صدور فتوای جهاد کفایی آیت الله سیستانی در توییتی نوشت که کشورش با همبستگی ارتش، الحشد الشعبی و پیشمرگه توانست تروریسم پلید داعش را شکست دهد. 

رییس جمهوری عراق به مناسبت سالگشت صدور فتوای جهاد کفایی مرجعیت عالی دینی این کشور افزود که با افتخار سالروز صدور فتوای جهاد کفایی را که توسط آیت الله سیستانی، مرجعیت عالی اعلام شد به یاد می آوریم و یاد آنان که به این ندا در لحظه چالش سخت لبیک گفتند را زنده نگه می داریم.

وی تاکید کرد که وطن با همبستگی عراقی ها از ارتش و الحشد و پیشمرگه از پلیدی تروریسم پاک شد.

صالح افزود که این پیروزی تنها با سه شرط تثبیت کشوری مقتدر، تحکیم حاکمیت قانون و حکومتی صالح و حکیمانه، کامل خواهد شد.

۷ سال پیش در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ آیت‌ الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق به دنبال اشغال و سقوط پی در پی شهرها و روستاهای این کشور توسط تروریست های داعش، فتوای جهاد کفایی در دفاع از عراق و مقدسات آن را صادر کرد.

در پی این فتوای تاریخی هزاران عراقی از شیعه، سنی و کرد با برداشتن سلاح به سوی جبهه جنگ با تروریست های داعشی شتافتند.

سرانجام با مقاومت و بسیج مردم از همه اقوام و مذاهب، پوزه گروه تروریستی داعش پس از نزدیک به ۳.۵ سال جنایت و کشتار با آزاد سازی سرزمین های اشغالی و بازگشت آنها به آغوش عراق در سال ۲۰۱۷ به خاک مالیده شد.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha