برخی وعده‌های نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در مناظره‌ها عملی نیست

مشهد- ایرنا- عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: برخی وعده های اقتصادی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در مناظره‌ها عملیاتی نیست، اگر عملی بود آقای روحانی آن را انجام می داد.

مسعود همایونی فر روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: برخی نامزدهای انتخابات اطلاعات مناسبی از اقتصاد و وضعیت اقتصادی کشور ندارند یا فرافکنی می کنند.

وی ادامه داد: مشکل اصلی که وضعیت اقتصادی کشور را نابسامان کرده، تحریمهاست که باید نامزدهای انتخاباتی راه حل های خود را برای این موضوع عنوان کنند در حالی که دو عامل اصلی رشد اقتصادی سرمایه و نیروی انسانی هستند به خاطر تحریم ها طی این چند سال از کشور فرار کرده‌اند.

این استاد اقتصاد گفت: اگر تحریم های اقتصادی به شدت قبل ادامه یابد، فلاکت بعد از آن عیان خواهد بود، تا رشد اقتصادی نباشد و کالایی تولید نشود، تورم قابل کنترل نیست، علم اقتصاد می گوید باید در برابر پول، تولید رشد کند، آن وقت در این شرایط تورمی، نامزدها از کجا می خواهند پول آورده و یارانه های بیشتری به مردم بدهند؟

وی افزود: وعده های اقتصادی برخی نامزدها با کنترل تورم در تناقض است، اگر امسال بخواهند یک میلیون تومان به هر نفر یارانه بدهند، سال بعد نرخ تورم در این کشور سر به فلک می زند.

همایونی فر ادامه داد: پیشتر پول یارانه از محل فروش نفت تامین می شد، اکنون با تحریم ها، ایران بیشتر از ۱۰۰ هزار بشکه نفت نمی تواند صادر کند و این را هم با نصف قیمت می فروشد، آن وقت نامزدها در این شرایط پول یارانه را می خواهند از کجا تامین کنند؟ دست در جیب مردم کردن هم فقط با مالیات محقق می شود که آن را هم نمی توانند بگیرند، مالیات را در صورتی می توان از مردم گرفت که تولید وجود داشته باشد و ارزش افزوده ایجاد کند.

وی گفت: وضعیت اقتصادی کشور به سبب مداخلات خراب است، باید اجازه دهند اقتصاد کار خود را انجام دهد، اقتصاد تخصص و علم می خواهد، ۴۰ سال از انقلاب گذشته و هنوز کار تخصصی در حوزه اقتصادی کشور انجام نگرفته است.

این استاد دانشگاه افزود: یک دهه است که رهبر معظم انقلاب هر سال را با مسائل اقتصادی نامگذاری می کند اما یک نفر تاکنون ریشه یابی نکرده که مشکلات اقتصادی کشور از چه طریقی قابل حل است.

وی ادامه داد: در علم اقتصاد علتها را پیدا می کنند و سپس معلولها را بر اساس آن شناسایی می نمایند، اما نامزدهای انتخاباتی فکر می کنند که معلولها علت است در صورتی که برعکس است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha