۲۶ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۲۵
کد خبرنگار: 1057
کد خبر: 84364780
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پاسخ در هشت دقیقه‌؟!

تهران- ایرنا- پس از آنکه مهم‌ترین بخش اظهارات ۱۸۰ دقیقه‌ای هفت نامزد انتخابات (به ویژه ۵ نفر) در مناظره اول، انتقادهای خارج از حدود انصاف و منطق بود، دولت حدود ۳۰ مورد از مطالب نادرست، اتهامات، توهین و افترا را احصا و درخواست پاسخگویی داشت.

شاید همیشه در ایام انتخابات فضای رقابتی امری طبیعی بوده و طرفداران نامزدها را به کَل کَل با یکدیگر می کشاند اما این روزها که در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ قرار داریم، فضای بی‌اخلاقی سیاسی در میان برخی نامزدها هم پررنگ‌تر شده و عملیات روانی سیاسی علیه دولت به گفته دولتمردان به شکل عجیبی رواج پیدا کرده است.

به طوری که رییس جمهوری تداوم این روند را جفا به نظام جمهوری اسلامی و توهین به مردم توصیف و نسبت به این نوع رویکرد اعتراض کرد. 

علی ربیعی در روز ۱۵ خرداد به صدا و سیما نامه نوشت و درخواست کرد:  به نماینده دولت وقت پاسخگویی داده شود. او در این نامه خواست که مطابق قانون فرصتی برای پاسخ به اتهام‌زنی‌ها و نشر اکاذیب و طرح مطالب ناروا علیه دولت که در برنامه‌های تبلیغاتی انتخاباتی تاکنون پخش شده‌اند، جهت زمینه اجرای قانون فراهم شود.

سخنگوی دولت در این نامه نوشت: احتراما پیرو مکاتبه پیشین و پیشنهاد سه راهکار قانونی ایجاد امکان پاسخگویی به دولت در مقابل اتهامات فاحش، بی‌اساس و عاری از صحت و نیز پیگیری حضوری، تاکنون پاسخی حاصل نشده است.

ربیعی ادامه داد: در همین راستا متاسفانه در اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری، شاهد اتهام‌زنی‌های متعدد ناشی از کم‌اطلاعاتی و نیز طرح افترائات ناروا علیه دولت از سوی برخی نامزدها بوده‌ایم، مجددا تاکید می‌کنیم در این زمینه لازم است براساس مراعات انصاف و نیز ایجاد شفافیت، در اسرع وقت فرصت مقتضی در برنامه زنده تلویزیونی برای پاسخ به اتهامات یاد شده، به نماینده دولت اختصاص یابد.


پس از آن بود که سید احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات ریاست جمهوری از اختصاص زمان هشت دقیقه‌ای به دولت برای دفاع از عملکرد خود در برابر سخنان نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات خبر داد. اما استفاده از این فرصت چگونه بود؟ قرار بود دولت در یک برنامه ضبط شده به مدت ۸ دقیقه، به اظهارات نامزدهای انتخابات در جریان مناظره اول و دوم پاسخ داده و از عملکرد خود دفاع کند. هشت دقیقه ای که به طور قطع نمی‌توانست برای مردم ایجاد شفافیت کند یا معیاری برای قضاوت شود، حتی برای آن چهار موردی که کمیسیون نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری اتهامات ناروا دانسته است.

دولت اما شیوه تشخیص موارد اتهامی از سوی صدا و سیما را به رسمیت نشناخت و با تاکید بر اینکه صداوسیما در تبلیغات انتخابات به دنبال ایجاد شفافیت و آگاهی مردم از واقعیت نیست، حاضر به قبول این گونه پاسخگویی نشد و اعلام کرد از ظرفیت سایر رسانه‌ها برای پاسخگویی استفاده خواهد کرد.

در این اطلاعیه گفته شد که متاسفانه تنها در چهار مورد غیر مهم آن هم به شکل محدود و به صورت ضبط قبلی و کنترل شده فرصت پاسخگویی داده شد و چون عملا ایجاد شفافیت و معیاری برای قضاوت مردم فراهم نمی شد و به خصوص به ماده ۳۰ قانون اساسنامه صداوسیما نیز به هیچ وجه توجه نشده بود، دولت حاضر به قبول این گونه پاسخگویی نیست.

این درخواست براساس ماده ۶۴ قانون اصلاحی انتخابات ریاست جمهوری و مستند به ماده ۳۰ الحاقی قانون اساسنامه سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته بود که بنا بر اطلاعیه شورای اطلاع رسانی دولت، با توجه به زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی و محورها، عملا ایجاد شفافیت و نیز معیاری برای قضاوت مردم فراهم نمی شود و نیز براساس درخواست ما مطابق ماده ۳۰ الحاقی قانون اساسنامه صداوسیما، به هیچ عنوان پاسخی تاکنون ارائه نشده و البته همین فرصت ناچیز هم به صورت رسمی به دولت تاکنون اعلام نشده و دولت نیز از طریق فضای رسانه‌ای در جریان آن قرار گرفته که خلاف نظر دولت و رویه‌های جاری کشور است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha