بیش از ۶۸ هزار و ۷۰۰ تن کالا از مرز بازرگان وارد کشور شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون، ۶۸ هزار و ۷۸۹ تن کالا از این مرز وارد کشور شده است که این میزان در مدت مشابه سال قبل به علت تعطیلی مرز بازرگان تنها ۲ هزار و ۷۳۶ تن بود.

مجتبی بازگیر روز ‌یک‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ارزش کالاهای وارد شده به کشور از طریق این مرز از ابتدای سال‌جاری تاکنون به ۷۹ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۲۱۵ دلار رسیده است که در مدت مشابه سال قبل این میزان ۱۷ میلیون و ۴۸۰هزار و ۶۵۶ دلار بود.

وی افزود: کالاهای وارداتی شامل اانواع ماشین‌آلات صنعتی، مصنوعات از چدن و آهن یا فولاد، آلومینیوم، وسایل نقیله زمینی، عصاره رنگ و مرکب، اسکلت فلزی، انواع چسب، انواع رنگ، سنگ فلز جوش، خاکستر، کائوچو و اشیای ساخته شده از آن و انواع پارچه است که از طریق مرز بازرگان وارد کشور شده است.

مدیرکل گمرک بازرگان ادامه داد: تعداد اظهارنامه‌های صادر شده از این گمرک نیز، هزار و ۷۶۹ مورد است که در مدت مشابه سال قبل این تعداد ۳۹۲ مورد بود.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha