شهرهای کردستان از منابع آبی پایدار بهره‌مند می‌شوند

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور به تلاش برای رفع چالش‌های آبی در کردستان اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، تمام شهرهای این استان به منابع تامین آب سطحی متصل و اعتبارات لازم را در این خصوص تامین خواهد شد.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا جانباز روز یکشنبه در جلسه بررسی تنش آبی شهرستان‌های کردستان که به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: کاهش بارندگی می‌تواند موجب مشکلات جدی در روستاها شود، بنابراین لازم است در این خصوص تلاش بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه در مورد شهرهای سقز و دیواندره که ممکن است با تنش آبی مواجه شوند باید همت بیشتری به خرج داده شود، افزود: تأکیدات لازم را به شرکت های توزیع نیروی برق نیز داشته ایم که برق مورد نیاز ایستگاه های پمپاژ و فیدرها تأمین شود تا دچار کم آبی ناشی از قطعی برق نباشیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور ضمن تقدیر از تلاش های آبفا کردستان برای مدیریت شرایط فعلی، اضافه کرد: در حد توان توجه کافی به چالش های استان در حوزه آب را خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آبفای کردستان هم با اشاره به کاهش شدید بارندگی در سالجاری، اظهار داشت: در حال حاضر شرایط ویژه ای بخصوص در روستاها در حوزه تأمین آب شرب داریم و لازم است این موضوع به شکلی صحیح مدیریت شود.

علیرضا تخت شاهی افزود: تمامی تمهیدات لازم برای مدیریت مصرف در دوران اوج مصرف را در تابستان پیش رو خواهیم اندیشید و امیدواریم بتوانیم از این مقطع بدون چالش و بحران گذر کنیم.

وی در خصوص انتقال آب از سد آزاد به سد قشلاق نیز گفت: در تیرماه ۲۰ میلیون مترمکعب آب از سد آزاد به سد قشلاق منتقل می شود و طبق برنامه ریزی های شرکت آب و نیروی منابع ایران که متولی اجرای پروژه است، ۲۰ میلیون مترمکعب نیز  شهریور ماه منتقل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان نیز با اشاره به کاهش بارندگی ها گفت: در فروردین ماه امسال ۸۳ درصد و در اردیبهشت ماه ۹۳ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته در استان اتفاق افتاد و به نوعی بهار امسال خشکترین بهار ۵۲ سال اخیر به شمار می رود.

آرش آریانژاد از کاهش ۵۳ درصدی حجم آب ورودی به سدهای استان خبر داد و افزود: به دلیل عدم بارندگی برف نیز امکان استفاده از روانآب های حاصل از ذوب برف برای استفاده در سدها میسر نشد.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفای کردستان نیز با بیان اینکه در حال حاضر ۶۷ درصد ظرفیت سدهای استان پر شده است گفت: حداکثر میزان مورد نیاز آب در شهرهای استان چهار هزار و ۶۷۸ لیتر بر ثانیه و در روستاها نیز ۱۴۰۰ لیتر بر ثانیه می باشد.

محمد فرهاد با بیان اینکه در تابستان پیش رو احتمال تنش آبی در شهرهای سقز و دیواندره پررنگتر است، افزود: تصفیه خانه آب شهر دیواندره با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل است تا هم شهر دیواندره و هم ۷۵ روستای مجتمع اوباتو از آن بهره مند گردند؛ همچنین ۲۴۰ میلیارد ریال نیز برای تکمیل خط انتقال آب به شهر سقز با هدف تأمین آب پایدار نیاز است.

در حال حاضر بیش از ۴۷۰ هزار مشترک در کردستان از خدمات شرکت آب و فاضلاب بهره‌مند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha