دولت با صادرات الکل مازاد موجود در کشور موافقت کند

اهواز- ایرنا- دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با اشاره به کاهش استفاده شهروندان از الکل گفت: از دولت خواسته می‌شود که با صادرات محصولات مازاد تولید شده الکل موافقت کند.

شهلا عموری روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهارداشت: بزرگترین تولیدکننده الکل کشور، شرکت خمیر مایه و الکل رازی است که تامین کننده بخش عمده‌ای از نیاز کشور است.

وی بیان‌داشت: فروش داخلی این محصول از اواخر سال گذشته توسط اینگونه کارخانجات کاهش یافته اما همچنان ممنوعیت صادرات الکل رفع نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز تصریح‌کرد: در حال حاضر شرکت خمیر مایه و الکل رازی در استان خوزستان به عنوان تولیدکننده عمده الکل کشور با چالش انبارداری این محصول روبرو شده است.

وی ادامه‌داد: حجم عظیمی از الکل به میزان ۶ میلیون لیتر در استان خوزستان انبار شده و این درحالی است که فروش داخلی الکل نسبت به گذشته کاهش چشم‌گیری نشان می دهد.

 دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با اشاره به گرمای شدید استان ادامه‌داد: علاوه بر این، نگهداری و انبار شدن این حجم الکل مازاد تولیدی، خطرات احتمالی متعددی را درپی دارد که پیشنهاد می‌شود با صادرات نسبت به کاهش این ذخایر مازاد اقدام گردد.

عموری تصریح‌کرد: تا پیش از همه‌گیر شدن بیماری کرونا، محصول الکل تولیدی در شرکت خمیر مایه و الکل رازی به خارج از کشور صادر می‌شد و برای کشور ارزآوری داشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز همچنین با بیان اینکه استان خوزستان در آستانه برداشت نیشکر قرار دارد گفت: به‌منظور استفاده از ملاس تولیدی واحدهای کشت و صنعت استان، تخلیه انبارهای الکل (صادرات این محصول) ضروری است.

بر اساس این گزارش، کارخانه خمیرمایه و الکل رازی با ظرفیت تولید سالانه ۳۳ میلیون لیتر الکل طبی یا اتانول ۹۶ درصد در بهمن ماه ۱۳۸۵ به بهره برداری رسید.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha