نظارت مجلس بر دستگاه‌های حامی کودکان کار باید بیشتر شود

مشهد-ایرنا- رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی گفت: باید از ابزار نظارتی مجلس برای نظارت بر دستگاه‌های مرتبط با موضوع حمایت از کودکان آسیب دیده و کار استفاده شود و با دستگاه‌های که از وظیفه ذاتی خود عدول کرده و ترک فعل دارند برخورد شود.

دکتر زهره الهیان روز یکشنبه و در نخستین  نشست هماهنگی موسسات خیریه دارای مراکز شبه خانواده در خراسان رضوی افزود: در شهر تهران، پیمانکاران شهرداری برای کاهش هزینه‌های خود، کودکان و نوجوانان را برای جمع آوری زباله در اختیار می‌گیرند که این کار پر خطر، ممکن است در شرایط فعلی جامعه باعث ابتلای کودکان به کرونا شود و این جدای از سایر عوارضی است که متوجه کودکان است.

وی ادامه داد: وزارت کشور باید نظارت جدی‌تری بر فعالیت شهرداری‌ها داشته باشد تا اجازه به کارگیری کودکان و سوء‌استفاده از آنها توسط مافیای سود و منفعت داده نشود.

او اضافه کرد: گروه‌های جهادی و سازمان‌های مردم نهاد، باید کودکان آسیب دیده و خانواده های آنها را مورد حمایت قرار دهند زیرا این کودکان آینده ساز کشورمان هستند و به عبارتی نجات یک کودک کار، تحولی برای آینده کشور است.

اقدام موثری برای تولید سیم کارت پاک کودکان و نوجوانان رخ نداده است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: خانواده ها با سپردن یک تبلت به کودک، تبعات کار خود را در نظر نمی‌گیرند و این در حالی است که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواسته شده است برای ایجاد فضای بهتر برای استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت، سیم کارت پاک در اختیار آنها قرار گیرد ولی تاکنون اقدام موثری در این زمینه رخ نداده است.

الهیان با اشاره به استفاده بدون نظارت کودکان از فضای مجازی افزود: با شیوع کرونا و افزایش استفاده کودکان از فضای مجازی، شاهد افزایش صعودی پرونده جرایم کودکان در محاکم قضایی هستیم به تعبیری، فضای مجازی همچون قتلگاهی برای کودکان در حال عمل است.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از وظایف ذاتی مجلس شورای اسلامی رسیدگی به موضوعات کودکان، زنان و آسیب های اجتماعی است که این امر با حمایت سازمان‌های مردم نهاد انجام پذیر است زیرا مجلس با اوج مشکلات مردم رو به روست و با کمک نخبگان و با حمایت تشکلهای مردمی در حوزه های تخصصی می تواند به وظایف خود جامه عمل بپوشاند.

الهیان افزود: نمایندگان مجلس از دور به مشکلات نظاره دارند و موسسات مردم نهاد از نزدیک با مسائل اجتماعی درگیر هستند و به همین دلیل باید با نگاه کلان نگر به موضوعات مختلف اجتماعی نگریسته شود.

وی اضافه کرد: باید به عوامل ایجاد پدیده‌های اجتماعی نگریست و آنها جراحی و حل کرد و اگر نه با رفع مشکل فعلی بدون توجه به عوامل آن، مشکل درمان نشده، به شکل دیگر هویدا می‌شود.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که سیاستگذار باید به عمق موضوعات بنگرد و این امر نیاز به نگاه تخصصی و کارشناسی دارد گفت: دریافت نظارت تخصصی نخبگان جامعه کمک کننده است.

الهیان افزود: برای حمایت از کودک باید تلاش شود تا کودک در دل خانواده زندگی خود را ادامه دهد و مهارت های لازم باید در خانواده آموزش داده شود و بر همین اساس قانون گذار باید تلاش کند تا مراکز دولتی موانع فرزند خواندگی را برطرف کنند.

۵۲۰ کودک در معابر شهر مشهد به عنوان کودک کار حضور دارند

معاون دادستان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: دستگاه قضا و سازمان بهزیستی باید به برای ارائه خدمات سازمان‌های مردم نهاد در حوزه خانواده و کودکان تسهیل کننده باشند تا خدمات این موسسات به نحو احسن در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار گیرد.

نیره عابدین زاده افزود: یکی از دلایل کاهش کودکان کار در جامعه حمایت موسسات و سازمان‌های مردم نهاد از این کودکان است.

وی ادامه داد: حمایت از کودکان کار، در محیط خیابان و انبارهای جمع‌آوری زباله رخ نمی‌دهد و باید مسوولان درگیر با این موضوع به نحو احسن وظایف خود را دراین زمینه اجرا کنند.

سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه پنج مشهد گفت: تاکنون ۵۲۰ کودکی که در معابر سطح شهر به عنوان کودک کار حضور دارند شناسایی شدند و ساده ترین کار نیز سپردن آنها به سازمان بهزیستی است ولی ما سخت‌ترین کار را انتخاب کردیم تا کودک در محیط خانواده خود رشد پیدا کند ولی مشکل خانواده باید شناسایی و رفع شود تا این کودک در آینده یک مجرم اجتماعی نشود.

عابدین زاده با اشاره به شکل گیری انجمنی با موضوع آسیب های اجتماعی کودکان افزود: سازمان‌های مردم نهاد در این موضوع با شکل گیری انجمن، می‌توانند از نهادهای مسوول مطالبه گری کند و در عین حال با هم افزایی بین مجموعه‌هایی که به صورت جزیره‌ای انجام وظیفه می‌کنند اتفاقات بهتری را رقم بزنند زیرا وقتی امور مردم به خودشان واگذار شود به راحتی امکان مداخله در مسائل اجتماعی را دارند همچنین مراکز خیرین نیز تقویت می‌شوند و در عین حال می‌توانند در تصمیم‌های سازمان بهزیستی مشارکت بهتری داشته باشند.

وی ادامه داد: شرایط فرزند خواندگی با روان سازی و حذف بوروکراسی زائد، باید تسهیل شود تا کودکان آسیب دیده اجتماعی در دل خانواده‌های امین و به صورت موقت پرورش پیدا کنند.

تعداد موسسات مرتبط با کودکان در خراسان رضوی به 95 رسیده است

مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی نیز گفت: بسیاری از خانواده‌ها به تامین نیازهای فرزندان خود توجه دارند ولی نسبت به مشکلاتی که برای سایر کودکان در جامعه شکل گرفته است بی تفاوت هستند و این در حالی است که اگر قسمتی از جامعه در نظر گرفته نشوند در آینده کل جامعه دچار آسیب خواهد شد.

مسعود فیروزی افزود: تعداد موسسات مرتبط با موضوع کودکان در استان خراسان رضوی به ۹۵ رسیده است که از این تعداد ۶۴ مورد آن توسط سازمان‌های مردم نهاد حمایت و مدیریت می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با موضوع کودکان باید بتوانند انجمنی همچون مرکز توانبخشی داشته باشند تا بتوانند  درخواست‌های خود را در سطح استان و کشور مطالبه کنند.

مدیر عامل یکی از موسسه‌های حمایتی از کودکان نیز گفت: متاسفانه هنوز تشکلی مردمی و فراگیر با موضوع مرتبط با خانواده و کودکان آسیب دیده در کشور شکل نگرفته است.

سید حمید رضازاده افزود:نخستین اقدام‌های مرتبط با شکل‌گیری انجمن، در سال ۸۴ آغاز شد ولی به دلیل عدم وجود زیر ساخت مناسب در دستگاه‌های اجرایی کشور، تاکنون به اجرا نرسیده است و با فراهم شدن همکاری سازمان بهزیستی و قوه قضائیه برای پیگیری، این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد:اساسنامه پیشنهادی برای رفع خلاء‌های موجود و همکاری بیشتر نهادهای اجرایی و موسسات مردم نهاد در جهت هم‌افزایی و مشارکت بیشتر برای رفع گرفتاری خانواده‌ها و کودکان دچار مشکل باید بر اساس خرد جمعی تهیه شود تا غیر از پیگیری شرایط فعلی کودکان، آینده شغلی آنها نیز در نظر گرفته شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha