چشمه های خشک در سرزمین آبها و آبشارها

یاسوج- ایرنا- آنقدر شنیده ایم که کهگیلویه و بویراحمد سرزمین آبها و آبشارهاست که هیچ گاه ترس از خشکسالی را در گوشه ذهنمان هم راه نداده ایم اما حالا در سال آبی جاری سرچشمه ها نجوشیده و چشمه ها خشک شده اند و این یعنی روزهای سختی در انتظارمان است.

به گزارش ایرنا،در سالیان گذشته دلخوشی به سخاوت آسمان و رحمت پروردگار باعث شد بی توجه به تمام اصول علمی دنیا هر گونه که دلمان خواست کشاورزی کنیم؛بسازیم؛مصرف کنیم و هرکجا قرار شد سدی برای مدیریت و جلوگیری از هدر رفت رواناب‌ها ساخته شود به عنوان معارض مانع احداث شدیم و خبر بد آنکه سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ آنچنان بارندگی کم بوده که باید نگران روزهای باقی مانده این سال وتمامی روزهای پس از آن باشیم و البته این هشداری جدی است برای همه آنهایی که فکر می کنند آب هرگز تمام نمی شود و خشکسالی فقط نصیب مزرعه همسایه است.

بخشی از مشکلاتی که امروز با آن سر و کار داریم به خودمان و نحوه مصرف آب در زندگیمان بر می گردد و بخشی مربوط به اقداماتی است که باید انجام می دادیم و به هر دلیلی انجام نشده است و حالا باید عواقبش را تحمل کنیم و عجیب تر آنکه آنچنان که مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد می گوید شهرستان و شهرهای سردسیری به نسبت گرمسیرهای استان روزهای سخت تری پیش رو دارند.و این بدان معناست که نه تنها کشاورزی که گردشگری و همه کسب و کارهایی که آب مایه حیاتشان بوده در معرض تهدید جدی هستند.

رسول فرهادی می گوید: میزان بارش استان در سال گذشته  آبی ۶۶۷ میلیمتر ودر دراز مدت ۶۵۶ میلیمتر بوده است که  با توجه به کاهش میزان بارشها در فصل  پاییز، مجموعا در سطح  استان میزان کاهش بارندگی  ۲۵ درصد بوده است.

وی یادآوری می کند میزان بارندگی در سال گذشته در فصل بهار ۹۷ ودر زمستان ۵۰ درصد کاهش  داشته است با این حال کم بارشی مناطق سردسیری استان را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است زیرا در این مناطق منابع آبی بر اساس ذوب برف و چشمه ها مورد استفاد قرار می گیرد و سدی هم برای تامین آب وجود ندارد در نتیجه بیشترین چالش استان در حوزه های سردسیری است.

به گفته فرهادی آب در مناطق گرمسیری به دلیل اینکه از خروجی سایرحوضه های آبریز مثل بویراحمد و فارس  تامین می شود شرایط به نسبت بهتری دارد.

مدیر عامل آب منطقه ای می گوید: با این حال نمی توان دست روی دست گذاشت ، برای مدیریت شرایط موجود و کاهش خسارت ناشی از بی آبی باید کاری انجام داد ، بهمین منظور امسال تعمیرات ایستگاه های پمپاژ و سازه های آب گیری را زودتر انجام دادیم، همچنین با توجه به شرایط  و پیش بینی های انجام شده  آب از فروردین ماه به اراضی رسید، در صورتی که سالهای قبل خرداد ماه این کار انجام می شد.

وی یادآوری می کند: سدها را در فصل زمستان و بهار مدیریت کردیم، و سد کوثر مشکل انچنانی ندارد ، با این حال به این دلیل که نشت گیری سد شاه قاسم در پاییز انجام شد و پس از تعمیر بارندگی کم بود در نتیجه فقط ۲۰ درصد ظرفیت آن تکمیل شد ضمن آنکه آب چشمه شاه قاسم نیز امسال وارد این سد نشد.

فرهادی عنوان می کند: برای کشت بهاره و تابستانه جلساتی با مردم و بهره برداران داشتیم  و اعلام کردیم که نمی توانیم کشت تابستانه داشته باشیم، و فقط آبیاری باغات هر ۱۲ روز یکبار  در دستور کار قرار گرفت.

وی برخورد با چاه های غیر مجاز را از برنامه های این اداره عنوان می کند و می گویدباتوجه به خشکسالی موجود سعی کردیم نسبت به سالهای قبل  با جدیت و عزم بیشتری به اجرای برنامه ها پایبند باشیم  و در نقاطی که به دلیل افزایش مصرف برق قطع شد، خسارات  وارده به ابخوان از آنها اخذ شد.

 وی تصریح می کند: با کشت های  پر مصرف در زیر ایستگاه های پمپاژ   کاملا برخورد کردیم اجازه ندادیم آنهایی که مصرف برق بیشتری دارند زیر ساخت برق و آب  را برای مردم به مخاطره بیندازند.

  فرهادی  تاکید می کند: احکام قضایی نقاطی از استان که اقدام به تصرف بستر رودخانه ها و کشت برنج کردند ، اجرا و رفع تصرف شدند.

مدیر عامل آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد در خصوص کشت تابستانه هم‌می گوید: کشت  محصولات پر مصرف را درهمه نقاط استان ممنوع است و با کسانی که زیر پمپاژها کشت تابستانه پر مصرفی داشته باشد، حتما برخورد خواهد شد.

 وی در رابطه با کشت محصولات پر مصرف می گوید : کشت هندوانه ، برنج  در زیر چاه ها  ممنوع است و اگر کسی انجام داده باشد با فرد خاطی برخورد خواهد شد ، البته  ما باید در برخی مناطق شرایط اقتصادی ، کرونا  ، بیکاری و…را در نظر بگیریم ، بعضا در برخی از نقاط شبکه ها، مثل سدکوثر و لیشتر با    ۹۴ درصد آب در سد نمی توان محدودیت ایجاد کرد و در این مناطق ،نسخه فرق دارد.

پنج شهر و ۱۲۵ روستا و منطقه عشایری در استان درگیر مشکل تنش آبی است.

این پنج شهر کهگیلویه و بویراحمد شامل یاسوج، مادوان، باشت، لیکک و دیشموک است.

میزان بارندگی سالانه در کهگیلویه و بویراحمد ۶۶۱ میلیمتر معادل سه برابر میانگین کشوری است.

حجم آب تجدیدپذیر کهگیلویه و بویراحمد هشت میلیارد و ۵۱۳ هزار مترمکعب معادل ۸.۵ درصد کل آب ایران است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha