بحران کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا :ضرورت واکسیناسیون فوری

تهران- ایرنا- جدیدترین گزارشها از شیوع گسترده ویروس کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا حکایت دارد به گونه ای که کارشناسان بهداشتی برضرورت تسریع در روند واکسیناسیون کشورهای این منطقه تاکید می کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری «ایشین اینسایندر»، کشورهایی آسیایی که سال گذشته میلادی در زمره کشورهایی موفق در زمینه مهار ویروس کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا بودند، امسال با موج جدیدی از شیوع بیماری کووید ۱۹ روبرو شده‌اند.

اکنون کشورهای این منطقه به شدت در حال مبارزه با این بیماری مهلک هستند که روز به روز به شمار قربانیان آن افزوده می‌شود.

اگرچه شمار قربانیان ویروس کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا در مقایسه با هند و برزیل کمتر است، ولی دولتهای این منطقه تدابیر سختگیرانه ای را برای مبارزه با این بیماری از جمله قرنطینه اتخاذ کرده اند تا بتوانند اقتصاد خود را نجات دهند.

بر پایه این گزارش، در زمان شیوع موج اول ویروس کرونا دولتمردان تدابیر سختگیرانه ای را در این منطقه اتخاذ کردند و این مساله سبب مهار نسبی این بیماری شد ولی با کاهش قرنطینه و آغاز کسب و کار کم کم شمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در این منطقه رو به افزایش گذاشت.

به گفته سازمان بین المللی همکاری و توسعه اقتصادی، روند بهبود اقتصاد جهان، به سرعت و تاثیرگذاری اجرای فرآیند واکسیناسیون علیه انواع ویروس کرونا بستگی دارد.

سازمان بین المللی توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش خود درباره چشم انداز اقتصادی جهان، نرخ رشد ۵,۶ درصدی برای تولید ناخالص داخلی جهانی در سال ۲۰۲۱ و نرخ رشد ۴ درصدی در ۲۰۲۲ را پیش‌بینی کرد.

این نهاد بین‌المللی همچنین ابراز امیدواری کرد که مقیاس تولید جهانی در نیمه‌های ۲۰۲۱ به سطوح پیش از همه گیری برسد؛ با این وجود تاکید کرد که روند و طول مدت بازسازی اقتصادی به کارزار میان واکسن ها و ظهور انواع جدید ویروس جهش یافته کرونا بستگی دارد. 

از دیگر سو، افزایش و گسترش غیرقابل کنترل ویروس کرونا زنگ خطری جدی را در سراسر آسیای جنوب شرقی به صدا درآید.

براساس این گزارش ،هم اکنون شیوع ویرس کرونا در بسیاری از کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا مانند هند، تایلند، مالزی و ویتنام حتی بیشتر از موج اول در حال گسترش است.

در  اندونزی با ابتلای روزانه شش هزار نفر و  در فیلیپین با ابتلای بیش از شش هزار و ۸۰۰ نفر به کرونا ،شرایط  هر روز وخیم تر می شود.

از دیگر سو وضعیت کشورهای فقیر برای مقابله با کرونا را وخیم تر اعلام و اضافه کرد.

بر پایه این گزارش به دلیل شرایط اقتصادی بعید است که کشورها مایل باشند محدودیت های سختگیرانه ای را که در سال ۲۰۲۰ اعمال می کردند، تکرار کنند و با روند بسیار کند واکسیناسیون در بسیاری از کشورها ممکن است شرایط بسیار پیچیده و خطرناک شود.

این در حالی است که کشورهای ثروتمندی چون سنگاپور و تایوان که به دلیل کنترل و مهار ویروس زبانزد بودند نیز در حال حاضر در امان نیستند و با موج جدید ویروس دست و پنجه نرم می کنند.

در حال حاضر اکثر کشورها در منطقه جنوب شرق آسیا با استفاده از واکسیناسیون مانع از شیوع این بیماری شوند ولی همچنان راه درازی برای مهار این بیماری باید طی شود.

بحران کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا :ضرورت واکسیناسیون فوری

سنگاپور

در این میان کشورهای این منطقه سنگاپور موفق شده است دست کم ۳۰ درصد از جمعیت خود را واکسینه کند. همچنین کودکان بالای ۱۲ سال اجازه دارند در سنگاپور در برابر بیماری کرونا واکسینه شوند. در حال حاضر به مدت یک ماه مقرارات سختگیرانه برای کنترل شیوع بیماری کرونا در سنگاپور اتخاذ شده است.

این در حالیست که در حال حاضر روند واکسیناسیون در اکثر کشورهای همسایه سنگاپور به کندی پیش می رود و کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت این کشور در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند.

بحران کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا :ضرورت واکسیناسیون فوری

اندونزی

در حال حاضر حدود ۳۰ میلیون نفر از جمعیت اندونزی در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند.

همچنین مقامات این کشور اعلام کرده‌اند با هدف سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون چنانچه جوانان افراد بالای ۶۰ سال را برای واکسیناسیون به مراکز درمانی بیاورند، جوانان نیز می توانند واکسینه شوند.

مقامات اندونزی از چین خواسته اند به این کشور کمک کند تا به قطب تولید واکسن در منطقه جنوب شرق آسیا تبدیل شود.

بحران کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا :ضرورت واکسیناسیون فوری

مالزی

مالزی در حال حاضر با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا روبرو شده است.

در چند هفته گذشته شمار قربانیان کرونا در این کشور رو به افزایش گذاشته است.

مقامات بهداشت در مالزی می‌کوشند روند واکسیناسیون را در این کشور تسریع کنند. در حال حاضر روزانه ۸ هزار تن در مالزی واکسینه می شوند.

گزارشهای خبری نشان می دهد در حال حاضر چهار درصد از جمعیت ۳۲ میلیونی مالزی معادل یک میلیون و ۲۲۰ هزار تن در برابر ویروس کرونال واکسینه شده‌اند.

مقامات مالزی اعلام کرده اند تا دو ماه آینده حدود ۱۶ میلیون نفر از مردم مالزی در برابر ویروس کرونا واکسینه خواهند شد.

بر پایه این گزارش، مالزی استفاده از واکسن های فایزر-بیونتک، آسترازنکا و سینوواک را تایید کرده است.

مقامات دولت مالزی پیش تر اعلام کردند که تصمیم دارند  تا پایان سال جاری دست کم ۸۰ درصد جمعیت این کشور را واکسینه کنند.

بحران کرونا در منطقه جنوب شرق آسیا :ضرورت واکسیناسیون فوری

تایلند

مقامات تایلند تصمیم دارند تاپایان این ماه دست کم ۵۰۰ هزار تن از مردم این کشور را در برابر ویروس کرونا واکسینه کنند. این رقم در مقایسه با افرادی که پیش از این در این کشور واکسینه شده اند ۵ برابر افزایش یافته است.

همچنین مقامات تایلند می‌کوشند تا ماه آینده مراکز گردشگری در شهر پوکت را به روی گردشگرانی که واکسن کرونا را تزریق کرده اند، بازگشایی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha