زاکانی: تحریم ۲۰ درصد اثرگذار است

تهران- ایرنا- نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، تحریم را در بروز شرایط فعلی۲۰ درصد اثرگذار دانست و گفت: در موضوع تحریم، رویکرد اصلی ما خنثی سازی تحریم و توجه به ظرفیت‌های داخل کشور است و اساس را هم بر جهش تولید گذاشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علیرضا زاکانی عصر یکشنبه در گفت‌وگویی، اظهار کرد: در موضوع تحریم‌ها، رویکرد اصلی ما خنثی‌سازی تحریم و توجه به ظرفیت‌های داخل کشور است و اساس را هم بر جهش تولید گذاشته‌ایم؛ اگر مصون از فشار شویم، این فشار از روی ما برداشته می‌شود و اگر فقط امید داشته باشیم دشمنان این تحریم را بردارند، به هیچ وجه این کار را انجام نمی‌دهند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، افزود: در موضوع برجام، آنچه ما دنبال می‌کنیم توجه به خنثی‌سازی در داخل کشور است مثل موضوع بنزین، وقتی از طریق پتروشیمی‌ها اقدام به تولید بنزین کردیم آنها ما را تحریم نکردند. راه، داخل کشور است اما رویکرد دوم ما مطالبه جدی شکستن این تحریم‌های ظالمانه در قالب مواجهه با اروپا و آمریکا است.

کاهش ۳۴ درصدی قدرت خرید مردم 

زاکانی با بیان اینکه دچار خودتحریمی هستیم، افزود: آنقدر که ما خودمان را تحریم کرده ایم بیگانگان و آمریکا روی ما اثر نگذاشته اند.  

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره راه حل معضل ثبات اقتصادی، اظهار کرد: دولت‌ها برای اداره خودشان متکی به نفت بودند؛ دولت فعلی بعد از اینکه اتکای به نفت کمی متزلزل شد، امور خود را با تکیه بر تورم و دست در جیب مردم کردن اداره کرد و از سوی دیگر فشار را به مردم منتقل کرد. راه درست اداره دولت و ایجاد ثبات اقتصادی توجه به رکن تولید در داخل کشور است و اینکه دولت خود را از مقابل تولیدکننده کنار بکشد.

زاکانی خاطرنشان کرد: همین موضوع درباره بازار سرمایه هم صدق می‌کند، دولت به جای تقویت بازار سرمایه، ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای اداره خود از بازار سرمایه بیرون کشید.  

وی درباره مهار تورم، گفت: امروز جزو کشورهایی هستیم که تورم بالای ۲۵ درصد را تجربه می کند. در حالیکه تورم نرمال دنیا ۲.۴ دهم درصد است. از سال ۹۰ تا ۹۸ قدرت خرید مردم ۳۴ درصد کاهش یافت و اگر برای هشت سال آینده تلاش کنیم و حتی با هشت درصد رشد پیش برویم، تازه می‌توانیم قدرت خرید مردم را به سال ۹۰ بازگردانیم.  

زاکانی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای حفظ قدرت ایران در منطقه دارید، گفت: رمز قدرتمندی ایران در منطقه توجه به توان داخل کشور و بهره‌مندی از فرصت‌های منطقه ای و جهانی است. رمز این قدرت تکیه به ملت و توجه به افزون کردن ظرفیت‌ها و امکاناتی است که مبتنی بر آن، ما را به اهداف نزدیک می کند.  

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: رویکرد دولت در این زمینه کاملا خلاف این است و در این هشت سال سعی شد مشکلات داخلی را در خارج از کشور پیگیری و حل شود که یک تجربه شکست خورده است.  

وی درباره واگذاری‌های بی‌ضابطه و به دور از مقررات بنگاه‌های دولتی ذیل اصل ۴۴ و ایجاد فساد در این زمینه، خاطرنشان کرد: در موضوع واگذاری‌ها جنایت بزرگی در کشور رخ داد. این واگذاری‌ها در دهه‌های ۷۰ تا ۹۰ انجام شد و دولت‌ها یاد گرفتند واگذار کنند تا خودشان را اداره کنند نه اینکه واگذار کنند تا اتفاقی در جامعه رخ دهد. در دهه‌های یاد شده این واگذاری‌ها فقط مفسده به همراه داشت و سرمایه‌های خود را به جای اینکه کارآمد کنیم به دست سلسله عناصری دادیم که کاسب بودند و شناختی نسبت به آن کار و حوزه نداشتند.

رویکرد واگذاری‌ها غلط است

زاکانی ادامه داد: اشکال اصلی این است که رویکرد غلط واگذاری‌ها غیر شفاف و منجر به فساد شد و تعارض منافعی که ایجاد کرد کشور را بر باد داد. اما از طریق اصل ۴۹ قانون اساسی، این موضوع قابل حل است و قانونی بود که مجلس دهم بنای آن را گذاشت. هم‌اکنون در قوه قضاییه سید ابراهیم رییسی آن را عملیاتی و آیین نامه‌ای را تنظیم کرده است تا دولت آینده مبتنی بر آن حقوق ملت را استیفا کند.

ماجرای واگذاری پتروشیمی باختر 

زاکانی در ادامه به ماجرای واگذاری زمین‌های کلارک لواسان،  گفت: بارها برای صیانت از حق مردم به عنوان متهم و به دلیل واگذاری‌ها همچنین تحقیق و تفحص‌هایی که انجام دادم به دادگاه رفته ام، من و قاضی در دادگاه حاضر شدیم اما آنها به دادگاه نیامدند.  

وی با بیان اینکه در این وادی از چند ده تا چند صد هزار میلیارد تومان صیانت کردم، گفت: درباره واگذاری پتروشیمی باختر که اتفاقاً می‌گویند پروژه موفقی هم بود به نکاتی اشاره می‌کنم. املاک کلارک در لواسان مربوط به بنیاد شهید است و سه برادر ۱۰۳ هکتار آن را به قیمت ۳۷ میلیارد تومان خریدند سپس آنرا تغییر کاربری دادند و ۵۰ هکتار از آن را به قطعات ۲ هزار متری با زیربنای ۶۰۰ تا ۸۰۰ متر تبدیل کردند.  

زاکانی افزود: بنیاد شهید از آنها شکایت و تاکید کرد که اگر بنا بر کسب درآمد باشد، این بنیاد بهتر می‌تواند کار را انجام دهد. اکبر طبری در این موضوع دخالت کرد و رای به نفع این سه برادر داد؛ آنها نیز ۴۰ درصد پتروشمی باختر را به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۸۲ خریدند. این اتفاق در حالی رخ داد که پتروشیمی در حال عملیاتی شدن و سهم اولیه اش ۱۰۰ تومان بود اما این سه نفر هر سهم را ۱۰۱ تومان خریدند که ذیل تا صدر این امر، خلاف قانون بود.

وی ادامه داد: آنها در تعطیلات عید، ۳۰ میلیارد تومان گذاشتند، افزایش سرمایه دادند و با ۵۱ درصد، هیأت مدیره را عوض کردند، بعد خواستند بلوک ۲۷ درصدی که در بورس عرضه شده بود، بخرند. اما برای خرید این ۲۷ درصد ابتدا گفتند قسطی خریداری می کنند و برای شروع، ۲۵۰ تومان را اول می پردازند و الباقی را یک در یک بازه زمانی پرداخت می کنند؛ اما فقط مبلغ توافق شده اولیه را پرداختند و الان بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان امکان دست آنها است که دولت بنده حتما در این قضیه مداخله می کند.

۹۰ هزار میلیارد تومان در اختیار ۱۱ نفر

زاکانی در بخش دوم این گفت و گوی تلویزیونی درباره برنامه‌های خود، گفت: در دولت اقدام و اصلاح باید زمینه زندگی خوب فراهم شود. ۷۵ درصد اقتصاد ما دولتی است و بیش از این، دولت باید خود را اصلاح کند و اصلاح اقتصاد بدون اقتصاد دولت امکان‌پذیر نیست. 

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری افزود: نقطه آغاز ما، سه گام سلبی و سه گام ایجابی است؛ در گام سلبی، مواجهه بی محابا با مفاسد در بخش اداری شامل مزاحمت‌های دولت برای مولدهای اقتصاد در دستور کار قرار دارد. اساس کار ما جهش تولید است و اگر در داخل به توانمندی داخلی فکر کنیم، حتما امکانی در کشور خلق می‌کنیم که بی نظیر است. 

وی یادآورشد: از طریق بانک مرکزی و سوق دادن تامین مالی برای دستگاه‌ها، شرایط را به سمتی می‌بریم که امکانات کشور را در خدمت تولید بگیریم.

زاکانی با انتقاد از رویه بانکها در نحوه ارائه تسهیلات ابراز کرد: سرمایه بانک‌ها در آذر ۹۹ مبلغ پنج هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان بود. طبق گزارش بانک مرکزی، ۱۱ ماه اول سال گذشته بانک‌ها یکهزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند. همچنین دربحث تسهیلات معوق، امکان تمدید و سود بیشتری به خودشان دادند و دست و پای خودشان را می‌زند.

وی با بیان اینکه ۱۱ نفر در کشور ۹۰ هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دارند، این سوال را مطرح کرد که این افراد چه کسانی هستند و چرا ما مقابل آنها کوتاه می آییم؟ 

مالیات بلا و بیمه قاتل جان تولید است

این نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: من وعده پول پاشی نمی‌دهم اما می‌گویم باید جای دیگری خلق پول شود تا هزینه کنیم. 

زاکانی با بیان اینکه مالیات را به سمت خدمات و دیگر حوزه‌ها سوق می‌دهم، تاکید کرد که مالیات بلا و بیمه قاتل جان تولید است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha