آقامحمدی: ساماندهی حاشیه‌نشینی یکی از طرح‌های اولویت دار کشور است

تهران- ایرنا -عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که بستر اصلی گسترش حاشیه نشینی در کشور، افزایش مهاجرت‌ها از روستا به شهر است، گفت: ساماندهی حاشیه‌نشینی یکی از طرح‌های اولویت دار در کشور است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، علی آقامحمدی در پنجمین جلسه طرح تحول محلات کشور که با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به اینکه ساماندهی حاشیه نشینی از طرح‌های اولویت دار در کشور است، گفت: در حل چالش حاشیه نشینی باید ظرفیت و انرژی همه دستگاه های اجرایی به کار گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه توسعه و ارتقای خدمات در محلات باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور می‌شود، تصریح کرد: امروز باید به محلات و حاشیه نشینی به عنوان موضوع جدی و اصلی نگاه کنیم و در نظر داشته باشیم که تحول محلات در کشور می‌تواند زمینه ساز حل بخش اعظم چالش‌های مدیریت شهری در کشور شود.

آقا محمدی با بیان اینکه وزارت کشور یکی از مجموعه‌های فعال در مساله حاشیه‌نشینی در کشور است، گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مسئولیت جدی در کنترل چالش‌های حاشیه نشینی دارد و البته با توجه به ظرفیت‌های موجود در شهرداری‌ها، شاهد اقدامات خوبی از سوی این مجموعه در ارتقای خدمات رسانی در محلات کشور هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در ساماندهی محلات کشور، باید توجه جدی به ظرفیت‌های فعال و موجود در کشور داشته باشیم، گفت: طرح پزشک خانواده از مسائلی است که در صورت اجرای درست و به موقع می تواند بخش اعظم مشکلات جمعیت حاشیه نشین و محلات کشور را پوشش دهد.

طبق آخرین گزارش سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های سراسر کشور، جمعیت شهری ایران در طی بازه زمانی ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ رشد ده درصدی داشته و همین امر باعث گسترش حاشیه نشینی در شهرها شده است.

 نسبت جمعیت شهری به روستایی؛ ۸۴ به ۱۶

 آقامحمدی با اذعان به رشد روز افزون مهاجرت از روستاها به شهرها در دهه‌های اخیر اظهار داشت: طبق آخرین برآوردها جمعیت شهری ایران در سال‌های آتی به ۸۴ درصد و جمعیت روستایی کشور به مرز ۱۶ درصد خواهد رسید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: کاهش جمعیت روستایی زمینه کاهش تولید مواد غذایی و صنایع فعال کوچک را با خود دارد که این در خصوص بایستی با تمام ظرفیت‌ها مانع از تشدید روند مهاجرت از روستا به شهر شویم.باید با تقویت زیرساخت‌ها در روستا و فعال کردن امکانات شغلی، روند مهاجرت را کنترل کنیم.

وی با تاکیدبر لزوم تقویت امکانات زیرساختی در  محلات و حاشیه شهرها یادآور شد: یکی از چالش‌ها در محلات این است که با افزایش امکانات شهری، محله تبدیل به بافت مناسب شهری می‌شود و حاشیه جدید کنار همین محله قبلی شکل می گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید نگاهی جامع و همه جانبه در ساماندهی محلات در کشور داشته باشیم؛ خاطرنشان کرد: نباید نگاه دستگاه‌های مسئول در محلات صرف مسائل روزمره باشد.باید سیاستگذاری طوری صورت گیرد که زمینه برای تشکیل محلات جدید فراهم نباشد.

آقامحمدی در ادامه به نقش فعال و موثر شهرداری‌ها در سامان بخشی به محلات کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به ارتباط کاری شهرداری ها با موضوعات مدیریت شهری، هیچ دستگاهی اندازه شهرداری‌ها توان کمک به تحول محلات کشور را ندارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha