۲۵ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۷:۳۲
کد خبرنگار: 2058
کد خبر: 84364928
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

امیدی پررنگ‌تر از تردید در آستانه انتخابات

مشهد - ایرنا - سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، میدانی شده تا دشمن همه تلاش خود را برای کاشت بذر تردید و دودلی در اذهان عمومی به کار گیرد، اما در مقابل، مردم رشید ایران، پس از ۴۰ سال، به چنان بصیرت و پختگی‌ در دشمن‌شناسی رسیده‌اند که بی‌اعتنا به آن، به جز انتخاب افراد اصلح دل‌مشغولی ندارند.

مردم ایران پس از سال‌های پرفراز و نشیب به ایستگاه سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری رسیده اند، که به لحاظ مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم های ناجوانمردانه استکبار جهانی، افزایش تورم و بیکاری و پیامدهای آن از حساسیت ویژه ای نسبت به دوره های قبل برخوردار است و  دشمنان انقلاب اسلامی با ابزارهای تبلیغاتی خود با تمام توان درصدد ایجاد تردیدافکنی در میان اقشار مختلف برای کاهش مشارکت عمومی در این عرصه سرنوشت ساز هستند.

اغلب کارشناسان بر این عقیده اند که علیرغم همه اما و اگرها که از سوی فعالان حزبی و کنشگران سیاسی در خصوص بررسی صلاحیت نامزدها و میزان مشارکت عمومی مطرح می شود، بدنه اصلی جامعه و ملت به درجه ای از رشد، پختگی و آگاهی رسیده است که شرکت در انتخابات را بهتر و موثرتر از شرکت نکردن در این عرصه می‌داند و عموم مردم خود را در انتخاب سرنوشت کشور مسوول می دانند و به این باور رسیده اند که در هر وضعیتی و بنا به ادله شرعی، ملی و قانونی شرکت کردن آنها در انتخابات در تتعیین سرنوشت موثرتر از همصدا شدن با دشمنان و قهر با صندوقهای رای است.

مردم آگاه ایران اسلامی به این رسیده اند که پشت کردن به صندوق رای، وحدت ملی و پکپارچکی کشور را به خطر انداخته و اقتدار و مقبولیت دولت انتخابی را در مجامع بین المللی کمرنگ کرده و قدرت چانه زنی را آنان بر سرمنافع مردم را به شدت می کاهد.

محمد عبادی، که نسخه‌پیچ یکی از داروخانه های مشهد است، در مورد لزوم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفت: به رغم وجود تحریم‌های ناجوانمردانه استکبار علیه ملت ایران، در چند سال اخیر کشورمان در زمینه تولید انواع داروهای خاص و عمومی به پیشرفت‌های کم نظیری نایل شده که درخور توجه است، اما در بحبوحه جنگ تبلیغاتی نامزدها کمتر از این پیشرفت ها یاد می‌شود و متاسفانه برخی نامزدها تلاش می‌ کنند با بزرگنمایی مشکلات، طرحها و تئوری های خود را توجیه کنند.

وی با اشاره به برخی مشکلات که مردم در عرصه دارو و درمان با آن روبه رو هستند، افزود: با همه این شرایط آینده بهتر کشور در گرو انتخاب بهترین نامزد به عنوان رییس جمهوری است و قهر کردن با رای، مشکلی را حل نمی‌کند و همه باید توجه داشته باشند تنها در صورتی اوضاع کشور رو به بهبودی خواهد رفت که رییس جمهوری متعهد و قدرتمند آینده کشور را به دست بگیرد که از توانایی حل مشکلات موجود بیشتر از دیگران برخوردار باشد.

وی تاکید کرد: در هر صورت این مردم هستند که باید از بین هفت نامزد موجود، بهترین و تواناترین را انتخاب کرده و به آینده بهتر کشور امیدوار باشند و بدانند که در صورت خودداری از رای دادن، امکان پیروزی نامزدهای ضعیف تر را در این انتخابات فراهم می کنند که این می‌تواند پیامدهای منفی برای سرنوشت کشور داشته باشد.

معاون شورای مرکزی کانون یاران انقلاب در خراسان رضوی نیز گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب تاکنون همواره امین رای مردم بوده است، لذا نتایج انتخابات و توان مدیریت دولتها هرچه که بوده، ناشی از انتخاب خود مردم بوده است و در این میان نظام امانت‌دار رای مردم در انتخابات بوده است.

علی اصغر شمقدری به خبرنگار ایرنا افزود: نظام ثابت کرده که امین رای مردم است و هر دولتی اعم از چپ، راست و یا میانه رو با رای همین مردم بر سر کار آمده است، پس مردم می توانند هر کس را که می‌خواهند انتخاب کنند و تا کنون نیز نظام به خواست مردم تن داده است.

وی ادامه داد: هیچ  فرد عاقل، منصف و مسوولی با صندوق رای قهر نمی‌کند و شرایط پیش آمده را خود ما انتخاب کردیم و ما باید با انتخاب آگاهانه دولتی را سر کار بیاوریم که در حل مشکلات کشور توانمندتر باشد.

این فعال سیاسی گفت: در این برهه حساس، سیاه نمایی جناحهای سیاسی نسبت به یکدیگر باعث نا امیدی مردم می‌شود و این در حالی است که انقلاب از ابتدا تا کنون همیشه رو به جلو حرکت کرده منتهی سرعت ها متفاوت بوده است ما باید نقد به سرعت داشته باشیم.

شمقدری افزود:این گونه نیست که یکی انقلاب را جلو برده و دیگری آن را به عقب بر گردانده باشد بلکه برخی مواقع سرعت کمتر و برخی مواقع بیشتر بوده است و این انتخاب آگاهانه مردم است که منجر به انتخاب رییس جمهوری توانمندتر و شایسته تر می‌شود.

وی در مورد ترکیب داوطلبان موجود ریاست جمهوری و نقد بر شیوه عملکرد شورای نگهبان نیز گفت: شورای نگهبان به وظایف قانونی خود عمل می‌کند، باید ساز و کار طوری باشد که جناحهای سیاسی افراد متدین و کارآمد و شایسته تر و بهترین نیروهای خود را برای نامزدی معرفی کنند که احتمال رد صلاحیت آنها نباشد و کسی که همه می‌دانند به دلایلی رد صلاحیت می‌شود به میدان نیاید، افراد مشکوک و معلوم الحال نیایند تا بعد رد صلاحیت شوند و در نزد افکار عمومی دست به مظلوم نمایی بزنند این کار به نوعی بازی با احساسات مردم است.

این فعال سیاسی گفت: مردم در انتخابات ریاست جمهوری باید پیشنیه و کارنامه افراد حاضر را مد نظر قرار دهند و از انتخاب احساسی پرهیز کنند، عملکردها بهترین گواه برای توانمندی افراد است.  توجه و اعتقاد افراد به کار تیمی و توجه به نظرات کارشناسان می تواند از دیگر امتیازات کاندیداهای اصلح باشد.

شمقدری افزود: بنا به تاکیدات رهبر معظم انقلاب، نامزدها در فرصت باقیمانده از تبلیغات و مناظرات توجه داشته باشند که راه حل های مشکلات کنونی جامعه را مد نظر قرار دهند و راهکارهای عملیاتی و واقعی را پیشنهاد کنند و از تخریب شخصیت یکدیگر، که نا امیدی جامعه را به دنبال دارد، پرهیز کنند.

وی ادامه داد: به رغم تبلیغات سوء دشمنان  انقلاب،  اکثر مردم از آگاهی، پختگی و بصیرت لازم برای تصمیم گیری درباره انتخابات برخوردار هستند و با تاسی به بیانات مقام معظم رهبری درباره اهمیت این حماسه اسلامی - ملی، انتخاباتی پرشور و حداکثری را رقم خواهند زد.

مصطفی رحمتی یک شهروند فرهنگی مشهد نیز گفت: در سالیان اخیر افزایش بیکاری و گرانی، که متاثر از تحریم های ظالمانه دشمن بوده است،  مردم را به درد سر انداخته است و بسیاری از مردم بخش زیادی از سرمایه های خود را در هیجانات اقتصادی و اجتماعی بازار از دست داده اند، و شیوع ویروس کرونا هم مزید بر علت شده و همه این مشکلات دست به دست هم داده است تا زمینه برای موج سواری و سمپاشی دشمنان، برای دلسرد کردن مردم از شرکت در انتخابات پیش رو، مساعد شود.

وی با اشاره به برخی وعده های دور از واقعیت و بعضا ناممکن نامزدها، گفت: گوش مردم به وعده و وعیدهای غیرممکن بدهکار نیست، مردم همه چیز را تشخیص می دهند و نامزدها باید وعده هایی بدهند که اجرای آن امکانپذیر باشد.

دبیر جامعه اسلامی کارگران خراسان رضوی نیز گفت: بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری شرکت در انتخابات سرنوشت ساز پیش رو وظیفه ملی و اسلامی است و همه اقشار ملت، به ویژه کارگران زحمتکش خود را موظف به مشارکت در این حماسه بزرگ می‌دانند.

عبدالکریم نیرومند افزود: برای ملت ولایی و همیشه قهرمان ایران، بیانات رهبری در باره اهمیت شرکت در انتخابات مهم پیش رو فصل الخطاب است و شرکت در آن وظیفه ملی دینی و اسلامی است و ملت در این انتخابات هم همانند دوره های قبل، استکبار جهانی و همه بدخواهان نظام اسلامی را، ناامید خواهد کرد.

وی در پاسخ به منتقدان نحوه بررسی صلاحیت نامزدها در شورای نگهبان افزود: باید توجه داشت که شورای نگهبان یک نهاد قانونی است که به وظیفه خود عمل کرده است و همه باید نسبت به اقدام قانونی شورای نگهبان تمکین کنند.

دبیر جامعه اسلامی کارگران خراسان رضوی گفت: رهبری در موضع گیری اخیر خود بسیاری از نکات را واضح و روشن بیان کردند  و برای اکثریت امت ولایی ایران اسلامی نیز سخنان ایشان تعیین کننده است و پیش بینی می‌شود در این دوره هم همانند دوره های قبل، شرکت پرشور اکثر مردم را در انتخابات شاهد باشیم.

نیرومند افزود: به رغم تبلیغات وسیع و پرحجم دشمنان ایران و انقلاب برای دلسرد کردن مردم، اکثریت ۹۰ درصدی مردم به سخنان دلسوزانه رهبر معظم انقلاب تمکین دارند و انتظار میرود با انتخاب فرد و افرادی شایسته، آینده ایران اسلامی از آنچه که اکنون هست درخشان تر رقم بخورد و دولت آینده با ایجاد رویکردهای اساسی، مشکلات مبتلابه اقتصادی و اجتماعی کشور را برطرف سازد.

این فعال جامعه کارگری ابا تاکید بر مشارکت گسترده کارگران در تعیین سرنوشت خود و کشور، ادامه داد: به رغم اینکه عمده فعالان جامعه کارگری خراسان رضوی با مشکلاتی در زمینه ناپایداری شغلی و معیشت رو به رو هستند، کارخانه های بزرگ استان به دلیل پاره ای مشکلات یا تعطیل شده‌اند و یا در شرف تعطیلی هستند و جامعه کارگری به عنوان نیروهای مولد کشور در معرض آسیب‌های فراوان شغلی و معیشتی قرار دارد اما این باعث نمی شود که آنان به سخنان دشمنان نظام گوش داده و از نقش آفرینی درخور در عرصه انتخابات چشم بپوشند.

دبیر جامعه اسلامی کارگران خراسان رضوی گفت: همه نامزدهای ریاست جمهوری از اوضاع اجتماعی و معیشتی جامعه به ویژه وضع نابسامان کارگران اطلاع دارند و همه در شعارهای خود نوید تغییر در سیاست‌ها و عملکردها را برای بهبودی اوضاع کشور به ویژه در زمینه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی می‌دهند که امید است به عملی کردن شعارهای خود وفدار بمانند.

نیرومند افزود: هر کسی از هر طیفی که به عنوان رییس جمهوری آینده کشور انتخاب می شود باید اولویت کاری خود را با گزینش مدیران شایسته و جهادی، حل مشکلات زندگی و معیشت مردم قرار دهد.

وی ادامه داد: ملت ایران همچنان پاسدار آرمانهای انقلاب، خون شهیدان و ارزشهای به یادگار مانده از رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) است و همه مردم چشم امید به آینده بهتر برای حل مشکلات موجود جامعه دارند که امید می‌رود با شرکت پرشور و گسترده همه اقشار جامعه، آینده بهتری برای کشور رقم بخورد.

یک نانوای مشهدی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: من هر روز با اقشار مختلف مردم از نزدیک سر و کار دارم و نظرات و اظهارات آنان را از نزدیک شاهد هستم، بسیاری از مردم بدنه جامعه از مشکلات اقتصادی و معیشتی رنج می برند که بعضا به دلیل همین مسائل، دچار عوارض روحی و روانی شده اند و متاثر از همین مشکلات با اندک مشاجره لفظی به درگیری فیزیکی روی می‌آورند.

علی باقری افزود: نامزدهای ریاست جمهوری باید متوجه باشند که وعده های غیرعملی همچون دوره های گذشته به مردم ندهند تا در آینده باعث یاس و دلسردی در مردم نشود، زیرا هوشمند بوده و توخالی بودن وعده ها را بسیار زود متوجه می شوند و همه چیز را تشخیص می دهند، پس نباید طوری رفتار کنند که مردم احساس کنند به شعوشان توهین شده است.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی، میاندوره مجلس پنجم خبرگان رهبری و میاندوره مجلس یازدهم شورای اسلامی، روز ۲۸ خردادماه  در کشور برگزار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha