قائم مقام رئیس ستاد همتی در سمنان: بدنه دولت آتی از اقتصاددان‌ها باشد

سمنان- ایرنا- قائم مقام رئیس ستاد عبدالناصر همتی، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در استان سمنان گفت: شرایط کشور ایجاب می‌کند بدنه دولت آینده را اقتصاددان‌ها تشکیل دهند و یا هر کدام از وزرا یک مشاور قوی اقتصاددان داشته باشند.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خرداد برگزار می‌شود. 

عبدالناصر همتی متولد ۱۳۳۶ در شهرستان کبودرآهنگ همدان، سیاستمدار اصلاح‌طلب و اقتصاددان ایرانی است. وی رئیس پیشین بانک مرکزی بود و به عنوان استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران فعالیت می‌کند.

همتی دانش‌آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است که فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در سازمان صدا و سیما آغاز کرد و تا ۱۳۶۸ به عنوان مدیرکل خبر فعالیت کرد و از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ معاون سیاسی سازمان صدا و سیما بود.

وی از سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ به مدت ۱۲ سال، ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشت، از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ برای مدت ۷ سال مدیرعامل بانک سینا و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ نیز مدیرعامل بانک ملی ایران بود.

همتی از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ برای بار دوم ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران را برعهده گرفت. او به مدت ۵ سال در زمان ریاست جمهوری حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی نیز بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به‌عنوان رسانه رسمی نظام فرصت برابر را برای انتشار برنامه های انتخابات در اختیار نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری قرار داده که در همین راستا در نشست یک ساعته رحمان سعادت رئیس ستاد همتی در استان سمنان ضمن گفت و گو با ایرنا، به بیان نظرات و دیدگاه‌های نامزد مورد حمایت خود در زمینه مسائل کشوری و مسایل استانی پرداخت.

نجات اقتصاد پیچیده ایران به دست اقتصاددان میسر است

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان به ایرنا گفت: با توجه به مواضع همتی در مناظرات، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات برای وی اهمیت زیادی دارد و پیروزی جمهوری اسلامی و موفقیت همتی در گرو مشارکت حداکثری است در حالی که ممکن است برخی نامزدها با مشارکت حداقلی هم به هدف خود برسند.

سعادت بیان کرد: اقتصاد علم است به ویژه در جهان سوم علمی پیچیده‌ است، زیرا اقتصاد در جهان سوم با مولفه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی درهم تنیده و یافتن راهی برای رشد اقتصادی، کاری سخت و نیازمند فردی آگاه و کاربلد و مدیر اجرایی تمام وقت است.

وی افزود: در ۴۰ سال گذشته ایران، موفقیت های سیاسی، نظامی و فرهنگی محقق شد، اما موفقیت اقتصادی رخ نداده است.

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: می‌توان گام دوم انقلاب را با راهنمایی های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد با یک اقتصاددان آغاز کرد و این امر با حضور همتی در ریاست دولت امکان پذیر است.

سعادت افزود: همتی در۲ سال آخر دولت تدبیر و امید به ریاست بانک مرکزی منصوب شد، گرچه بسیاری از دلسوزان کشور و اقتصاددان ها به دلیل سابقه خوب، از ابتدا انتخاب وی به این سمت را به رئیس جمهور توصیه می‌کردند.

وی ابراز داشت: وقتی همتی بانک مرکزی را تحویل گرفت، بانک مرکزی دچار بحرانی بی سابقه بود و اگر همان شرایط ادامه می یافت، پول ملی از چرخه اقتصادی خارج می شد.

توسعه کشور مهمتر از تمایلات حزبی افراد است

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: همتی تمام تلاش خود را برای نجات پول ملی کشور به کار گرفت و در این امر موفق بود به طوری که کارشناسان می‌گویند درصورت نبود همتی، هر دلار به بالای ۵۹ هزار تومن می رسید و اگر وی در جایگاه ریاست جمهوری قرار بگیرد به دلیل اینکه امکانات و اختیارات بیشتری دارد ارزش پول ملی را به قبل بازمی‌گرداند.

سعادت گفت: فضای مناظرات برای نامزدها بسیار پرالتهاب و پراضطراب است و متاسفانه غیراز این فشارها چیدمان مناظرات به نحوی است که این فشارها بر همتی بیشتر شده و واژه «همتی» کلیدواژه سخنان سایر نامزدها است.

وی افزود: هر نامزدی که انتخاب شود رئیس جمهور همه است و تمام تلاش خود را برای کمک به دولت در راستای اداره کشور انجام می‌دهیم زیرا توسعه کشور و آسایش مردم اهمیت بیشتری نسبت به انتخاب نامزد مطلوب ما دارد.

رحمان سعادت، قائم مقام رئیس ستاد عبدالناصرهمتی دراستان سمنان
رحمان سعادت، قائم مقام رئیس ستاد عبدالناصر همتی در استان سمنان

اقتصاد شاه‌کلید توسعه همه بخش‌هاست

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: کاندیداهای جناح مقابل از ۲ سال گذشته تصمیم به مشارکت در انتخابات داشتند و از احراز صلاحیت خود نیز مطمئن بودند، اما همتی تا ۲هفته گذشته از احراز صلاحیت خود مطمئن نبود و به همین جهت فرصتی برای کسب اطلاعات جامع و کامل از جزئیات استان‌های مختلف مانند سمنان نداشت.

سعادت گفت: در مجموع اگر برنامه های کلی وی محقق شود، سیاست های کاهش نرخ ارز قیمت اجرا می شود و اقتصاد بهبود می یابد، تمامی استان ها از آن سود می برند و شعار تعامل از خانواده تا جهان می تواند رفاهی کلان ایجاد کند که همه مردم از آن بهره‌مند شوند.

وی افزود: در استان سمنان ۱۰ اقتصاددان بزرگ وجود دارند که به جزئیات مسائل اقتصادی استان آگاهند و برنامه های حوزه صنعت، کشاورزی، اشتغال و بانکداری استان در دولت همتی به زودی توسط ستاد وی با همکاری این افراد ارائه می‌شود.

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: وقتی اقتصاد دچار بحران شود شاخص های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی نیز تاثیر منفی می‌گیرند و شاه‌کلید حل مشکلات تمامی حوزه ها، حل مشکلات اقتصاد است.

سعادت افزود: این موضوع به قدری واضح است که تمامی نامزدها در مناظرات تمرکزشان بر اقتصاد است در حالی که در انتخابات گذشته بیشتر در حوزه انرژی هسته‌ای و برجام سخن می‌گفتند.

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی صرفا با شعار حل نمی شود افزود: تولید را نمی‌توان به صورت دستوری و فقط با دستورالعمل افزایش داد و تا زمانی که تولیدکننده از تضمین منفعت و آینده خود مطمئن نباشد، چشم انداز حوزه بین الملل را مشخص نبیند و قدرت خرید مردم برای خرید کالاهای تولیدی را کافی نداند، انگیزه برای افزایش تولیدات خود ندارد.

تولید با بازاریابی جهانی تقویت می‌شود

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: پیش از اینکه مساله روابط بین‌الملل حل نشود، افتتاح یا بازگشایی کارخانه ها موقتی است و امکان تعطیلی مجدد وجود دارد.

سعادت با بیان اینکه تولید از بازاریابی شروع می‌شود افزود: بازاریابی با بازارهای داخلی آغاز می شود و با بازارهای بین المللی تقویت می‌شود.

وی تصریح کرد: شرایط کنونی شرایط تعامل با دنیاست و هیچ کشوری بدون تعامل با دنیا رشد اقتصادی ندارد، رشد اقتصاد کشور چین بهترین نمونه است که بدون توجه به هر گونه اختلاف دیدگاهی، هر کشوری را به عنوان بازار هدف تولیدات خود نشانه می گیرد.

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: نامزدها نسبت به ۱۰ سال گذشته در مسائل اقصادی آگاهتر شدند اما این آگاهی و سواد آنان برای ۲۰سال گذشته مناسب است و شعارهای آنان در ۲ دهه قبل می توانست راهگشا باشد و برای شرایط کنونی کشور راهگشا نیست.

سعادت با اشاره به ارایه آمارهای مختلف از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افزود: علم اقتصاد علم آمار نیست با آمارهای مختلف می شود مردم را فریب داد اما اقتصاد یک مفهوم متعالی است و آنچه که علم اقتصاد تایید می‌کند و نجات بخش کشور از اوضاع فعلی است، در رویکرد به روز اقتصادی آقای همتی وجود دارد.

وی ادامه داد: مفهوم اقتصاد سیاسی بین الملل معتقد است تمام سفارتخانه‌های ایران باید مکانی برای بازاریابی و توسعه صادرات کشور باشند و به عبارتی سفارتخانه‌ها از بعد سیاسی به اقتصادی تغییر کنند.

چشم انداز ۲۰ ساله کشور با رئیس جمهور اقتصاددان محقق می شود

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان با بیان اینکه همتی می‌تواند یک فرابرجام را در دولت خود رونمایی کند گفت: رئیس جمهور از اختیارات زیادی برخوردار است و قدرت اقناع سایر قوا را نیز دارد و بدین ترتیب می‌تواند در راستای ارتقای روابط بین‌الملل تلاش کند.

سعادت افزود: امروز مردم با حداقل ها زندگی می کنند و ادامه این رویه و منفعل گذاشتن برجام اوضاع را بدتر می کند.

وی افزود: سیاست های اقتصادی سطحی و عوام فریب در بلندمدت اقتصاد کشور را نابود می‌کند و تحقق اهداف نسبی ۲۰ ساله ۱۴۰۴ با رئیس جمهور اقتصاددان محقق می‌شود.

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: در ایران سوءتفاهم زیادی بین جناح ها و مردم وجود داد و این سوء تفاهم اگر حل شود بسیاری ازمشکلات برطرف می‌شود.

سعات ادامه داد: مرز بین اصولگرا و اصلاح طلب به باریکی یک تار مو است، اما دشمنان این موی باریک را تبدیل به دره‌ای عمیق کردند.

وی افزود: همه نامزدها دلسوز ایران و مردم هستند و برنامه‌هایشان محترم است اما شرایط فعلی کشور نیاز به یک اقتصاددان از نوع همتی دارد.

قائم مقام رئیس ستاد همتی در استان سمنان گفت: مردم بعد از اعتماد ۴۰ ساله به سیاسیون، چهار سال به اقتصاددان ها اعتماد کنند.

به گزارش ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خرداد برگزار می‌شود. 

در استان سمنان برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۴۰۰، تعداد ۵۱۹ هزار و ۵۴۰ نفر واجد شرایط رای دادن وجود دارد که از این تعداد ۲۶۲ هزار و ۸۱۷ نفر مرد و ۲۵۶ هزار ۷۲۳ نفر زن هستند.

٧٧٨ شعبه اخذ رای در استان سمنان برای انتخابات ٢٨ خرداد پیش‌بینی شده که شامل ۴٨٢ شعبه در شهرها و ٢٩۶ شعبه در روستاها می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha