اوج فعالیت‌های مجازی در ساعات قبل و بعد از مناظره

تهران- ایرنا- داده کاوی ایرنا نشان می‌دهد که بیشترین حضور کاربران شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر به ساعات قبل و بعد از مناظرات تلویزیونی مربوط می‌شود. در همین حال، حساب توییتری نامزدها نیز در ساعات منتهی به مناظرات تلویزیونی بیشترین فعالیت را داشته‌اند.

به گزارش گروه داده کاوی ایرنا، فضای مجازی در هفته‌ های منتهی به انتخابات به یکی از اصلی‌ ترین عرصه‌ های فعالیت نامزدها، رسانه‌ ها و کاربران برای اعلام نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است. کاربران در فضای مجازی به اظهار نظر در خصوص موضوعاتی همچون مشارکت در انتخابات می‌پردازند و چهره‌ های مختلف جریان‌ های سیاسی در شبکه‌ هایی نظیر توییتر و کلاب هاوس به صریح‌ ترین شکل مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرند.

گروه داده کاوی ایرنا در گزارش‌های مستمر خود و در فاصله ۵ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین محورهای مطرح شده در شبکه‌ های اجتماعی را مورد رصد قرار می‌دهد. این گزارش با استفاده از هوش مصنوعی و بر اساس رصد پست‌های پر بازدید تلگرامی و توییت‌های پرلایک در بازه زمانی ۱۱ صبح شنبه بیست و دوم خرداد تا ۱۱ صبح شنبه بیست و سوم خرداد ماه جمع بندی شده است.

تلگرام و بیانیه علی لاریجانی پیش از شروع دور سوم مناظرات

مهمترین رویداد خبری پیش از مناظره سوم ریاست جمهوری، بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان بود که فضای مجازی تا چند ساعت متاثر از این اتفاق و پیامدهای آن بود. یک کانال تلگرامی منتسب به اصلاح طلبان در پستی با عنوان «بیانیه "علی لاریجانی" خطاب به شورای نگهبان پیرامون مسئله عدم احراز صلاحیت» متن بیانیه را انتشار داد: با تبریک سالروز بزرگداشت حضرت معصومه (سلام الله علیها) و گرامی‌داشت روز دختر؛ از شورای محترم نگهبان خواهشمندم بین خود و خدا با توجه به اثبات کذب بودن گزارش‌های داده شده به آن شورا در رابطه با بنده و خانواده‌ام در جریان بررسی احراز صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت اینجانب را بدون هرگونه پرده پوشی به صورت رسمی و عمومی اعلام فرمایید. حداقل به اجرای سیاست‌ کلی مصوب رهبری معظم انقلاب در باب پاسخگویی آن شورا عمل نمایید/بنده خدا/علی لاریجانی

در واکنش به این بیانیه، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در توییتی نوشت: احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بر اساس اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد انجام پذیرفته و برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلائل آن در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است.

یک کانال تلگرامی منتسب به اصلاح طلبان نیز در گفت و گو با کدخدایی به نقل از وی آورد: هر داوطلب ریاست جمهوری به حکم شورای نگهبان اعتراض دارد، به شورا مراجعه کند. در قانون ما حکمی برای انتشار عمومی دلایل رد صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری نداریم.

اوج فعالیت‌های مجازی در ساعات قبل و بعد از مناظره

شش دقیقه بعد از توییت کدخدایی، حساب توییتری علی لاریجانی در پاسخ به عباسعلی کدخدایی در ساعت ۱۴:۳۸ دقیقه توییت زد: مطابق دستور حاکمیتی @Khamenei_fa در پی ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات در سال ۹۵ و پیرو بند ۱۱-۲، شورای نگهبان موظف است در صورت درخواست داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در خصوص دلایل ردصلاحیت به آنان به صورت مکتوب دلایل خود را ارائه نمایند.

در ادامه، مهمترین بخش سخنان ۷ نامزد ریاست جمهوری در مناظره سوم که بازتاب زیادی در کانال های تلگرامی پیدا کرد، آمده است:

زاکانی: با توجه به تولید داخل، کشور را از تحریم دور می کنیم. مردم ما عزت دارند و اگر مردم ما نبودند ما به عنوان مسئول اینجا نبودیم. با نام بانوان و جوانان، ایثارگران، بازنشستگان و... عده‌ای دنبال کاسبی‌اند. بنده خودم را صدای غارت‌شدگان میدانم. با دست پر کسانی را که میخواهند مردم را دچار فریب میکنند مشت آن‌ها را باز میکنم. اگر به دنبال منافع خود باشیم طاغوت هستیم. اگر انقلاب نبود هیچکدام از ما هم اینجا نبود. ماحق نداریم مانند سناتور ها پهلوی هم بنشینیم و حرف های کلی بزنیم و همدیگر را متهم کنیم.

مهرعلیزاده: مردم قدرت در دست شماست. مردم در آن که چه می‌پوشند، چه می‌خورند آزاد خواهند بود. شرکت کردن در انتخابات حق شماست. همه با هم و در کنار هم برای ایران تلاش کنیم. اگر سیطره سیاست را از مسائل اقتصادی برداریم همه مشکلات حل می‌شود. با دیوارنگاری و این قبیل کارها کشور ما به وضعی رسیده است که مردم هرچه درمی‌آورند می‌خورند. هیچ فرصتی برای سرمایه‌گذاری در کشور باقی نمانده است. تا زمانی که دنبال ماجراجویی در دنیا باشیم، وضع همین است.

رضایی: حقوق به خانم های خانه دار می دهیم. ۳۰ درصد سهام ملی نفت را به مردم می‌دهم. نیاز به دو جراحی بزرگ داریم، که جراحی در درون قدرت باید اتفاق بیفتد و معماری اقتصاد ایران باید عوض شود. مسئله جوانان در کشور ما که در حقیقت فرشته نجات کشور هستند مانند دوران انقلاب و دفاع مقدس امروز جوانان کشور با مشکلاتی مثل شغل، ازدواج و مسایل دیگر است. دولت ما حتما مسئله برجام را جدی خواهد گرفت. من کشور را معطل مذاکرات نخواهم کرد. با دیپلماسی واقعی آمریکا به وادار می کنیم به تعهداتش عمل کند.

 رئیسی : کسانی که در یک حوزه منافع دارند، نباید در عرصه سیاستگذاری آن حوزه دخیل باشند. مسئله تعارض منافع باید رفع شود. در دوران کرونا بخش های مختلفی از جمله کاسبان، مستاجران و ... آسیب دیدند که باید حمایت شوند. در برخی از موارد با بی تدبیری هایی مواجه ایم که اگر این بی تدبیری ها نبود، خسارت های مردم کمتر می شد.

 همتی: بهترین دوستان ما، چین و عرق پول‌های ما را نمی‌دهند تا مذاکره انجام نشود. دنیا بدون حل مشکل تحریم با شما کار نمی‌کند. برای رد گم‌کنی از بورس می‌گویند. من مدت‌ها پیش راجع به بورس به رهبری ‌و رییس جمهور نامه خصوصی زدم و هشدار دادم که مردم را دعوت نکنید. رهبری به رییس جمهور گفت هشدار رییس کل مهم است ولی باز هم دعوت کردند. نایب رییس مجلس نامه خصوصی زد و لیست برای بورس داد و الان می‌گوید سه روزه مشکل بورس را حل می‌کنم.

قاضی‌زاده هاشمی: برنده مناظره مردم هستند. کاری را که نمی‌توانیم انجام دهیم اصلا بیان نمی‌کنیم. رای اولی‌ها برای تعیین سرنوشت خود و رای به تغییر پای صندوق‌های رای بیایند. کسی بجز در میان مردم بودن نمیتواند دغدغه‌های مردم را درک کند. هر دولتی سرکار بیاید متعهد به قراردادهای بین‌المللی است. کار آمریکایی‌ها کش دادن مذاکرات است. ما حتما چرخه زمان را به نفع ملت رقم خواهیم زد.

جلیلی: ما ۸ سال است که سایه به سایه مسائل کشور را دنبال کرده‌ایم. ایران با همه ظرفیت‌هایش به ما می‌گوید که ۴ سال آینده باید سال جهش باشد. صحبت از رئیس جمهور است، رئیسی که باید بداند رئیس همه جمهور است. ما ۸ سال است که سایه به سایه مسائل کشور را دنبال کرده‌ایم. نباید دچار تعارفات شد. کارنامه ما مشخص است.

اوج فعالیت‌های مجازی در ساعات قبل و بعد از مناظره

توییتر و دیدگاه های نامزدها در مناظره سوم

حساب توییتری منتسب به محسن رضایی در بیش از ۲۰ توییت، سخنان رضایی در جریان مناظرات دور سوم و دیگر دیدگاه های وی را انعکاس داد. پرلایک ترین توییت رضایی درباره شغل زنان خانه دار بود که نوشته است: رسمی کردن شغل خانه‌داری و جبران لطف بی دریغ زنان سرزمینمان، نه تنها منافاتی با حق مسلم تحصیل واشتغال و تاثیرگذاری اجتماعی بانوان محترم ندارد بلکه تأکیدی بر رفع تبعیض‌های جنسیتی دیرینه است. هیچ کس نباید به واسطه جنسیت، قومیت ویا مذهب خود سهم کمتری ازمنابع قدرت و ثروت داشته باشد.

از میان ۴۸ توییتی که سعید جلیلی در بازه زمانی تهیه این گزارش نوشته، پرلایک ترین آن در باره برجام بوده که نوشته است:#برجام چک بلامحل بود.

حساب توییتری قاضی زاده هاشمی در ۱۷ توییتی که در این بازه زمانی به نگارش در آورده به طور عمده محورهای مهم سخنان قاضی زاده هاشمی در مناظره سوم را پوشش داده که پرلایک ترین آن درباره حضور وی در رقابت های انتخاباتی بود که نوشته است: میدان را باز کنید؛ می‌خواهیم #ایران_جدید را بسازیم. بر اساس وظیفه شرعی و با تکیه بر اعتماد مردم و توجه به مطالبات و لطف گسترده هموطنان که پس از #مناظره‌ها شاهد هستیم، به لطف الهی تا آخر انتخابات در صحنه خواهم بود. پیش به سوی #دولت_سلام

حساب منتسب به علیرضا زاکانی در ۹ توییت به انعکاس اظهارات وی در مناظره و انتقاد از دولت دکتر حسن روحانی پرداخت. در پرلایک ترین توییت زاکانی  آمده است: مشکل کشور سه "ن" است که نان را از سفره مردم حذف کرده است. ندانستن، نخواستن و نتوانستن که در این دولت متبلور شد. مشکل ما دروغگویی است. اگر #پینوکیو وجود داشت، دماغش چندبار دور زمین می چرخید. #مناظره

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha