معنای ممنوعیت سفر به مشهد مطابق روال جاری شهرهای نارنجی است

مشهد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر اعلام ممنوعیت جدید سفر به مشهد اشاره و ضمن اصلاح آن بیان کرد: محدودیت و ممنوعیت سفر به هر نقطه کشور از سوی ستاد مقابله با ملی کرونا اعلام می‌شود و حتی ستادهای استانی هم در این زمینه حق تصمیم‌گیری ندارند.

دکتر مهدی قلیان‌اول ظهر یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر همین اساس در خصوص ورود به شهرهای نارنجی مانند "مشهد" مطابق روال گذشته و جاری رفت و آن به این کلانشهر ممنوع است لذا خودروهایی پلاک غیربومی ورودی به مشهد از سوی پلیس جریمه می‌شوند.
وی ادامه داد: شهروندانی هم که قصد سفر به مشهد یا هر شهر  نارنجی دیگر را با استفاده از هواپیما یا اتوبوس دارند می‌بایست دارای نتیجه رسمی آزمایش طبی کرونا مبنی بر منفی بودن آن در طول ۱۴ پیش از روز سفر باشند تا برای آنها بلیط سفر صادر شود لذا در غیر این صورت اجازه سفر ندارند. 
معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین سفر حتی به قصد زیارت بارگاه منور رضوی در طول ایام دهه کرامت را در زمره "سفرهای غیرضروری" توصیف و بیان کرد: اقدام شهروندان به چنین سفری خطر طغیان مجدد شیوع ویروس کرونا را به دنبال دارد. 
وی هرگونه اقدام به سفر را باعث شکل‌گیری اجتماع ذکر و بیان کرد: از هموطنان تقاضا داریم در شرایط کنونی شیوع ویروس همه‌گیر از سفر به قصد زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) به ویژه در ایام دهه کرامت پرهیز نموده و به مشهد سفر نکنند.  
دکتر قلیان‌اول گفت: گرچه روند ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در خراسان رضوی کاهشی است اما این استان هنوز در دامنه پیک چهارم ظغیان ویروس کرونا قرار دارد و شرایط در مشهد بسیار شکننده و ناپایدار است. 
وی افزود: همچنین آستان قدس رضوی به میزان ۱۰۰ درصد زیرساختها را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیشگیرانه در حرم مطهر فراهم کرده اما رعایت آنها از سوی زائران و الزام نمودن آنها به عمل به موازین بهداشتی موضوعی دیگر و امری مشکل است. 

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون سه میلیون و ۰۲۰ هزار و ۵۲۲ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۸۱ هزار و ۹۱۱ نفر را نیز تاکنون در کشورمان گرفته است. همچنین دو میلیون ۶۴۰ هزار و ۲۸۱ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.  

وزارت بهداشت اعلام کرد هم‌اینک ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهرستان در شرایط نارنجی و ۲۳۱ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند. هیچ شهری در سطح کشور وضعیت آبی ندارد.

"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۱۷۶ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۵۴۵ نفر را بیمار کرده و جان سه میلیون و ۸۱۰ هزار و ۹۹۳ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۱۶۰ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۲۲۰ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تاکنون در سطح جهان درمان شده‌اند.

آمریکا در این میان با ۳۴ میلیون ۳۱۵ هزار ۸۷۳ بیمار کووید  ۶۱۴ هزار و ۹۵۵ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و فرانسه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.

ایران بر اساس آخرین آمارهای رسمی جایگاه سیزدهم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به کرونا در میان کشورهای جهان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha